MP 14-latków: MKS Jedynka Łódź triumfuje!

Joanna Kwatera 2019-07-07 19:48

Trzeciego dnia rywalizacji w mistrzostwach Polski juniorów 14-letnich w Olsztynie rekordów Polski kibice już się nie doczekali, choć w niedziele zawodnicy również mieli sporą ochotę wpisać na listę najlepszych wyników w historii kraju tej kategorii wiekowej. Najczęściej dekorowanym zawodnikiem był dziś natomiast Kacper Płoszka.

Po serii drugich miejsc Płoszka miał dziś w Aquasferze swoje „pięć minut”, zdobywając aż trzy złote krążki krajowego czempionatu. Dzisiejszy program jego startów przewidywał jedne z najbardziej wyczerpujących konkurencji pływackich, a finały rozpoczął od wygranej na 200m stylem motylkowym, uzyskując czas 2:14.11. Pod koniec sesji zaliczył jeszcze bardzo udany występ na dystansie 1500m stylem dowolnym, gdzie na prowadzenie wyszedł już po 400m i nie oddał go aż do końca, prezentując iście sprinterski finisz. Wynik 16:39.81 to również jego nowy rekord życiowy. W ostatnim wyścigu tych zawodów pływacy Jedynki Łódź zwyciężyli jeszcze w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym i to właśnie Płoszka kończył te zmagania stylem dowolnym, uzyskując najlepszy czas na tym odcinku wśród wszystkich startujących. Przed nim do wody wskakiwali jeszcze Krzysztof Pogoda, Szymon Stanisławski i Michał Banasiak, a ich łączne czasy dały w sumie rezultat 4:14.42.

Niewiele do poprawienia własnego rekordu Polski na 100m stylem klasycznym brakło dzisiaj Zofii Chrzan. Zawodniczka z sopockiego klubu w znakomitym tempie pokonała ten dystans, docierając do mety z wynikiem 1:12.10, słabszym od jej najlepszego czasu w karierze, który uzyskiwała podczas seniorskiego czempionatu na tej samej pływalni w maju, o zaledwie dwadzieścia dziewięć setnych sekundy. Czoła próbowała stawić jej jeszcze w dzisiejszych zmaganiach triumfatorka 200m tym stylem, ale ostatecznie finiszowała niemal dwie sekundy za Chrzan.

Do swojej bogatej kolekcji zdobyczy w Olsztynie Paulina Cierpiałowska dołożyła dziś jeszcze dwa medale z najcenniejszego kruszcu, jeden indywidualnie i jeden wygrywając z drużyną. Zwycięsko zakończyła występ na 100m stylem dowolnym, choć tu znów mocną konkurencję próbowała jej stworzyć Julia Kulik. Obie pierwszy raz w swoim życiu zeszły na tym dystansie poniżej pięćdziesięciu dziewięciu sekund, a na mecie dzieliła je różnica czterdziestu trzech setnych sekundy (58.42 – 58.85). Na koniec zmagań w tej imprezie dziewczęta z WOPR Malbork okazały się jeszcze najlepsze na dystansie 4x100m stylem zmiennym, uzyskując wynik niecałą sekundę słabszy od rekordu kraju rok starszych koleżanek z Polonii Warszawa – 4:34.50, a w skład zwycięskiego składu oprócz Cierpiałowskiej, która wystąpiła na odcinku w stylu motylkowym weszły jeszcze Nadia Walentynowicz, Liliana Szpaczyńska i Magdalena Mroczek.

Kulik również nie opuściła dziś pływalni w Olsztynie bez złota. Reprezentantka GOSu Raszyn wygrała 800m stylem dowolnym z czasem 9:20.15. Po raz kolejny Laurę Bernat udało się w tej imprezie pokonać Małgorzacie Karbownik. Tym razem Łodzianka okazała się lepsza na 100m stylem grzbietowym o dokładnie trzy dziesiąte sekundy (1:04.60 – 1:04.90).

W niedzielne popołudnie w Aquasferze triumfowali jeszcze: Klara Kowalska (200m stylem motylkowym), Maciej Hebel (100m stylem dowolnym),Mateusz Kowalski (100m stylem grzbietowym) oraz Błażej Dybek (100m stylem klasycznym).

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się zawodnicy MKS Jedynki Łódź z 16 krążkami (w tym sześcioma złotymi) przed drużynami WOPRu Malbork i Żabianki Gdańsk. Klasyfikację punktową również zwyciężyli pływacy z Łodzi.