Świat

China Games 2017: Chińska sztafeta szybsza niż w Budapeszcie!

Szymon Gagatek 2017-09-07 16:07

Ostatniego dnia pływackich zmagań na Chińskich Igrzyskach w Tianjin rozegrano już tylko cztery finały, a w szranki stanęli krauliści na najdłuższym i sprinterki na najkrótszym dystansie stylem dowolnym. Rywalizację w tych bardzo udanych pod względem sportowym zawodach zakończyły wyścigi sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem zmiennym.

Najpierw do boju stanęły pływaczki, by powalczyć o prymat najszybszej kraulistki tej imprezy. Główną faworytką do zwycięstwa była oczywiście wczorajsza nowa rekordzistka kontynentu Liu Xiang. Ona też wygrała te zmagania, choć wynik jaki uzyskała 24.07, jest tylko o trzy setne sekundy słabszy od wczorajszego znakomitego osiągnięcia. W wyścigu tym nie miała jednak sobie równych, bo druga na mecie Zhu Menhui straciła do niej aż 0,74 sekundy.

W ostatniej indywidualnej konkurencji w Tianjin zaprezentował się kibicom po raz ostatni w tych zawodach Sun Yang. Chiński gwiazdor nie osiągnął już jednak w konkurencji 1500m stylem dowolnym żadnego wielkiego wyniku, a nawet nie udało mu się złamać na tym dystansie granicy piętnastu minut. Co więcej do końca o wygraną musiał walczyć z Ji Xinjie, którego pokonał wcześniej na 200, 400 i 800m. W tym wyścigu również mu się to udało, choć zwycięstwo dał mu czas tylko nieco ponad sekundę lepszy od rywala. Sun zanotował rezultat 15:05.18 i indywidualnie po raz czwarty stanął w Tianjin na najwyższym stopniu podium.

Spore wrażenie na kibicach zrobił jeszcze w czwartkowy wieczór występ sztafety kobiet, która pokonała dystans 4x100m stylem zmiennym w czasie prawie dwie sekundy lepszym niż uczyniły to reprezentantki Chin podczas mistrzostw świata w Budapeszcie. W składzie zwycięskiej drużyny Zhejiang team, która uzyskała czas 3:55.78 znalazły się m.in. dwie uczestniczki lipcowych zmagań Fu Yuanhui i Zhu Menghui.

Pływacy kończą zatem Chińskie Igrzyska z trzema nowymi rekordami Azji: Li Bingjie na 400 i 1500m i Liu Xiang na 50m stylem dowolnym kobiet oraz jednym wynikiem lepszym niż wynosi rekord świata juniorów na 200m stylem klasycznym Tan Haiyang’a, który jest również rekordem Chin, a także kilkoma znakomitymi rezultatami ze ścisłej światowej czołówki.