Świat

Rio 2016: Niedziela bez finału

Szymon Gagatek 2016-09-12 09:52

Żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się przebrnąć eliminacji pływackich zmagań podczas czwartego dnia igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W niedzielę w wodzie zaprezentowało się troje Biało-czerwonych: Paulina Woźniak, Patryk Biskup i Kamil Rzetelski. Najwyżej sklasyfikowany został ostatni z nich. Na dystansie 100 m stylem klasycznym (SB13) był dziesiąty.

Rzetelski uzyskał czas 1:14.62 i był bardzo blisko awansu do najlepszej ósemki. By znaleźć się w finale, trzeba było bowiem zanotować rezulat lepszy tylko o trzy dziesiąte sekundy. Z kolei solidarnie dwunaste pozycje na 200 m stylem zmiennym w grupie SM9 zajmowali Woźniak i Biskup. Polka popłynęła niestety znacznie wolniej niż na mistrzostwach Europy w Funchal, gdzie zdobywała srebro (2:42.72), natomiast jej reprezentacyjny kolega pokonał cztery długości basenu w 2:28.59.

Na starcie ostatecznie nie pojawił się Jacek Czech, który pierwotnie był zgłoszony do rywalizacji w kategorii S2 na dystansie 200 m stylem dowolnym. Nasz reprezentant wszystkie siły rzuca zatem na występ na 50 m stylem grzbietowym, gdzie będzie chciał powalczyć o medal. W starciu ze świetnie dysponowanymi Chińczykami i Ukraińcami nie będzie to zadanie proste, ale na pewno wykonalne.

Niedzielna sesja finałowa okazała się najbardziej udana dla reprezentantów Państwa Środka, którzy aż czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Doczekaliśmy się też czterech nowych rekordów świata. Jeden z nich ustanowiła najgroźniejsza rywalka Oliwii Jabłońskiej, Sophie Pascoe. Nowozelandka triumfowała na dystansie 200 m stylem zmiennym (SM10) z czasem 2:24.90.