Świat

Polacy wybierają USA! Stokowski w Gators

Szymon Gagatek 2017-10-11 07:43

Aż trzech polskich mistrzów Europy juniorów z Netanji w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym ogłosiło w ostatnich dniach chęć kontynuowania swoich karier w Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku rozpoczną oni naukę na tamtejszych uniwersytetach. Wyboru dokonał między innymi Kacper Stokowski, który zamierza dołączyć do drużyny Florida Gators.

- O wylocie na studia do USA myślałem już od półtora roku. Pierwsze uczelnie zaczęły się do nas zgłaszać po mistrzostwach Europy juniorów na Węgrzech. Miałem kilka propozycji - opowiada Stokowski, który miał okazję dokonać wyboru po zobaczeniu osobiście interesujących go szkół. - Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne. Byliśmy z chłopakami w Florida State, później udałem się na Uniwersytet Florydy, a na koniec odwiedziłem jeszcze NC State - mówi rekordzista świata juniorów z krótkiego basenu na 50 i 100 m stylem grzbietowym. Stokowski ostatecznie postawił na uniwersytet, gdzie drużynę pływacką prowadzi sam Gregg Troy. - Trenuje tam chociażby Caeleb Dressel, trafiłem też na Ryana Lochte'ego i Arkadija Wiatczanina. Do tego wraz ze mną do zespołu dołączą inni mocni zawodnicy, medaliści mistrzostw świata juniorów w Indianapolis (Trey Freeman, Kieran Smith czy Mabel Zavaros - przyp. red.) - zauważa podopieczny Pawła Wołkowa. 

W ostatnich latach w Gainsville studiowali między innymi Marcin Cieślak i Paweł Werner. Obecnie uczy się tam kolejny znakomity polski pływak, Jan Świtkowski. Wszyscy z powodzeniem rywalizowali w rozgrywkach NCAA. Wygląda na to, że polska tradycja w drużynie Gators zostanie podtrzymana. - Na Uniwersytecie Florydy wszystko było przygotowane pod mój przyjazd. Zazwyczaj wizyty odbywają się w weekendy, a mnie zaprosili tam w środku tygodnia. Widziałem się z trenerem Troy'em, bardzo ciepło przyjął mnie też Janek. Baza treningowa, jaką tam mają, robi naprawdę duże wrażenie. Teraz trzeba tylko dopełnić wszystkich formalności związanych z egzaminami - podsumowuje Stokowski.

Pozostali dwaj członkowie złotej sztafety 4x100 m stylem dowolnym to Bartosz Piszczorowicz i Karol Ostrowski. Pierwszy z nich ogłosił tzw. verbal commitment dla Uniwersytetu Louisville, natomiast drugi wyraził chęć dołączenia do ekipy Florida State. Wraz z Ostrowskim w 2018 roku za ocean ma się udać również o rok starszy Jakub Książek. Sprinterzy MKP Szczecin trafią w Tallahassee na innego Polaka, Daniela Bisia, który trenuje z Seminoles już od roku. 

Do bardzo mocnej w ostatnich latach drużyny NC State chce z kolei dołączyć inny czołowy polski junior, Rafał Kusto. Nasz zawodnik, rekordzista kraju z krótkiego basenu na 200 m stylem klasycznym i medalista mistrzostw Europy juniorów, może się okazać bardzo ważnym punktem czwartego zespołu tegorocznych mistrzostw NCAA, któremu brakuje mocnego żabkarza. Podopieczny Adama Musiała trafi do ekipy, w której trenują między innymi finalista czempionatu globu na 50 m stylem grzbietowym Justin Ress oraz zwycięzca rywalizacji na 200 m stylem zmiennym na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Londynie Andreas Vazaios z Grecji.