Świat

Kazań 2015: Tchórz w półfinale z rekordem Polski!

Jarek Blazek 2015-08-03 10:08

Awans do półfinału na 100 m stylem grzbietowym to najbardziej spektakularne osiągnięcie wśród naszych reprezentantów podczas drugiego dnia eliminacji Mistrzostw Świata w pływaniu, które trwają właśnie w Kazaniu. Pochodząca z Kalisza reprezentantka Juvenii Wrocław, podopieczna Grzegorza Widanki, wynikiem 1:00,61 s. ustanowiła nowy rekord Polski na tym dystansie poprawiając poprzedni swój najlepszy wyczyn z 2012 roku o 0,41 s. Alicja w eliminacjach zajęła miejsce 15-te i w sesji wieczornej popłynie na torze nr 8 w półfinale numer 2.

To niestety jedyna zawodniczka spośród naszych reprezentantów, która przebrnęła dzisiejsze eliminacje – reszta zakończyła swoje występy już rano, co nie znaczy, że pływali źle – wręcz przeciwnie.

Bardzo mało zabrakło do awansu do sesji popołudniowej naszym grzbiecistom, którzy także, podobnie jak Ala, rywalizowali na 100 metrów. 18 lokatę zajął zawodnik AZS-AWF Warszawa – Radosław Kawęcki. Podopieczny trenera Pawła Słomińskiego uzyskał wynik 0:54,20 s. i jest to wynik o 0,38 s. gorszy od jego rekordu życiowego ustanowionego podczas MŚ w Barcelonie, szybciej Radek pływał już w tym roku podczas krajowego czempionatu w Szczecinie (0:54,09 s.). Koronnym dystansem Kawęckiego jest jednak 200 m grzbietowym i to na tym dystansie skupia się najbardziej podczas trwających mistrzostw.

Rekord życiowy udało się natomiast poprawić Tomaszowi Polewce. Zawodnik AZS-AWF Katowice, podopieczny  Roberta Wilka, dwie długości pływalni na plecach przepłynął w czasie 0:54,26 s. i zajął miejsce 19 bezpośrednio za Radkiem Kawęckim. Jest to wynik lepszy o 0,08 s. od poprzedniego rekordu życiowego ustanowionego w maju w Szczecinie i co najważniejsze, lepszy niż wymagane minimum na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro – brawo Tomek!!

Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław) – uzyskała 33 wynik eliminacji na 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1:09,38 s.  Jest to jej nowy rekord życiowy – poprzedni (1:09,62 s.) ustanowiła podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Seniorów w Szczecinie. Dominika, podobnie jak Marcin Stolarski, będzie walczyła wraz z koleżankami o przepustkę do Rio de Janeiro dla zespołu sztafetowego 4 x 100 m stylem zmiennym i w tym kontekście jej „życiówka” to bardzo dobry prognostyk.

Ostatnim naszym reprezentantem w dzisiejszych eliminacjach był Kacper Majchrzak. Zajął on w eliminacjach na 200 m stylem dowolnym 19 miejsce z nieznacznie pobitym rekordem życiowym, który od dzisiaj wynosi 1:48,12 s. Przypomnę, że Majchrzak to uczestnik wczorajszej sztafety 4 x 100 m stylem dowolnym, która zajęła 5 miejsce bijąc rekord Polski i zdobywając kwalifikację Igrzyska Olimpijskie.

 

W dzisiejszej sesji finałowej zobaczymy zatem dwóch naszych reprezentantów. Oprócz Ali Tchórz w półfinale na 100 m stylem grzbietowym obejrzymy jeszcze Konrada Czerniaka, który rozegra swój wyścig na 50 m stylem motylkowym.

POWODZENIA!
Fot. Jerzy Kowalski