Świat

Kazań 24/7: Ledecky spróbuje przejść do historii

Szymon Gagatek 2015-07-28 13:07

Katie Ledecky ma zamiar przejść do historii jako pierwsza osoba w historii, która sięgnie po cztery złote medale w indywidualnych konkurencjach w stylu dowolnym podczas mistrzostw świata. W Kazaniu Amerykanka będzie bronić tytułów wywalczonych w Barcelonie na 400, 800 i 1500 metrów, ale doda także do swojego reprertuaru występ na 200 metrów.

Podopieczna Bruce'a Gemmella zapewne będzie chciała w ten sposób przetestować swoje możliwości przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, gdzie może pokusić się o potrójną koronę, startując na 200, 400 i 800 metrów. Na najkrótszym dystansie już w Kazaniu czeka ją jednak trudne wyzwanie. Jej rywalką będzie między innymi inna Amerykanka, aktualna mistrzyni świata Missy Franklin, ale o złoto będą walczyć także Federica Pellegrini czy Femke Heemskerk. W tym roku Ledecky najszybciej cztery długości basenu pokonała w trakcie zawodów Pro Swim Series w Austin, uzyskując czas 1:56.16, który daje jej szóste miejsce na tegorocznych światowych listach.

====================

Jedną z rywalek Ledecky na dystansie 200 m stylem dowolnym będzie Melanie Wright (z domu Schlanger). Australijka oficjalnie zastąpiła w tej konkurencji Kylie Palmer, która została tymczasowo zawieszona przez FINA do momentu wyjaśnienia sprawy wykrycia w jej organizmie furosemidu w 2013 roku. Wright na mistrzostwach Australii w tej konkurencji zajęła dopiero czwartą lokatę, ale - po wycofaniu się Palmer, a także trzeciej na krajowym czempionacie Brittany Elmslie, która niedawno przeszła operację usunięcia guzka z piersi - była pierwsza w kolejce do indywidualnego startu w Kazaniu wraz z Emmą McKeon.

====================

Polacy w Grecji, Amerykanie w Chorwacji, Australijczycy w Katarze, a Niemcy... W Turcji. Ekipa naszych zachodnich sąsiadów, przygotowująca się do startu na mistrzostwach świata, ostatnie kilkanaście dni spędziła w ośrodku w Belek. Główny trener kadry, Henning Lambertz, przyznał w wypowiedzi dla strony internetowej krajowej federacji, że obóz wypadł bardzo pozytywnie, obyło się bez chorób i kontuzji, a wszyscy zawodnicy prezentują wysoką formę. Bardzo chwalił też tamtejsze obiekty, które według niego są najlepsze w Europie. Niemcy przebywali w Belek od 15 lipca, natomiast już wczoraj część drużyny udała się w podróż do Kazania.

====================

Znakomita Ceremonia Otwarcia mistrzostw świata spowodowała znaczny wzrost zainteresowania biletami na poszczególne wydarzenia na obiektach w Kazaniu. Daje się to zauważyć przede wszystkim w trakcie rywalizacji w pływaniu synchronicznym, gdy na trybunach stadionu Rubina zasiada niemal komplet widzów. Minister Sportu Tatarstanu, Vladimir Leonov, dzień po uroczystości otwierającej zmagania na czempionacie globu oświadczył, że do tej pory sprzedano ponad 60% wszystkich wejściówek. Teraz ta liczba jest zapewne jeszcze większa. Wciąż można nabyć bilety na sesje finałowe zmagań pływaków, choć zwlaszcza na pierwszy dzień zostało ich już naprawdę niewiele.