Polska

DO BOJU POLSKO! ZMPSiM W OSTROWCU ŚWIETORZYSKIM - ZAPOWIEDŹ

Joanna Kwatera 2013-12-16 17:45

Ledwo zgasły światła na pływalni w Herning i polscy pływacy spakowali sprzęt do plecaków, a już nadszedł czas pomyśleć o następnym starcie, tym razem w czempionacie kraju, który od 19-22 grudnia rozegrany zostanie na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim. 10-torowy obiekt „Rawszczyzna” przy ul. Mickiewicza 32 od czwartku do niedzieli gościć będzie w sumie 508 pływaków ze 107 klubów z całej Polski. 44 komplety medali czekają na nowych właścicieli w ramach Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców – ostatniej kluczowej, krajowej imprezy w tym roku.

Zanim najlepsi polscy pływacy zasiądą do świątecznego stołu, aby cieszyć się rodzinną atmosferą i chwilą wytchnienia od ciężkiego treningu, zapewne każdy z nich będzie chciał sprawić sobie prezent pod choinkę w postaci medalu tej prestiżowej imprezy. Na  listach startowych znalazły się nazwiska prawie wszystkich bohaterów tegorocznych pływackich zmagań, którzy zdobywali dla Polski medale na arenach międzynarodowych.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć na pewno o Pawle Korzeniowskim – vice mistrzu świata z Barcelony oraz vice mistrzu Europy z Herning na dystansie 200m stylem motylkowym. Zawodnik warszawskiego AZS AWF weźmie udział w zawodach tylko w czwartek, ponieważ następnego dnia wylatuje do Sankt Petersburga, gdzie będzie startował w mitingu Salnikov Cup. W Ostrowcu zobaczymy Go na dystansach: 50m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym. W tej drugiej konkurencji stoczy zapewne wyrównaną walkę o prymat z uczestnikiem mistrzostw świata i Europy - Michałem Poprawą – murowanym kandydatem do zwycięstwa (pod nieobecność Korzeniowskiego i Czerniaka) na dystansach 100 i 200m stylem motylkowym.

Ponadto zapewne ciekawą walkę o medale na dystansach 400, 800 i 1500m stoczą między sobą długodystansowcy ze szczecińskiej ekipy trenera Drozda: Paweł Furtek, Filip Zaborowski i Marcin Kaczmarski, a także trenujący obecnie w USA - Mateusz Sawrymowicz. W konkurencjach sprinterskich również zapowiadają się ciekawe pojedynki pomiędzy Kacprem Majchrzakiem, Filipem Wypychem czy Oskarem Krupeckim, którzy będą musieli odpierać ataki zdolnych juniorów – Sebastiana Szczepańskiego, Jana Hołuba czy Kacpra Łopacińskiego. W stylu klasycznym interesującą potyczkę o „złoto” stoczą między sobą zapewne Mikołaj Machnik oraz Dawid Szulich.

Wielkim nieobecnym tych zawodów będzie nasz najlepszy grzbiecista -  Radosław Kawęcki, który w weekend wesprze europejską ekipę w pojedynku Duel in the Pool w Glasgow. Zabraknie również brązowego medalisty mistrzostw świata w Barcelonie Konrada Czerniaka.

Wśród kobiet największą gwiazdą będzie zapewne srebrna medalistka z Herning – Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Najlepszą polską sprinterkę podziwiać będziemy na jej koronnych dystansach: 50m stylem grzbietowym, 50m stylem dowolnym oraz 100m stylem zmiennym. Ponadto ciekawa walka rozegra się w konkurencjach wytrzymałościowych pomiędzy Donatą Kilijańską, a zawodniczkami z Olsztyna: Joanną Zachoszcz, Moniką Czerniak oraz Manuelą Wikieł, a także Mileną Karpisz czy Katarzyną Kasperek. Do rywalizacji o najwyższe laury szykują się też wracające z Herning zawodniczki Juvenii Wrocław: Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło i Dominika Sztandera.

Na słupkach startowych staną również ambitne juniorki: Paulina Ożóg, Paulina Piechota, Julia Gus, Paulina Nogaj, Sara Leończuk, Gabriela Bernat czy Wanda Kurowska.

Rywalizacja na pływalni odbywać się będzie w następującym porządku: o godzinie 9.00 ruszać będzie sesja kwalifikacyjna, natomiast półfinały i finały rozegrywane będą od godziny 17.00. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia, a kibicom wielu emocji i wrażeń! Relacja z tego wydarzenia codziennie na portalu news.omegatiming.pl.