Świat

Kazań 2015: 5 razy Polska w sesji wieczornej

Jarek Blazek 2015-08-05 10:30

Trójka reprezentantów Polski awansowała z dzisiejszych wyścigów eliminacyjnych do dalszej rywalizacji podczas Mistrzostw Świata w pływaniu, które odbywają się w Kazaniu. Aleksandra Urbańczyk – Olejarczyk, Paweł Korzeniowski oraz Marcin Cieślak popłyną w półfinałach a Jan Świtkowski i Wojciech Wojdak w finałach dzisiejszej sesji wieczornej czwartego dnia mistrzostw.

Aleksandra Urbańczyk – Olejarczyk, zawodniczka klubu AZS UŁ PŁ Łódź, trenująca na co dzień pod okiem swojego męża Bartosza Olejarczyka,  na 13 miejscu awansowała do półfinałów na 50 m stylem grzbietowym uzyskując wynik 0:28,36 s. Jest to rezultat gorszy od jej rekordu życiowego o 0,15 s. jednak najszybszy w tym roku, ponieważ rekord życiowy Oli został ustanowiony podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Olsztynie w 2013 roku. W tym roku w Szczecinie podczas Mistrzostw Polski Seniorów Ola uzyskała rezultat 0:28,38 s. Sztuka awansu do półfinału nie udała się innej naszej grzbiecistce – Alicji Tchórz, która nie była dzisiaj niestety w pełnej dyspozycji i zajęła 26 lokatę z rezultatem 0:28,87 s. Tchórz w tym roku z kolei biła w Szczecinie swoją życiówkę na tym dystansie i był to wynik 0:28,48 s. a wynik ten dałby jej miejsce w wyścigu półfinałowym.

Paweł Korzeniowski awansował do dzisiejszych półfinałów na 100 m stylem dowolnym. Polak uzyskał wynik 0:48,93 i zajął 16 miejsce w porannych eliminacjach, ostatnie premiowane awansem do wyścigów popołudniowych. Do Kazania Polak jechał z rekordem życiowym 0:49,04 s. jednak już w Rosji, podczas pierwszej zmiany sztafety 4 x 100 m stylem dowolnym Paweł uzyskał wynik 0:48,77 s. Liczymy na nawiązanie do tego wyniku w półfinale i jak najlepszą pozycję, być może dającą awans do jutrzejszego finału. Do startu na tym dystansie zgłoszony był też Konrad Czerniak, jednak Kondziu nie stawił się na słupku w porannych eliminacjach.

W wyścigu półfinałowym na dystansie 200 m stylem zmiennym popłynie także Marcin Cieślak. Nasz reprezentant uzyskał 15 wynik eliminacji i dopłynął do ściany z rezultatem 1:59,99 s. Jego rekord życiowy z tego roku ze Szczecina to 1:59,30 s. i w półfinale będzie musiał z tym czasem się rozprawić jeżeli ma w planie pływanie w jutrzejszym finale. Marcin bardzo lubi pływać popołudniu więc liczymy na znaczną poprawę w stosunku do wyścigu porannego.

Swoje finałowe konkurencje rozegrają w dzisiejszej sesji także Jan Świtkowski, który z 6 rezultatem awansował do finału na 200 m stylem motylkowym oraz Wojtek Wojdak, który w wyścigu eliminacyjnym na 800 m stylem dowolnym zajął siódmą lokatę. Trzymamy kciuki za wszystkich naszych reprezentantów.

 

GO POLSKA!
fot. Jerzy Kowalski