Świat

NCAA: Czas na studia i pływanie!

Szymon Gagatek 2013-10-04 16:25

Październik to czas początku roku akademickiego, także w Stanach Zjednoczonych. W tym wypadku oznacza to również start kolejnego pływackiego sezonu zmagań w trzech dywizjach NCAA (National Collegiate Athletic Association). Wiele gwiazd, spora liczba Polaków i zmagania na 25-jardowych basenach, które pasjonują Amerykanów. Od dziś, przez całe pół roku, będziemy śledzić z Wami poczynania naszych zawodników za oceanem!

Największym wydarzeniem początku sezonu 2013/2014 dla fanów pływania w USA jest rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim przez Missy Franklin. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii Mistrzostw Świata (9 złotych medali, 1 srebro i 1 brąz) ma już za sobą pierwszy występ w barwach swojej uczelni. W pojedynku z Oregon State University wystartowała indywidualnie w bardzo nietypowych dla siebie konkurencjach. Zwyciężyła na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym, a także była czwarta na... 200 m stylem klasycznym.

W tym roku do Stanów Zjednoczonych udała się spora grupa utalentowanych polskich pływaków, wśród nich znaleźli się także uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Warto wspomnieć o kilku najciekawszych transferach. Do ekipy Uniwersytetu Alabama weszła Karolina Szczepaniak, a Jan Świtkowski dołączył do Michała Szuby i Weroniki Paluszek w Virginia Tech. W składzie tej ostatniej drużyny nie znalazła się natomiast Klaudia Naziębło, która jeszcze w niedzielę startowała w Zielonej Górze, na zawodach rozpoczynających sezon. Z kolei Filip Bujoczek trafił do Purdue.

Do tego dochodzą czołowe postaci poprzedniego sezonu w NCAA. Marcin Cieślak i wracający do zdrowia Paweł Werner powinni odegrać jedne z ważniejszych ról w zespole Gators z Uniwersytu Florydy, Marcin Tarczyński wciąż jest jedną z gwiazd męskiej części Uniwersytetu Kalifornijskiego, a Katarzyna Wilk na dobre powinna już zadomowić się w drużynie USC (Uniwersytetu Południowej Kalifornii).

To wszystko sprawia, że kolejny sezon zmagań w lidze NCAA, zwieńczony Mistrzostwami Dywizji I (27-29 marca 2014) zapowiada się wyjątkowo. O wszystkich najważniejszych wydarzeniach będziecie mogli przeczytać na news.omegatiming.pl. Bądźcie z nami przez najbliższe pół roku i trzymajcie kciuki za naszych reprezentantów!