Świat

Kazań 2015: Sztafety z rekordami kraju

Szymon Gagatek 2015-08-09 16:07

Podczas ostatniej sesji kwalifikacyjnej mistrzostw świata w Kazaniu obie polskie sztafety 4x100 m stylem zmiennym poprawiły dotychczasowe rekordy Polski. Naszym reprezentantom pozwoliło to na zajęcie siódmego miejsca, awans do finału i wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej, z kolei wynik pań dał im niestety dopiero osiemnastą lokatę.

Rywalizację mężczyzn w naszej ekipie świetnie otworzył Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego po raz drugi w życiu na dystansie 100 m stylem grzbietowym złamał barierę pięćdziesięciu czterech sekund (53.90 s), płynąc tylko o osiem setnych sekundy wolniej od rekordu kraju. Dobre zmiany dawali również pozostali Biało-czerwoni. Marcin Stolarski uzyskał na swoim odcinku uzyskał czas 1:00.66, Paweł Korzeniowski pokonał dwie długości basenu delfinem w 51.30 s, a Konrad Czerniak finiszował kraulem w 47.64 s. Łączny wynik naszych zawodników (3:33.50) dał im siódmą pozycję i bezpośredni awans do popołudniowego finału. Najszybsi rano okazali Amerykanie (3:31.06).

Udany występ, choć nie dający kwalifikacji olimpijskiej, zanotowały również nasze panie. Alicja Tchórz (1:00.88), Dominika Sztandera (1:09.26), Anna Dowgiert (59.91 s) i Katarzyna Wilk (54.38 s) uzyskały łączny czas 4:04.43 i poprawiły mający dziesięć lat najlepszy wynik w historii polskiego pływania w tej konkurencji o ponad pół sekundy. Rekord kraju należał do tej pory do Katarzyny Staszak, Beaty Kamińskiej, Otylii Jędrzejczak i Pauliny Barzyckiej, a został ustanowiony na czempionacie globu w Montrealu. Dzisiejszy rezultat naszych pływaczek dał im osiemnaste miejsce w eliminacjach.

Dziś rano rywalizowano również indywidualnie na dystansie 400 m stylem zmiennym. Wśród kobiet najlepsza okazała się Katinka Hosszu. Żelazna Dama uzyskała czas 4:32.78 i wyraźnie wyprzedziła Barborę Zavadovą z Czech i byłą podopieczną Janusza Kaczmarka, Emily Overholt z Kanady. W finałowej stawce zabraknie kilku uznanych zawodniczek, na czele z mistrzynią olimpijską i rekordzistką świata, Ye Shiwen z Chin, która była dopiero piętnasta. Z kolei wśród mężczyzn najlepszy okazał się Chase Kalisz z USA (4:11.83).

fot. Jerzy Kowalski