Świat

Limassol 2018: Sześć medali i rekord meetingu na Cyprze

Dagmara Macner 2018-03-24 19:31

Otwarty obiekt w cypryjskim Limassol przez dwa dni będzie gościł pływaków w ramach rozgrywanego tam Multination Youth Swimming Meet. 11 państw rywalizować będzie o miano najlepszego. Reprezentacja Polski będzie jedną z ekip, które zmierzą się w 13 konkurencjach indywidualnych i 3 sztafetowych.

Podczas wielomeczu spotkają się drużyny z jedenastu państw: Austrii, Bułgarii, Cypru, Czech, Finlandii, Grecji, Izraela, Polski, Słowenii, Szwajcarii i Ukrainy. Na Cypr udała się dwudziestojednoosobowa drużyna pływaków urodzonych w latach 2002 - 2003 i pływaczek z rocznika 2003 i 2004.  

Królewska setka

Od złotego medalu i rekordu meetingu rozpoczęła się dla Polaków rywalizacja w Limassol. Wszystko za sprawą Filipa Orlicza, który poprzednie rekordowe osiągnięcie pobił o 68 setnych i wynikiem 50.83 ustanowił nowy, najlepszy rezultat. Drugi na mecie, Szwajcar również popłynął poniżej rekordu (51.18), ale musiał uznać wyższość rówieśnika z Polski. Brązowy medal dla zawodnika z Ukrainy. 

Tuż za podium, na czwartym miejscu, na dystansie 100 metrów stylem dowolnym znalazła się Martyna Jabłońska. Wynik 1:00.51 okazał się za słaby, by stanąć na podium. Lepiej od Jabłońskiej popłynęła Marta Klimek (59.37), ale startowała w tej konkurencji PK. 

Najmłodsza 

Najmłodsza zawodniczka w polskiej reprezentacji urodzona w 2004 roku, Justyna Traczyk, stanęła na podium w rywalizacji 200 m stylem grzbietowym. Nowy rekord życiowy 2:23.79 pozwolił jej cieszyć się ze zdobycia srebrnego medalu. Strata do zwyciężczyni była ogromna (2:17.82), ale przewaga nad trzecią, Greczynką wyniosła 11 setnych. 

4 setne i 11 punktów „nasze”

4 setne - tyle stracił drugi zawodnik na mecie do zwycięzcy konkurencji 200 metrów stylem grzbietowym. Maciej Raban uzyskał wynik 2:07.77 odpierając atak zawodnika z Ukrainy (2:07.81) i ostatecznie to na polskim koncie zapisana została maksymalna liczba punktów za zdobycie pierwszego miejsca w wyścigi indywidualnym – 11 oczek.

Jak przed rokiem 

Podobnie jak przed rokiem w Atenach, również i tym razem na dystansie 400 metrów stylem zmiennym najlepsza była nasza zawodniczka. Mowa o Aleksandrze Knop, która jako jedyna złamała barierę 5 minut na tym dystansie i mogła cieszyć się ze złotego medalu. Przewaga nad drugą zawodniczką na mecie wyniosła niecałą sekundę, ale nad trzecią, Greczynką, już prawie 10 sekund. 

Wśród juniorów na tym dystansie Wiktor Racja zajął 6 miejsce tracąc do zwycięzcy, zawodnika z Ukrainy, ponad 10 sekund. Szóste miejsce naszego zawodnika to kolejne punkty (5 punktów) dla ekipy z Polski. Były to ostanie indywidualne punkty zdobyte podczas pierwszego bloku. 

Medalowe sztafety

Na zakończenie rywalizacji porannej sesji zostały rozegrane wyścigi sztafetowe na dystansie 4x100 metrów stylem zmiennym. Obie nasze drużyny wywalczyły miejsca na podium. Panie popłynęły w składzie: Piskorska Adela, Wojtkowiak Alicja, Zielińska Daria oraz Knop Aleksandra, uzyskując rezultat 4:24.74, który dał im drugi miejsce. Panowie walczyli do ostatnich metrów i ostatecznie wypracowali 43 setne przewagi nad drużyną Bułgarii i 46 setnych nad trzecią, ekipą z Ukrainy. Radziszewski Krzysztof, Szczepanowski Jakub, Kozieł Mikołaj i Orlicz Filip zakończyli zmagania z czasem 3:54.50 i podczas ceremonii dekoracji to właśnie oni odebrali złote medale. 

foto: Damian Rychlica