Świat

Cunha i Wellbrock złoci w Dausze. Partrinieri zadomowił się w czołówce

Szymon Gagatek 2019-02-16 19:28

W Dausze zainaugurowano tegoroczny cykl zawodów FINA Marathon Swim World Series. Pierwsze triumfy na dystansie 10 km zanotowali Ana Marcela Cunha z Brazylii oraz Florian Wellbrock z Niemiec. Uwagę zwrócił kolejny dobry występ Gregorio Paltrienieriego. Włoch uplasował się tuż za podium i pokazał, że błyskawicznie zadomowił się w światowej czołówce na wodach otwartych. 

Pellegrini wróci do koronnej konkurencji!

Szymon Gagatek 2019-02-16 18:56

Kolejne gwiazdy światowego pływania potwierdzają swój udział w FINA Champions Series. Nazwiska niektórych chętnych do udziału w inauguracyjnym cyklu wiosennych zawodów opublikowała niedawno Międzynarodowa Federacja Pływacka. Z artykułu można się dowiedzieć chociażby o tym, że na dystansie 200 m stylem dowolnym zobaczymy aktualną mistrzynię świata, Federicę Pellegrini.

Rikako Ikee chora na białaczkę

Szymon Gagatek 2019-02-12 11:39

Japońscy kibice wyczekujący zbliżających się wielkimi krokami igrzysk w Tokio przeżyli dziś prawdziwy szok. Ich wielka nadzieja na olimpijskie medale, zaledwie 18-letnia Rikako Ikee, ogłosiła na swoim profilu na Twitterze, że zdiagnozowano u niej białaczkę. Na szczęście według lekarzy chorobę udało się wykryć we wczesnej fazie, a sama Ikee obiecuje, że wróci do pływania jeszcze silniejsza.

FINA Champions Series: Gwiazdy odsłaniają karty

Szymon Gagatek 2019-02-10 18:21

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja nowego cyklu FINA Champions Series. Pomysł utworzenia tych zawodów tuż po ogłoszeniu podobnego formatu przez International Swimming League wzbudził wiele kontrowersji, ale wszystko wskazuje na to, że ostatecznie będą one mocno obsadzone. Znamy już pierwsze gwiazdy, które potwierdziły, że przyjęły zaproszenie od Międzynarodowej Federacji Pływackiej.

Seszele zorganizują mistrzostwa świata juniorów

Szymon Gagatek 2019-02-10 17:37

Już w 2020 roku juniorów specjalizujących się w startach na wodach otwartych czeka egzotyczna wyprawa. Wszystko za sprawą działaczy Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA), którzy po raz pierwszy w historii powierzyli organizację imprezy rangi mistrzostw świata afrykańskiemu państwu. Młodzi pływacy będą rywalizować o medale czempionatu globu na Seszelach.

Euromeet 2019: Zhuravel wywalczył podium

Joanna Kwatera 2019-01-27 19:30
Ostatni dzień zawodów Euromeet w Luksemburgu to kolejny medal dla Biało-czerwonych, a jego autorem był dziś Nazar Zhuravel, który zajął trzecie miejsce w kategorii młodzików. W niedziele na pływalni D’cogue-Centre National Sportif et Culturel błyszczała Katinka Hosszu, która stanęła na najwyższym stopniu podium aż trzy razy.

Poważne zarzuty wobec Suna. Chińczyk odpowie pozwem?

Szymon Gagatek 2019-01-27 15:22

Kto jak kto, ale Sun Yang wyjątkowo lubi pakować się w tarapaty. W najbliższym czasie chińskiego pływaka czekają kolejne podejrzenia i odpieranie zarzutów. Wszystko za sprawą artykułu w "The Sunday Times", w którym Sun został oskarżony o wielokrotne złamanie kodeksu antydopingowego w trakcie jednej z rutynowych kontroli. Bardzo prawdopodobne, że sprawa zakończy się w sądzie.

Malezja nie zorganizuje mistrzostw świata IPC!

Szymon Gagatek 2019-01-27 14:06

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski został w styczniu podstawiony pod ścianą. Malezyjski rząd odmówił wydania wiz izraelskim pływakom, chcącym wziąć udział w mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych. Działacze IPC szybko musieli postanowić, co zrobić w tej sytuacji. W weekend podjęli decyzję, że odbiorą miastu Kuching prawo organizacji zawodów i znajdą nowego gospodarza.

Euromeet 2019: Gdaniec z kolejnym brązem

Joanna Kwatera 2019-01-27 00:09
Drugi dzień zmagań w zawodach Euromeet w Luksemburgu zaowocował kilkoma niezłymi występami czołówki europejskich pływaków. W popołudniowych finałach z polskiej ekipy wystartowali Jakub Kiszczak i Szymon Jaworski, a Hubert Gdaniec znów stanął na podium w kategorii młodzików, tym razem w konkurencji 800m stylem dowolnym. Trzeci brąz dzisiejszego dnia wywalczył dla polskiej drużyny Nazar Zhuravel.

Euromeet 2019: Polskie akcenty w Luksemburgu

Joanna Kwatera 2019-01-25 23:39
Siedmiuset pływaków z dwudziestu siedmiu krajów rozpoczęło dziś rywalizację w 21. edycji mitingu Euromeet w Luxemburgu. Na pływalni D’cogue-Centre National Sportif et Culturel zaprezentowała się także reprezentacja Śląska Wrocław, a z sukcesami piątkowe zmagania zakończyła Aleksandra Węgrzynowska. Wśród młodzików na podium stanął Hubert Gdaniec

Mistrz olimpijski walczy z nowotworem

Szymon Gagatek 2019-01-25 15:44

Złoty medalista igrzysk w Londynie w 2012 roku na dystansie 100 m stylem dowolnym Nathan Adrian poinformował na swoich profilach społecznościowych, że lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór. Mimo tego, amerykański pływak optymistycznie patrzy w przyszłość. Planuje szybko wrócić do zdrowia i w przyszłym roku powalczyć o kwalifikację olimpijską do Tokio.

Gwiazdy - FINA 1:0, działacze federacji zmieniają podejście

Szymon Gagatek 2019-01-16 18:11

Wygląda na to, że konflikt pomiędzy największymi gwiazdami i Międzynarodową Federacją Pływacką zmierza do końca. Zwycięsko z klinczu zaczynają wychodzić zawodnicy, którzy wsparli pomysł utworzenia niezależnej organizacji International Swimming League. Dziś w Lozannie władze FINA wraz z przedstawicielami krajowych związków postanowili, że nie będą wyciągać jakichkolwiek konsekwencji za udział w zawodach ISL.

TYR PSS 2019: Ledecky po raz czwarty!

Joanna Kwatera 2019-01-14 00:52
Ostatni dzień pierwszego przystanku zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series w Knoxville to kolejne światowej klasy wyniki oraz kolejny popis Katie Ledecky, tym razem na najdłuższym dystansie kraulowym 1500m. Obiecujące występy zanotowali też 16-letnia Regan Smith i Chase Kalisz.

TYR PSS 2019: Murphy postraszył rywali

Joanna Kwatera 2019-01-12 22:56
Trzeci dzień zawodów w Knoxville, zaliczanych do cyklu TYR Pro Swim Series, obfitował w kilka światowej klasy rezultatów oraz ciekawych rozstrzygnięć. Szybkie pływanie zaprezentowali żabkarze na dystansie 200m, najbardziej wartościowym wynikiem dnia popisał się Ryan Murphy, a z dobrej strony po raz kolejny pokazała się Katie Ledecky.

TYR PSS 2019: Solidny początek Ledecky

Joanna Kwatera 2019-01-12 21:39
W środę, tym razem w Knoxville, Amerykanie zainaugurowali kolejny sezon zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series. Na listach startowych pojawili się olimpijczycy, w tym największa gwiazda Stanów Zjednoczonych ostatnich lat Katie Ledecky, która już w pierwszym tegorocznym występie zaprezentowała się bardzo solidnie. Drugiego dnia zmagań zaskoczyły także rozstrzygnięcia w rywalizacji grzbiecistów.

Najbardziej wartościowe polskie starty w 2018 roku

Szymon Gagatek 2018-12-31 16:53

Do zakończenia 2018 roku pozostały już tylko godziny. Korzystając z okazji, jak co roku podsumowujemy występy naszych zawodników. Sprawdziliśmy więc, jak często tym razem przekraczali magiczną barierę 900 punktów FINA. W ostatnich dwunastu miesiącach takich wyników nie było aż tak wiele jak w 2017 roku, ale niespodzianek i przyjemnych chwil też się doczekaliśmy.

Lublin 2018: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-12-17 22:34
W powietrzu czuć już świąteczne zapachy, ale w Lublinie przez najbliższe pięć dni wyczuwalny będzie przede wszystkim zapach chloru. Po trzech latach mistrzostwa Polski na krótkim basenie wracają do Aqua Lublin - w nowej formule i być może z nowymi bohaterami. Miejmy nadzieję, że będzie to niezapomniany czas, który napełni nas optymizmem przed 2019 rokiem!

Hangzhou 2018: Kawęcki wciąż w elicie! Mamy brąz!

Szymon Gagatek 2018-12-16 15:37

Niesamowite emocje dostarczył finał mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Radosław Kawęcki do ostatnich chwil walczył o to, by znaleźć się na podium swojej koronnej konkurencji i dopiął swego, sięgając po brązowy medal - wspólnie ze swoim wielkim rywalem, Mitchellem Larkinem z Australii. Tytuł odebrał Polakowi Jewgienij Ryłow z Rosji.