Świat

Czerniak z medalem Mistrzostw Hiszpanii

Szymon Gagatek 2013-03-21 23:26

Pierwszy dzień i od razu medal! Konrad Czerniak zdobył brąz na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas wiosennych Mistrzostw Hiszpanii, które odbywają się w Pontevedra. Dla zawodników z Półwyspu Iberyjskiego są to jednocześnie zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się na terenie ich kraju, w Barcelonie.

Czerniak już w kwalifikacjach pokazał się z dobrej strony. Z czasem 22.81 s uplasował się na drugiej pozycji, tylko za Lucą Dotto z Włoch, a przed Rafaelem Munozem, który po porannej sesji wycofał się z dalszej rywalizacji w tej konkurencji. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego w półfinale popłynął trzy setne sekundy wolniej, ale to i tak dało mu pewny awans z trzeciego miejsca do walki o medale. W finale Polakowi nie udało się poprawić pozycji, ale czas jaki uzyskał (22.61 s) jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie! Rywalizację wygrał Dotto (22.31 s), przed Aitorem Martinezem (22.54 s).

Jutro Czerniaka czeka start na jego koronnym dystansie, 100 m stylem motylkowym.

Bilet do Barcelony zapewniła sobie już między innymi Mireia Belmonte Garcia, która triumfowała dziś w dwóch wyścigach finałowych. Najpierw na dystansie 200 m stylem motylkowym dwukrotna wicemistrzyni olimpijska z Londynu stoczyła zacięty pojedynek z Zsuzsanną Jakabos, której "urwała się" dopiero na ostatniej długości basenu i - uzyskując czas 2:06.70 - wypełniła minimum na Mistrzostwa Świata. Węgierka straciła do zwyciężczyni ostatecznie 0.68 s. Z kolei kilka chwil później, na dystansie 800 m kraulem, dzielnie starała się wytrzymać tempo swojej rodaczki Beatriz Gomez, ale Belmonte z każdą pięćdziesiątką systematycznie powiększała swoją przewagę, triumfując z rezultatem 8:24.89.