Świat

Kazań 2015: Świtkowski i Wojdak płyną dalej!!

Jarek Blazek 2015-08-04 10:47

Polscy pływacy nie zwalniają tempa podczas Mistrzostw Świata w pływaniu rozgrywanych w Kazaniu. W dzisiejszych eliminacjach trzeciego dnia czwartą lokatę wywalczył na 200 m stylem motylkowym Jan Świtkowski, siódmy po fantastycznym wyścigu na 800 m stylem dowolnym był Wojciech Wojdak a rekord życiowy pobił na 50 m stylem klasycznym Marcin Stolarski.

Konkurencja 200 m stylem motylkowym to „nasza” konkurencja. Tutaj złoty medal Igrzysk Olimpijskich oraz kilka tytułów mistrzowskich każdego formatu wywalczyła Otylia Jędrzejczak, Mistrzem Świata w 2005 roku był Paweł Korzeniowski , który jeszcze rok temu w Berlinie, podczas Mistrzostw Europy zdobył brązowy medal na tym dystansie. Teraz Korzeniowski odpuścił 200 m kosztem krótszych dystansów, ale mamy już znakomitego następcę Pawła na tym dystansie. Jest nim 21-letni Jan Świtkowski, zawodnik Skarpy Lublin, trenujący pod okiem swojego ojca – Andrzeja Świtkowskiego, który zachwycił już podczas Mistrzostw Polski w Szczecinie.  Wygrał tam 200 motylkowym z czasem 1:55,23 s. pewnie kwalifikując się do ekipy jadącej do Kazania. W dzisiejszych eliminacjach Jan popłynął pięknie taktycznie, na mecie nie miał żadnego grymasu zmęczenia na twarzy, przez cały wyścig kontrolował to, co robią obok niego rywale i zajął drugie miejsce w swoim wyścigu kwalifikacyjnym a czwarte w ogólnym zestawieniu zawodników startujących w Kazaniu tej konkurencji. Czas, który uzyskał to 1:55,78 s., drugi wynik w jego karierze. Gratulujemy serdecznie Jankowi i trzymamy kciuki za występ w popołudniowych półfinałach i bezpieczny awans do jutrzejszego finału, który na pewno byłby największym sukcesem tego zawodnika w jego dotychczasowej karierze.

Wojciech Wojdak po ogromnym sukcesie na 400 m stylem dowolnym, gdzie zajął 6 lokatę, „dołożył do pieca” w dzisiejszym wyścigu na 800 m stylem dowolnym. Konkurencja ta była arcyciekawa ze względu na swój przebieg. Wojdak płynął w ostatnim, piątym wyścigu eliminacyjnym. Zaczął bardzo spokojnie od 8 miejsca po 200 m, następnie przesunął się na 6 lokatę, przez moment na 600 metrze był nawet czwarty, ale zawodnicy rywalizujący z Wojtkiem w serii zostawili więcej sił na końcówkę i ostatecznie Polak zakończył swój wyścig na 6 pozycji w swojej serii – czas jednak rewelacyjny – 7:48,95 s. (rekord życiowy pobity o ponad 4 sekundy, czas tylko sekundę gorszy od rekordu kraju Przemysława Stańczyka, do którego nikt w ostatnich latach nawet się nie zbliżał). Okazało się, że we wszystkich wcześniejszych wyścigach eliminacyjnych tylko jeden zawodnik (Sun Yang) popłynął szybciej od Polaka co oznacza, że Wojdak z 7 czasem awansował do jutrzejszego finału w tej konkurencji. Wielkie brawa dla Wojtka oraz jego trenera Przemysława Ptaszyńskiego. Świetka robota Panowie.

Dobrze w eliminacjach na 50 m stylem klasycznym popłynął 19-letni Marcin Stolarski. Zawodnik klubu „Żoliborz” Warszawa w porannych eliminacjach pobił swój rekord życiowy na tym dystansie, który od dzisiaj wynosi 0:28,22 s. i jest o 4 setne sekundy lepszy niż jego najlepsze dotychczasowe osiągnięcie z tegorocznych Mistrzostw Polski ze Szczecina. W ostatecznym rozrachunku uzyskany wynik dał Stolarskiemu 32 lokatę. Brawo!

W wyścigach popołudniowych zobaczymy zatem tylko Jana Świtkowskiego, bowiem finał na 800 m stylem dowolnym zostanie rozegrany dopiero w dniu jutrzejszym. Go Polska!!
fot. Jerzy Kowalski