Świat

Kazań 2015: Rekordowa pula nagród

Szymon Gagatek 2015-07-15 16:16

W tym roku Międzynarodowa Federacja Pływacka przygotowała dla zawodników rywalizujących na mistrzostwach świata w Kazaniu coś specjalnego. Do zgarnięcia w Rosji we wszystkich sportach wodnych będzie rekordowa suma pięciu i pół mln dolarów. „Podwyżka” czeka między innymi ewentualnych rekordzistów świata w pływaniu.

Tym razem premie będą przeznaczone między innymi dla wszystkich finalistów pływackich konkurencji. To spora zmiana w porównaniu z poprzednimi edycjami mistrzostw. W Barcelonie w 2013 roku czeki otrzymywała najlepsza szóstka, a wcześniej nagradzani byli tylko medaliści.

Podobnie będzie w innych dyscyplinach. Zawodnicy, którzy znajdą się na pierwszych ośmiu pozycjach w rywalizacji w skokach do wody, pływaniu synchronicznym i na wodach otwartych oraz osiem najlepszych drużyn w turniejach kobiet i mężczyzn piłce wodnej dostanie specjalne gratyfikacje. Wyjątkiem będą skoki z klifów. W tej dyscyplinie pieniądze będą czekać na czternastu mężczyzn i dwanaście kobiet.

Specjalną nagrodę finansową otrzymają pływacy, którzy na stadionie Rubina w Kazaniu będą ustanawiać nowe rekordy świata. Za każdy najlepszy wynik w historii, FINA przewidziała premię w wysokości 30 tysięcy dolarów. Jest to wzrost o 5 tysięcy w porównaniu z poprzednią edycją czempionatu globu.

Podział puli nagród na poszczególne dyscypliny:
Pływanie: 2,5 mln dolarów
Pływanie synchroniczne: 900 tys. dolarów
Skoki do wody: 780 tys. dolarów
Piłka wodna: 720 tys. dolarów
Pływanie na wodach otwartych: 420 tys. dolarów
Skoki z klifów: 125 tys. dolarów

Pula nagród na tegorocznym czempionacie jest naprawdę imponująca. Wystarczy wspomnieć, że budżet przeznaczony dla najlepszych zawodników dwa lata temu w Barcelonie był niemal dwukrotnie mniejszy (3.1 mln dolarów). Mistrzostwa świata w Kazaniu rozpoczną się już za dziewięć dni i potrwają do 9 sierpnia.