Świat

Tajpej 2017: Obiecujący występ Tchórz!

Szymon Gagatek 2017-08-24 09:14

Znakomitą postawę zaprezentowała w porannych eliminacjach Alicja Tchórz, która z trzecim wynikiem awansowała do półfinałów w konkurencji 50m stylem grzbietowym kobiet. Oprócz niej przepustkę do dalszej fazy zmagań piątego dnia rywalizacji w Tajpej udało się jeszcze wywalczyć Michałowi Poprawie i Konradowi Czerniakowi.

Nasza grzbiecistka wystartowała rano w bardzo mocnej serii eliminacyjnej, a obok niej do boju przystąpiły m.in. dwukrotna już złota medalistka Uniwersjady na 100 i 200m stylem grzbietowym Australijka Sian Whittaker i Amerykanka Alexandra De Loof. Polka nie przestraszyła się jednak groźnych rywalek i przepłynęła jedną długość basenu notując trzeci najlepszy wynik w swojej karierze w tej konkurencji - 28.45, który dał jej także trzeci najlepszy czas eliminacji. Lepiej poradziły sobie rano tylko De Loof (28.20) i zwyciężczyni następnej serii Miaria Kameneva z Rosji (28.31). Z niecierpliwością zatem będziemy czekać na występ polskiej grzbiecistki w wieczornej sesji finałowej. Na eliminacjach swoje występy zakończyła druga z naszych reprezentantek Klaudia Naziębło, która z czasem 29.39 uplasowała się na dziewiętnastej pozycji.

W komplecie awans do wyścigów półfinałowych wywalczyli nasi delfiniści na dystansie 100m. Ósmy rezultat eliminacji odnotował prezentujący świetną postawę w Tajpej Michał Poprawa, który osiągnął wynik 53.00. Tylko szesnaście setnych sekundy wolniej od niego dystans pokonał drugi z naszych reprezentantów Konrad Czerniak i jego też zobaczymy na słupku startowym w wieczornej sesji zmagań pływaków na Taiwan Sport University Arena. Tuż za Czerniakiem, na dwunastej lokacie uplasował się wczorajszy niesamowity triumfator „dwustumetrówki” Nao Horomura. Najszybszy rano okazał się Rosjanin Aleksandr Sadovnikov (52.43).

Do najlepszej szesnastki nie udało się awansować Polakom już w żadnej innej konkurencji rozegranej tego dnia w Tajpej. Najbliżej tej sztuki był jednak w sprincie stylem klasycznym Marcin Stolarski, który wraz z Amerykaninem Jacob Montague uzyskał taki sam czas eliminacji 28.24. O tym który z nich weźmie udział w kolejnej rundzie zadecydować miała więc dogrywka. A w niej już pływak USA okazał się znacznie szybszy, łamiąc barierę dwudziestu ośmiu sekund i ustanawiając swój rekord życiowy na wyniku 27.81, Stolarski natomiast dopłynął do mety z czasem 28.31. Polak został więc sklasyfikowany na siedemnastej pozycji i zakończył już występy w tej konkurencji na Uniwersjadzie. W wyścigach sprinterów wziął jeszcze udział Filip Wypych, plasując się na dwudziestej dziewiątej lokacie z czasem 28.62. Najszybszy rano był jedyny w tym gronie posiadacz rekordu życiowego poniżej dwudziestu siedmiu sekund Białorusin Ilya Shymanovich (27.42). Również na dwudziestym dziewiątym miejscu na dystansie 200m stylem dowolnym sklasyfikowana została Kalina Gralewska (2:05.13), a dziesięć lokat niżej uplasowała się Joanna Cieślak (2:08.60). Jedynymi, którym udało się rano przepłynąć ten cztery długości basenu poniżej dwóch minut były Amerykanki Katherine Drabot i Claire Rasmus. Wśród kraulistek na 800m Milena Karpisz zajęła czternastą lokatę (8:48.88), a Justyna Burska (8:56.42) była siedemnasta. Najlepszym wynikiem eliminacji popisała się Niemka Sarah Koehler (8:32.08).

Bez udziału polskiego zawodnika odbyły się z kolei eliminacje w konkurencji 200m stylem grzbietowym mężczyzn. Na dystansie, który w ostatnich latach przynosił nam wiele radości, najszybszy okazał się Kosuke Hagino 1:58.83.

Starty Polaków w sesji finałowej:

13:23 – 100m stylem motylkowym mężczyzn – półfinały

                Michał Poprawa (1.półfinał, tor 6)

13:27 – 100m stylem motylkowym mężczyzn – półfinały

                Konrad Czerniak (2.półfinał, tor 7)

13:46 – 100m stylem dowolnym mężczyzn – FINAŁ

                Kacper Majchrzak (tor 5)

13:54 – 50m stylem grzbietowym kobiet – półfinały

                Alicja Tchórz (2.półfinał, tor 5)

 

fot. Paweł Skraba