Świat

Tajpej 2017: Polska sztafeta tuż za podium!

Szymon Gagatek 2017-08-20 17:45

Pierwsze medale w Tajpej rozdane! W czterech finałach pierwszego dnia Letniej Uniwersjady na Tajwanie polscy pływacy wzięli udział w jednym, a sztafeta mężczyzn 4x100m stylem dowolnym zajęła miejsce tuż za podium. Ze zmiennym szczęściem radzili sobie też w wyścigach półfinałowych.

W stosunku do eliminacji w polskiej sztafecie nastąpiła jedna zmiana personalna – Rafała Bugdola zastąpił Konrad Czerniak. W rywalizacji finałowej wyścig rozpoczynał Kacper Majchrzak, który wyprowadził sztafetę od razu na czoło stawki, uzyskując czas 48.69. Za nim do wody wskakiwali Paweł Sendyk i Mateusz Wysoczyński i przed ostatnią zmianą Polaków wyprzedzało pięć zespołów. Wtedy na słupku startowym stanął Konrad Czerniak, który przemknął dwie ostatnie długości basenu jeszcze szybciej niż Majchrzak (48.68) i podciągnął naszą ekipę o dwa miejsca. Ostatecznie pierwsi z dość wyraźną przewagą na mecie zameldowali się Amerykanie w bardzo mocnym składzie: Maxime Rooney, Ryan Held, Justyn Rees i Justin Lynch i z wynikiem 3:14.01 odebrali złote medale Uniwersjady w Tajpej. Za nimi uplasowali się Włosi i Rosjanie. Polacy wpadli na finisz równo z Japończykami, kończąc swój występ ex aequo na czwartej lokacie (3:16.43). Wśród kobiet rywalizację te zwyciężyły Kanadyjki w składzie: Katerine Savard, Jacqueline Keire, Sarah Fournier i Alexia Zevnik, które dotarły do mety 0,18 sekundy przed Rosjankami. Brązowe krążki wywalczyły Amerykanki.

W dwóch pozostałych finałach dzisiejszego dnia triumfowali faworyci. W konkurencji 400m stylem dowolnym już w połowie dystansu na prowadzenie wysforował się wicemistrz świata z Budapesztu na najdłuższym dystansie kraulowym Mykhailo Romanchuk. Ukrainiec w swoim stylu włączył mocny finisz, a czas jaki uzyskał 3:45.96 okazał się prawie sekundę lepszy od rekordu uniwersjady, ustanowionego w 2009 roku przez Przemysława Stańczyka. Niemal trzy sekundy stracił do niego zwycięzca eliminacji Brytyjczyk Jay Lelliott i reprezentant USA Grant Shoults. Prawdziwą klasę pokazała też zwyciężczyni 400m stylem zmiennym kobiet Yui Ohashil. Japonka ostatnie metry pokonywała już samotnie i także poprawiła najlepsze osiągnięcie studenckiej imprezy, które od dziesięciu lat należało do Yany Klochkovej, a zwycięstwo dał jej czas 4:34.40. Dopiero sześć sekund później do mety dotarła Allyson MCHugh z USA.

Do finału w konkurencji sprinterskiej stylem motylkowym z trzecim czasem awansowała Anna Dowgiert . Rekordzistka Polski zanotowała czas 26.40 i jutro do rywalizacji przystąpi z toru numer trzy. Szybciej od niej finiszowały tylko Aliena Schmidtke i Katerine Savard. Ostatnią premiowaną awansem lokatę zajmowali dziś jeszcze Konrad Czerniak i Marcin Stolarski. Pierwszego z nich zobaczymy w finale na dystansie 50m stylem motylkowym, a przepustkę dał mu czas 23.76, a drugi weźmie udział w rywalizacji najszybszych żabkarzy na dystansie stu metrów (1:01.14).

Na półfinale swój udział w konkurencji 200m stylem grzbietowym zakończyła Klaudia Naziębło, która z rezultatem 2:15.86 zajęła piętnastą lokatę. Na tym samym miejscu uplasował się na dystansie 100m stylem grzbietowym Tomasz Polewka (55.28) i jego również w jutrzejszym finale nie zobaczymy.