Polska

Łódź 2017: Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców zakończone sukcesami!

Szymon Gagatek 2017-12-23 00:11

Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców przeszły już do historii, ale wspomnienie tego, co wydarzyło się przez ostatnie cztery dni w łódzkiej Zatoce Sportu pozostanie jeszcze na długo w pamięci kibiców. Zawody stały na niezwykle wysokim poziomie, a oprócz wielu rekordowych osiągnięć wisienką na torcie tej imprezy były niespodzianki.

Najlepszymi zawodnikami tegorocznych zmagań krajowego czempionatu na krótkiej pływalni zostali Alicja Tchórz i Radosław Kawęcki. Co ciekawe pływacy Ci, byli także jedynymi w naszej ekipie, którzy z mistrzostw Starego Kontynentu w Danii przywieźli medale wywalczone w konkurencjach indywidualnych. Zawodniczka Juvenii Wrocław w Zatoce Sportu triumfowała czterokrotnie na dystansach 50 i 100m stylem grzbietowym oraz 100 i 200m stylem zmiennym, notując najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw w pierwszej z nich (895 pkt). Na dystansie sprinterskim wicemistrzyni Europy z Kopenhagi zanotowała w wyścigu finałowym wynik 26.63, szósty najlepszy w jej karierze. Tchórz na łódzkiej pływalni dystans ten pokonywała znakomicie nie tylko w rywalizacji indywidualnej, ale także na pierwszej zmianie sztafet 4x50m stylem zmiennym kobiet i mix, dzięki czemu właśnie do Wrocławianki należą aż trzy najlepsze wyniki tej imprezy. Podopieczna Grzegorza Widanki również czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium wraz z koleżankami ze sztafety, wygrywając wszystkie kobiece konkurencje zespołowe w tych mistrzostwach oraz zdobywając srebrny i brązowy krążek w zmaganiach sztafet mieszanych.

Wśród mężczyzn w tych mistrzostwach padły aż trzy ponad dziewięciuset punktowe wyniki. Autorem dwóch z nich był najlepszy zawodnik zimowego czempionatu Radosław Kawęcki, a oba ustanowił na dystansie 100m stylem grzbietowym. Niezwykłą klasę pływak AZS AWF Warszawa zaprezentował w piątkowym finale zmagań indywidualnych, gdzie nie pozostawił najgroźniejszym rywalom żadnych złudzeń kto króluje w stylu grzbietowym w naszym kraju, uzyskując rezultat 50.21 i 924 pkt. Drugi raz rewelacyjnie cztery długości basenu grzbietem pokonał na pierwszej zmianie sztafety 4x100m stylem zmiennym, pomagając drużynie wywalczyć brązowy medal. Oprócz tego Kawęcki triumfował na dystansie 200m stylem grzbietowym, a na zakończenie rywalizacji w ostatniej konkurencji męskiej 4x200m stylem dowolnym, dał kolegom do wiwatu, osiągając najlepszy międzyczas na swoim odcinku ze wszystkich startujących w tym finale zawodników, a dzięki temu wywindował swój zespół na trzecią pozycję.

Najlepsi pływacy zimowych mistrzostw Polski w Łodzi otrzymali nagrody finansowe w wysokości 1000zł, które zostały ufundowane przez Rektora Politechniki Łódzkiej profesora Sławomira Wiaka.

Nagroda specjalna została też ufundowana przez Instytut Yasumi na Gocławiu w Warszawie dla najlepszej zawodniczki mistrzostw z Warszawy, a otrzymała ją pływaczka, która sprawiła w Łodzi jedną z największych niespodzianek tych zawodów Weronika Hallmann. Reprezentantka AZS AWF Warszawa pokonała w finale 50m stylem klasycznym Dominikę Sztanderę i tym samym odebrała jej tytuł niepokonanej w naszym kraju na tym dystansie po czterech latach.

W klasyfikacji medalowej zimowych mistrzostw Polski w Łodzi triumfowali zawodnicy Juvenii Wrocław, dzięki znakomitej postawie szczególnie żeńskiej części tego zespołu. Oprócz czterech złotych medali we wszystkich kobiecych konkurencjach sztafetowych, cztery złote krążki wywalczyła wspomniana wyżej Tchórz, a po dwa najcenniejsze trofea dorzuciły jeszcze do dorobku drużyny Klaudia Naziębło i Dominika Sztandera. W sumie pływaczki Juvenii Wrocław wywalczyły ich aż dwanaście. Oprócz tego konto drużyny wzbogaciło się jeszcze o trzy srebrne i trzy brązowe krążki. Po raz pierwszy i to dwukrotnie na podium zimowego czempionatu kraju stawała 16-letnia Kornelia Fiedkiewicz, a jego najniższy stopień zajmowała po wyścigach w konkurencjach 50m stylem motylkowym i 100m stylem dowolnym.

Drugą lokatę w tym rankingu wywalczyli zawodnicy AZS AWF Katowice, dla których osiem złotych medali wypływali Krzysztof Tokarski, Tomasz Polewka, Michał Poprawa, Paula Żukowska, a także zespoły sztafetowe 4x100m stylem dowolnym oraz 4x50 i 4x100m stylem zmiennym mężczyzn. Łącznie w dorobku zespołu ze Śląska znalazło się aż 21 krążków (9 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe). Na trzeciej lokacie uplasowali się reprezentanci Warty Poznań z 11 medalami.

W Łodzi padło aż dziewięć nowych rekordowych rezultatów wśród seniorów, a najwięcej ustanowili ich żabkarze. Najlepsze w historii Polski wyniki pływacy notowali w konkurencjach:

 100m stylem klasycznym kobiet: Dominka Sztandera - 1:05.12

100m stylem klasycznym mężczyzn: Marcin Stolarski - 58.48

200m stylem klasycznym mężczyzn: Bartłomiej Roguski - 2:06.25

1500m stylem dowolnym kobiet: Paulina Piechota - 16:08.78

100m stylem zmiennym mężczyzn: Jan Świtkowski – 52.21

4x100m stylem zmiennym mężczyzn: AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Krzysztof Tokarski, Michał Poprawa i Rafał Bugdol) - 3:26.50

4x 100m stylem dowolnym mężczyzn: AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Michał Poprawa, Dariusz Puk i Rafał Bugdol) – 3:12.62

4x50m stylem zmiennym kobiet: Juvenia Wrocław (Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz) – 1:48.12

4x100m stylem zmiennym kobiet: : Juvenia Wrocław (Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz) – 3:58.71

Wśród juniorów niesamowitą postawą wykazała się 14-letnia Aleksandra Knop, która rekordowe czasy notowała aż dziesięciokrotnie na dystansach 100, 200 i 400m stylem zmiennym oraz 200,400,800 i 1500m stylem dowolnym. Reprezentantka UKS 190 Łódź indywidualnie wywalczyła pięć krążków (3 srebrne i 2 brązowe), a także wraz z koleżankami z drużyny cieszyła się z brązu po rywalizacji w konkurencji 4x200m stylem dowolnym.

Zimowe Mistrzostwa Polski w Łodzi to także pożegnanie jednej z największych legend polskiego pływania. Ostatni start w karierze Pawła Korzeniowskiego wypadł naprawdę znakomicie i aż żal, że nie zobaczymy go więcej w wodnej rywalizacji. To było niezwykle pracowite popołudnie dla zawodnika warszawskiej Legii, ale w piątek Korzeniowski zaprezentował się na tyle dobrze, że zdołał wywalczyć dwa brązowe medale w konkurencjach indywidualnych na 50m stylem motylkowym, w której wyrównał swój rekord życiowy rezultatem 23.18 oraz na 100m stylem zmiennym, gdzie na zakończenie kariery wyśrubował jeszcze swoją życiówkę do wyniku 53.18. Mając w pamięci najlepszy w historii jego startów międzyczas na 4x100m stylem dowolnym (nikt nie popłynął w wyścigu sztafetowym szybciej od niego), a także rewelacyjne występy w stylu motylkowym w zmaganiach drużynowych na 4x50 i 4x100m stylem zmiennym, okraszone srebrnymi medalami, można spokojnie powiedzieć, że lepszego zakończenia kariery trudno było by sobie zażyczyć. W Zatoce Sportu Korzeniowski łącznie wywalczył pięć krążków (2 srebrne i 3 brązowe), gromadząc na swoim koncie w sumie pięćdziesiąt pięć medali krajowego czempionatu na krótkim basenie.