Świat

Tajpej 2017: Awans trójki

Szymon Gagatek 2017-08-21 09:09

Kolejna sesja eliminacyjna w Tajpej przyniosła dobre wiadomości dla Polaków. Z pięciu rozegranych rano konkurencji tylko z dwóch Biało-czerwoni nie awansowali do wyścigów półfinałowych. Zapowiada się też kilka niezwykle interesujących pojedynków z udziałem medalistów niedawnych mistrzostw świata w Budapeszcie.

Poranne starty rozpoczęły się od rywalizacji kraulistów na dystansie 200m. Wśród uczestników zaprezentowali się dwaj nasi reprezentanci Kacper Majchrzak i Mateusz Wysoczyński. Rekordzista Polski pokonał dystans w 1:49.46 i z piątym czasem zakwalifikował się do wieczornych półfinałów. Sztuka ta nie udała się natomiast drugiemu z polskich pływaków, któremu do awansu brakło dokładnie dwóch dziesiątych sekundy i swoje starty zakończył na osiemnastej lokacie (1:50.61). Najszybszy rano okazał się Włoch Filippo Megli, który jako jedyny przepłynął cztery długości basenu poniżej minuty i czterdziestu dziewięciu sekund (1:48.50).

Piąty wynik eliminacji uzyskał także w rywalizacji zmienni stów Michał Poprawa. Polak popłynął zaledwie 0,23 sekundy wolniej od swojego najlepszego osiągnięcia w karierze – 2:01.59 i spokojnie może przygotowywać się do wieczornej sesji półfinałowej. Z nieco słabszej strony zaprezentował się Dawid Szwedzki, który ukończył zmagania na 21. pozycji (2:04.09). Zawodnika AZS AWF Katowice czeka wieczorem trudna potyczka z medalistami igrzysk olimpijskich Japończykami Daiyą Seto oraz Kosuke Hagino. Pierwszy z nich wygrał eliminacje już rano łamiąc barierę dwóch minut (1:59.88). Na pewno groźny będzie też Amerykanin William Licon.

Do wieczornych półfinałów zakwalifikowała się także Dominika Sztandera w konkurencji 100m stylem klasycznym. Już w eliminacjach rywalki narzuciły dość mocne tempo, a pływaczka Juvenii Wrocław z wynikiem 1:10.68 uplasowała się na piętnastej lokacie. W porannych zmaganiach najszybsza była Amerykanka Andrea Cottrell, która osiągnęła rezultat 1:08.18.

Żadnej polskiej zawodniczce nie udało się awansować do dalszej fazy zmagań na dystansie 100m stylem dowolnym. Najbliżej tego osiągnięcia była Kalina Gralewska, która wygrała swoją serię eliminacyjną, uzyskując rezultat 56.86 i do awansu brakło jej nieco ponad pół sekundy. Polka zakończyła udział w tej konkurencji na 21. lokacie. O siedem pozycji niżej uplasowała się mistrzyni Polski Joanna Cieślak (57.74). Najszybciej dystans ten pokonała Rosjanka Mariia Kameneva, która popłynęła tylko pięć setnych sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego - 55:04.

Ciekawie zapowiada się też jutrzejsza rywalizacja w konkurencji 1500m stylem dowolnym mężczyzn, w której niestety udziału nie weźmie Krzysztof Pielowski. Olsztynianin uzyskał dziś czwarty najlepszy czas w karierze na tym dystansie 15:24.04, ale to nie wystarczyło na awans do finałowej ósemki. Co ciekawe eliminacji nie przebrnęli też finaliści mistrzostw świata z Budapesztu Sergii Frolov i Jan Micka. Niespodzianką była także wygrana Włocha Domenico Acerenzo, który jako jedyny pokonał dziś dystans poniżej piętnastu sekund (14:58.14) i wyprzedził m.in. aktualnego mistrza i wicemistrza świata Gregorio Paltrinieriego i Mykhailo Romanchuka. Przy takiej obsadzie finału rekord uniwersjady Przemysława Stańczyka z 2009 roku również wydaje się być mocno zagrożony.

Dziś o 13 polskiego czasu rusza kolejna sesja finałowa, w której zobaczymy sześcioro polskich pływaków. Trzech naszych reprezentantów zmierzy się w wyścigach finałowych, a kolejna trójka powalczy o awans do następnej rundy pływackich zmagań. Oto szczegółowy program na dziś:

Starty Polaków – sesja finałowa dzień 2:

13:02 – 50m stylem motylkowym M finał – Konrad Czerniak

13:29 – 50m stylem motylkowym K finał – Anna Dowgiert

13:34 – 100m stylem klasycznym M finał – Marcin Stolarski

13:47 – 100m stylem klasycznym K półfinał – Dominika Sztandera

13:55 – 200m stylem zmiennym M półfinał – Michał Poprawa

14:19 – 200m stylem dowolnym N półfinał – Kacper Majchrzak