Świat

MŚ Masters: Życiowy sukces Drab!

Szymon Gagatek 2017-08-16 16:54

Trzeci dzień mistrzostw świata Masters w Budapeszcie zaczął się dla Biało-czerwonych mocnym uderzeniem! Magdalena Drab odniosła życiowy sukces zostając mistrzynią globu w najmłodszej kategorii Masters w konkurencji 400m stylem zmiennym, a zrobiła to w fantastycznym stylu, poprawiając przy okazji rekord kraju. Ponadto na węgierskiej pływalni padły cztery nowe rekordy świata.

Być jak Katinka Hosszu

To był cudowny poranek w Budapeszcie! Przygotowywała się do tego startu bardzo solidnie, katorżnicze treningi w wodzie i na lądzie, mając w głowie jedną ideę „ciężka praca się opłaca”. I opłaciła się! Bardzo chciała być najlepsza i jest! Po latach kariery zawodniczej, w której odniosła wiele sukcesów, powróciła do pływania w kategorii Masters i zrobiła to z wielkim hukiem! To jej pierwsza impreza międzynarodowa i od razu zdobyla tytuł mistrzyni globu! Bardzo mądre podejście do startów tej niezwykle skromnej zawodniczki również przyczyniło się do tego wielkiego sukcesu. Magdalena Drab przebojem wdarła się do czołówki międzynarodowej  i od razu pokazała rywalkom ich miejsce w szeregu, triumfując na dystansie 400m stylem zmiennym z nowym rekordem Polski 5:10.18, który wyśrubowała o prawie dwie i pół sekundy. Co więcej druga w rankingu Brytyjka Laura Robertson straciła do niej niemal osiem sekund! To już drugi występ Polki w Budapeszcie. Wczoraj w konkurencji 100m stylem klasycznym uplasowała się na ósmej lokacie, bijąc kolejny rekord kraju świetnej Agnieszki Bystrzyckiej rezultatem 1:16.86. Liczymy, że to nie ostatni jej tytuł w stolicy Węgier.

Kaczmarek pnie się w górę

Po trzynastej pozycji w konkurencji inaugurującej światowy czempionat na 800m stylem dowolnym, Stanisław Kaczmarek zanotował dziś piątą lokatę na kolejnym wymagającym dystansie 400m stylem zmiennym. Reprezentant Biało-czerwonych uzyskał wynik 5:05.24, a od brązowego medalu dzieliła go zaledwie sekunda i sześć setnych. Tytuł mistrzowski obronił Szwajcar Julien Baillod, który zdystansował rywali wynikiem 4:46.30.

Pod obcą banderą

Marzena Kuliś, startująca obecnie dla Italii, siostra jednej z najlepszych obecnie pływaczek Masters w naszym kraju Marioli Kuliś, wygrała zmagania na dystansie 400m stylem zmiennym, notując czas 5:39.36 w kat. 50-54 lata. To już kolejny medal naszych rodaków reprezentujących obce barwy. Wczoraj najszybszy w konkurencji 100m stylem dowolnym był Leonard Bielicz (1:03.31 kat. 65-69lat), a dziś dołożył jeszcze srebro w sprincie stylem motylkowym, uzyskując wynik 30.24.

Rekordowa czwórka

Dwa rekordy świata ustanowili w Budapeszcie pływacy w konkurencji 200m stylem dowolnym. Najpierw z najlepszym osiągnięciem w historii globu Masters rozprawił się Dan Stephenson z USA w kat.60-64 lata, który pokonał dystans w czasie 2:08.05, a chwilę później najszybciej dotychczas na świecie w kategorii 25-29 lat popłynął David Alcolado Durango z Hiszpanii, notując rezultat 1:50.76 i poprawiając przy okazji rekord Starego Kontynentu. Autorem kolejnego rekordu Europy i świata został Rosjanin Alexey Markovskiy, który pokonał jedną długość basenu stylem motylkowym z wynikiem 27.91, triumfując w kategorii 60-64 lata. W tej samej konkurencji w kategorii wiekowej 45-49 lat tej samej sztuki dokonał Serkan Atasay. Reprezentant Turcji osiągnął czas 25.48.