Psychologia

Koniec relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2018-04-06 19:31

Rozstania są trudne, zarówno dla trenera i zawodnika. Zakończenie relacji trenera z zawodnikiem budzi wiele emocji, a sama decyzja może okazać się niezrozumiała dla jednej ze stron. W przypadku młodych zawodników, zasadniczą rolę pełnią rodzice, którzy dopełniają formalności, często wyręczając zawodnika z obowiązku poinformowania trenera. Niestety, po wielu latach współpracy trener dowiaduje się o przyczynie odejścia zawodnika z różnych źródeł np. innych trenerów, dyrekcji szkoły, innych członków drużyny lub rodziców zawodnika. AUĆ! Jak można temu zapobiec?

Twój wyścig, twoja bajka

Joanna Budzis 2018-03-08 21:03

Przygotowując się do kolejnych startów w sezonie, warto zastanowić się na czym koncentrujemy uwagę tuż przed startem. To czego dotyczą nasze myśli przed ważnym wyścigiem, a nawet podczas treningu, może skutecznie przeszkodzić w osiągnieciu zadowalających rezultatów. Nawet najbardziej świadomi i doświadczeni zawodnicy, wpadają w pułapkę obsesyjnego myślenia o wyniku, miejscach, rywalizacji z innym zawodnikiem lub późniejszych konsekwencjach ich wyścigu.  Jedno jest pewne, nie da się tak po prostu nie myśleć. Co zatem zrobić?

Wizja sukcesu w codziennym treningu

Joanna Budzis 2018-02-08 11:57

Prokrastynacja, czyli zwlekanie i odkładanie czegoś na później. Jak to się ma do sportu? Może rujnować nawet największy potencjał. Nawet najbardziej zmotywowani i zdeterminowani zawodnicy mają skłonności do odwlekania działań na później. Zawodnicy często odkładają pracę nad pewnymi aspektami ich przygotowania i umiejętnościami, które mają kluczowe znaczenie w ich dalszym rozwoju.

Nowy rok, nowe cele

Joanna Budzis 2018-01-04 20:07

Nowy rok to początek przygotowania do długiego sezonu. Przerwa świąteczna należała się każdemu, a odpoczynek fizyczny i mentalny z pewnością okazał się bezcenny, dla wszystkich zaangażowanych w sport. Jak zacząć nowy rok? Zanim weźmiesz się za postanowienia noworoczne, poświęć chwilę na refleksję czego dokonałeś w minionych dwunastu miesiącach. Jak zawsze podkreślam, zacznij od przybicia sobie piątki za wysiłek, sukcesy i progres, potem płynnie przejdź do określenia co okazało się być poniżej twoich (nie innych) oczekiwań.

Koniec sezonu

Joanna Budzis 2017-12-07 16:41

Przygotowanie zawodników do głównych startów pod koniec roku to wymagające zadanie, zarówno dla zawodnika jak i trenera. Okres jesienno-zimowy nie pomaga w budowaniu pozytywnej atmosfery, a pływacka rutyna daje się we znaki. Motywacja podupada, a oczekiwania rosną, bo chcemy sprawdzić wyniki swojej ciężkiej pracy.

Drużyna kobiet

Joanna Budzis 2017-11-08 20:37

Współpraca z kobietami, przebiega inaczej niż z mężczyznami. Pytanie, czy wystarczy, że trener zauważa i akceptuje te różnice, czy niezbędna jest zmiana postawy, sposobu komunikowania się i przekazywania informacji do zawodniczek? Przyjęło się, że aby odnosić sukcesy w sporcie, należy posiadać i prezentować pewną siebie postawę, umiejętność przyjmowania krytyki i kontrolowania emocji oraz koncentrowania się na treningu niezależnie od sytuacji i atmosfery.

System oceniania

Joanna Budzis 2017-10-05 20:37

Brytyjskie podejście do sukcesu przedstawione przez Tima Jonesa wzbudziło spore zainteresowanie na ostatniej konferencji szkoleniowej trenerów pływania w Krakowie. Szef wyszkolenia British Swimming pokazał strukturę szkolenia i strategię, która kształtuje medalistów wielkich imprez sportowych.

Początek nowego sezonu. Co można z tym zrobić?

Joanna Budzis 2017-09-14 21:35

Nowy sezon to dobry moment na zebranie myśli i spożytkowanie energii we właściwy sposób. Początek sezonu to moment kiedy wracamy do treningowej rutyny z dodatkową dawką motywacji i świeżości umysłu. Można to dobrze wykorzystać!

„Jestem Zygzak, jestem piorun, jestem syn burzy”- czyli pozytywny self-talk w przygotowaniu do startów

Joanna Budzis 2017-07-03 19:42

Pisząc ten wpis ciężko mi było zebrać myśli i przedstawić wszystkie istotne informacje w przejrzystej i krótkiej formie, tak aby każdy z Was mógł zrozumieć siłę własnych myśli na co dzień i w chwili startu. Pomógł Freddie Mercury i Queen, wtedy zdałam sobie sprawę, że każdy z nas lubi słuchać muzyki i wsłuchiwać się w motywujące i inspirujące teksty piosenek. Dlaczego więc nie wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie zaprogramować swój wewnętrzny głos, tak aby wspomagał cię dokładnie tak jak tego potrzebujesz? Dialog wewnętrzny (ang.

Rola psychologa w procesie treningowym - trenerski punkt widzenia

Jan Wiederek 2017-06-09 13:17
Przygotowanie zawodnika we współczesnym sporcie wyczynowym wymaga wielu różnorodnych działań, których finalnym efektem ma być najwyższa forma sportowa, na głównej imprezie sezonu, a najlepiej podczas igrzysk olimpijskich.

Emocje: jak je wykorzystać i dlaczego warto rozmawiać po starcie?

Joanna Budzis 2017-05-30 11:49

Po przegranym wyścigu i nieudanych zawodach, szczególnie przy długich i wyczerpujących przygotowaniach, zawodnik może czuć się zrezygnowany. Może nawet twierdzić, że się do tego po prostu nie nadaje. Wynika to głównie z poczucia braku kompetencji, bo nie umie czegoś dokonać, sprawczości i kontroli nad zdarzeniem.

TEAM: Together Everyone Achieves More, czyli sposób na drużynę rodem z USA

Joanna Budzis 2017-05-11 17:19

Relacja trenera z zawodnikiem jest ważna i jest jednym z głównych czynników odpowiadających za przygotowanie sportowe. Rola trenera jako przywódcy jest wymagająca ze względu na szeroki zakres wpływu, nie tylko na przygotowanie fizyczne, taktyczne i techniczne, ale również psychologiczne. Dodatkowo, to trener-przywódca tworzy klimat jaki panuje w drużynie i odpowiada za spójność grupy poprzez ustalenie standardów pracy na wstępie.

Progres, czy perfekcja - o pułapce perfekcjonizmu w sporcie

Joanna Budzis 2017-04-20 18:17
Wymagania jakie stawia przed nami sport wyczynowy są przyczyną powstania różnych mechanizmów w psychice zawodnika. Wyczerpujące przygotowania, wielogodzinne treningi i rywalizacja w połączeniu z różnymi oczekiwaniami kształtuje postawę zawodnika.

Natychmiastowa gratyfikacja: teraz i już

Joanna Budzis 2017-04-06 19:03

Często słyszymy, że zawodnicy tracą motywację do treningu. Przyznają to zarówno sami zawodnicy jak i trenerzy, a nawet rodzice. Potencjał jest duży, ale chęci i zainteresowania czasem nie wystarczają na wykonanie odpowiedniej pracy. Zdarza się, że chęci są ale tylko przez chwilę, co skutkuje brakiem systematyczności. Najczęstszym wytłumaczeniem jest nadmiar obowiązków i oczekiwań,  w następstwie czego często pojawia się konflikt na linii trener-zawodnik lub trener-rodzic.

Umiejętności psychologiczne w codziennym treningu

Joanna Budzis 2017-03-16 20:04

Przygotowanie mentalne można podzielić na trzy etapy, które są ze sobą współzależne. Oznacza to, że bez opanowania podstawowych umiejętności, nie jest możliwe wytrenowania kolejnych, trudniejszych umiejętności, które są nam potrzebne w chwili wyścigu. Wielu zawodników desperacko szuka kontaktu ze specjalistą tuż przed zbliżającymi się zawodami mając nadzieję, że jedna rozmowa pomoże im opanować stres.

Motywacja w kontekście relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2017-03-01 13:45

Wielowymiarowa rola trenera to odpowiedzialne zadanie, które wymaga wysiłku i zasobów czasu. Nie jest łatwo i nie będzie. W powszechnym rozumieniu pozytywna relacja trenera z zawodnikiem owocuje dobrze wykonanym treningiem i rekordami życiowymi na zawodach. Jest jednak wiele czynników, które wpływają i często zakłócają codzienną współpracę. Wysoka motywacja lub jej brak to najczęściej wyróżniane elementy, które decydują o efektywności wykonywania zadań. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej.

Trener doskonały czyli wielowymiarowa rola trenera w rozwoju zawodnika

Joanna Budzis 2017-02-21 13:43

Trener- instruktor, przywódca, wsparcie i wzór. Warto zwrócić uwagę na to jak złożona jest rola trenera w rozwoju zawodnika. Wiedza merytoryczna na temat treningu fizycznego to tylko część efektywnej pracy trenera i sukcesu sportowego.

Przesądy czy sportowa rutyna i pełna kontrola sytuacji?

Joanna Budzis 2017-02-01 12:29

Rutyna sportowa pozwala zawodnikom przygotować się do startu pod kątem fizycznym, technicznym, taktycznym, ale także psychicznym. Nie ma na świecie wysokiej klasy sportowców, którzy chociaż częściowo nie wypracowali sobie konkretnych działań przygotowujących ich do startu. Rutyna przedstartowa pełni niezwykle istotną funkcję w kontroli koncentracji, emocji i stresu przedstartowego. Jest to bardzo skuteczny sposób przygotowania się do startu.