Polska

Ostrowiec 2014: Cisza przed burzą

Szymon Gagatek 2014-12-19 14:40

Piątkowe kwalifikacje drugiego dnia mistrzostw Polski na pływalni Rawszczyzna przebiegły wyjątkowo spokojnie. Wielu kandydatów do medali oszczędzało swoje siły na popołudniową sesję, bez problemów awansując do półfinałów i finałów. Czy była to tylko "cisza przed burzą", która rozpocznie się już o 17:00? Miejmy nadzieję, że tak, bo po wczorajszym dniu apetyty na wielkie widowisko wzrosły!

50 m stylem motylkowym kobiet

Do półfinałów tej konkurencji awansowały wszystkie trzy medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Polski. Obrończyni tytułu, Anna Dowgiert, zajęła ósmą lokatę, z czasem 28.08 s, Klaudia Naziębło była trzecia (27.84 s), a Joanna Janiczek szósta (28.00 s). Tym razem wszystkie będą musiały uważać przede wszystkim na Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk, która wczoraj wieczorem pokazała, że jest w dobrej formie i to ona będzie powinna być dziś zdecydowaną kandydatką do zdobycia złota. Rano zanotowała drugi wynik (27.42 s), przegrywając jedynie z Julią Jagodą z AZS AWF Katowice (27.21 s).

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

Już w kwalifikacjach z bardzo dobrej strony zaprezentował się Tomasz Polewka. Reprezentant katowickiej AWF, który wczoraj stracił na rzecz Radosława Kawęckiego rekord Polski w tej konkurencji, jako jedyny złamał rano barierę dwudziestu czterech sekund (23.95 s) i drugiego w klasyfikacji Piotra Ludwiczaka z MKP Kołobrzeg wyprzedził o ponad pół sekundy. Trzecie miejsce zajął Dawid Murzyn (24.91 s), a w czasie poniżej dwudziestu pięciu sekund popłynął jeszcze tylko brązowy medalista przed roku, Miłosz Mikicin (24.99 s).

100 m stylem zmiennym kobiet

Rywalizacja na 100 m stylem zmiennym nabierze tempa zapewne dopiero w półfinałach. Rano najszybsza okazała się zaledwie piętnastoletnia Julia Gus, która już wczoraj pokazała się z dobrej strony na dwukrotnie dłuższym dystansie. Reprezentantce Piętnastki Bydgoszcz do wygrania kwalifikacji wystarczył wynik 1:04.31, który jest jej nowym rekordem życiowym, lepszym o siedemdziesiąt sześć setnych sekundy od poprzedniego. Drugie miejsce zajeła Kalina Gralewska (1:04.58), trzecia była Alicja Tchórz (1:04.69), a obrończyni tytułu i rekordzistka kraju, Aleksandra Ubrańczyk-Olejarczyk, zakończyła poranne zmagania na piątej pozycji (1:04.85). Urbańczyk wciąż jest jedyną Polką, która pokonała dystans 100 m stylem zmiennym w czasie poniżej jednej minuty, ale w tym roku w Ostrowcu dzieją się niesamowite rzeczy, więc być może i tutaj coś będzie w stanie się zmienić.

400 m stylem zmiennym mężczyzn

Do finału 400 m stylem zmiennym z najlepszym czasem przystąpi Karol Zbutowicz. Szesnastolatek z Kormorana Olsztyn uzyskał rano czas 4:19.94 i o dwadzieścia sześć setnych sekundy wyprzedził Bartłomieja Kubkowskiego ze Śląska Wrocław. Trzeci był Adam Dubiel z AZS AWF Warszawa (4:20.36). Żeby popołudniu myśleć o medalu trzeba będzie jednak pokonać cały dystans w znacznie lepszym tempie.

200 m stylem klasycznym kobiet

Walka o medale w finale A rywalizacji żabkarek na najdłuższym dystansie zapowiada się na niezwykle wyrównaną. W kwalifikacjach pierwsze pięć zawodniczek dzieliło niespełna osiem dziesiątych sekundy. Najlepszy czas uzyskała Angelika Wikieł, która w ubiegłym roku wywalczyła w tej konkurencji złoty medal. Uczestniczka tegorocznych mistrzostw Europy juniorów osiem długości basenu pokonała w 2:30.80, o jedną dziesiątą sekundy wyprzedzając Michalinę Zbrojewską. Trzecia była Agnieszka Ostrowska (2:31.15).

100 m stylem dowolnym mężczyzn

Po wczorajszej porażce na 50 m stylem dowolnym, do zwycięstwa w swoim drugim starcie indywidualnym w Ostrowcu na pewno bardzo zmotywowany będzie Konrad Czerniak. Puławianin, który po raz pierwszy występuje na tegorocznych mistrzostwach Polski w barwach nowego klubu (AZS AWF Katowice), rano zanotował trzeci czas kwalifikacji na dwukrotnie dłuższym dystansie (49.12 s). Wyprzedzili go jedynie Jan Hołub (49.05 s) i Sebastian Szczepański (49.11 s).

400 m stylem dowolnym kobiet

Z najlepszym rezultatem do rywalizacji finałowej pań na 400 m stylem dowolnym przystąpi Kamila Kunka. Osiemnastoletnia zawodniczka Unii Oświęcim znacznie poprawiła swój rekord życiowy i zakończyła kwalifikacje z wynikiem 4:15.44. Drugie miejsce zajęła wczorajsza wicemistrzyni Polski na dwukrotnie dłuższym dystansie, Milena Karpisz (4:15.68), a poniżej czterech minut i szesnastu sekund popłynęła jeszcze Joanna Zachoszcz (4:15.81).

1500 m stylem dowolnym mężczyzn [wolniejsze serie]

Przed najszybszą serią rywalizacji mężczyzn na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym najlepszym wynikiem legitymuje się Adam Staniszewski. Siedemnastolatek z Trójki Łódź uzyskał rano czas 15:31.54 i wyprzedził Łukasza Goleńca z Unii Oświęcim (15:32.05), zapewniając sobie przynajmniej jedenaste miejsce w końcowym zestawieniu tej konkurencji.