Świat

NCAA: Cieślak rozpoczyna z wysokiego C!

Szymon Gagatek 2014-03-27 20:08

W Austin rozpoczęły się dziś Mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn. Za nami pierwsza sesja poranna, ale już teraz możemy przekazać Wam znakomite informacje. Marcin Cieślak przygotował na swój ostatni występ w lidze REWELACYJNĄ formę! Polak w pięknym stylu zwyciężył w kwalifikacjach na dystansie 200 jardów stylem zmiennym i pomógł swojej drużynie uzyskać najlepszy czas w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym.

Od samego początku zmagań stało się jasne, że to będą niesamowite zawody, na których paść może niejeden rekord. Kwalifikacje na dystansie 200 jardów stylem zmiennym stały na niebotycznym poziomie. Aby dostać się do najlepszej ósemki, trzeba było już rano pływać ponad sekundę szybciej niż w ubiegłym roku! Najlepszy w stawce okazał się Cieślak, który uzyskał czas 1:41.15, bijąc tym samym swój rekord życiowy! Taki rezultat na poprzednim czempionacie dałby mu pierwsze miejsce w finale A. Dokładnie dwadzieścia osiem setnych do Polaka stracił Kyle Whitaker, a trzeci był Chase Kalisz (1:41.71).

Dziesiątą pozycję w tej konkurencji zajął rano Marcin Tarczyński. Zawodnik Uniwersytetu Kalifornijskiego uzyskał bardzo dobry wynik, 1:42.72 (szybciej przepłynął ten dystans tylko raz w karierze, dwa lata temu), ale to nie wystarczyło na awans do finału A. Naszego reprezentanta czeka wieczorem walka o miejsce dziewiąte w finale pocieszenia. 

Niespodziewanie zawiódł kolega Cieślaka z Uniwersytetu Florydy, Sebastien Rousseau. Południowoafrykańczyk zajął dopiero 21. lokatę i odpadł z dalszej rywalizacji. To już na samym początku będzie oznaczało dla ekipy Gators spore straty punktowe w klasyfikacji generalnej zawodów.

Dwóch polskich pływaków wystartowało dziś również na dystansie 500 jardów stylem dowolnym. Jan Świtkowski i Jan Daniec musieli się jednak pożegnać z marzeniami o występie w sesji finałowej. Zawodnik Virginia Tech zajął czterdziestą pierwszą lokatę (4:20.99), a Daniec został sklasyfikowany dwie pozycje niżej (4:22.97). Z rywalizacji odpadł również Paweł Werner, który po raz drugi w życiu złamał barierę dwudziestu sekund na dystansie 50 jardów stylem dowolnym (czas 19.84 s to jego nowy rekord życiowy), ale w szalenie szybkich kwalifikacjach dało mu to zaledwie czterdzieste miejsce.

Na zakończenie pływackiej części kwalifikacji (w Austin rywalizują również zawodnicy w skokach do wody) odbyła się rywalizacja sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym, w której udział wzięli Cieślak i Tarczyński. Bardzo dobrą dyspozycję potwierdził reprezentant Uniwersytetu Florydy, który uzyskał najlepszy czas na zmianie w stylu motylkowym (44.60 s) i pomógł kolegom uzyskać najlepszy wynik spośród wszystkich sztafet. Z piątego miejsca do finału A wszedł Uniwersytet Kalifornijski. Tarczyński na trzeciej zmianie zanotował wynik 45.65 s.

Sesja finałowa rozpocznie się o 1:00 w nocy polskiego czasu. Transmisja z niej będzie dostępna na oficjalnej stronie University of Texas, organizatora tegorocznych mistrzostw. Aby ją zobaczyć, wystarczy kliknąć w link zamieszczony poniżej.

TRANSMISJA

WYNIKI NA ŻYWO

Polacy na Mistrzostwach NCAA 2014:
Marcin Cieślak (University of Florida)
Jan Daniec (Virginia)
Jan Świtkowski (Virginia Tech)
Marcin Tarczyński (California)
Paweł Werner (University of Florida)