Świat

MSM KAZAŃ:JEDYNY DZIEŃ BEZ REKORDU ŚWIATA

Joanna Kwatera 2015-08-16 20:26

Ostatni dzień czempionatu globu w kategorii Masters oferował zarówno coś dla sprinterów jak i długodystansowców. W finałach wystąpił jeden Polak, a dzień ten przejdzie do historii tych mistrzostw jako jedyny dzień zmagań, podczas którego nie padł żaden rekord świata.

Poranek zaczął się od rywalizacji w konkurencji 50m stylem grzbietowym. Tam też wystąpił jedyny nasz reprezentant w dzisiejszych startach  – Rafał Skośkiewicz. Bardzo zaciętą walkę stoczyli grzbieciści na mecie w kategorii 45-49 lat, a żeby zdobyć medal trzeba było pokonać dystans poniżej 30 sekund. Reprezentant WMT po jednej długości basenu zanotował rezultat 31.80, co wystarczyło do zajęcia 14 miejsca w tej kategorii. Zwyciężył Japończyk Nakahara Yoshihito, osiągając czas 29.37. W tej konkurencji padły też dwa rekordy mistrzostw świata. Jeden z nich ustanowił najstarszy zawodnik mistrzostw – 95-letni Bela Banki Horvath z Węgier, który pokonał ten dystans w czasie 1:02.35, co jest drugim w historii najlepszym osiągnięciem w tej kategorii wiekowej. Drugi rekord mistrzostw pobił w najmłodszej kategorii wiekowej Rosjanin – Vitalij Borisov, odnotowując wynik 26.12, który to jest trzecim najlepszym rezultatem w historii osiągniętym w tej kategorii na tym dystansie. Dla ciekawostki – najlepszy wynik w historii w tej kategorii wiekowej dzierży polski pływak – Adam Mania, który w 2011 roku przepłynął ten dystans w 26.05.
Ostatni dzień mistrzostw i zmęczenie tygodniowymi zmaganiami dały się we znaki nawet Sanderinie Kruger z RPA, która wynikiem 39.46 na dystansie 50m stylem grzbietowym, tym razem nie pobiła rekordu świata, co więcej popłynęła od niego o ponad dwie sekundy słabiej. Specjalistka stylu dowolnego wygrała jednak rywalizację w kategorii wiekowej 65-69 lat, a wynik ten uplasował ją na ósmym miejscu wśród najlepszych wyników w historii w tej grupie wiekowej.

W wyścigach na dystansie 400m stylem dowolnym kończących rywalizację w Kazaniu, rekord mistrzostw świata pobiła autorka rekordu globu na dwukrotnie dłuższym dystansie tym stylem - Australijka Dorothy Dickey (8:25.34) w grupie wiekowej 85-89 lat. Czwarte złoto w najmłodszej kategorii wiekowej wywalczyła zwyciężczyni 200 i 800m oraz wyścigu open water – Niemka Jenny Wachsmuth (4:39.03), a druga była znana w występów w mistrzostwach Polski - Rosjanka Regina Sych. Rekord mistrzostw na dystansie 400m stylem dowolnym wśród mężczyzn ustanowił wczorajszy rekordzista świata – Brazylijczyk Marcus Mattioli, pokonując dystans w czasie 4:25.65 (kategoria wiekowa 55-59 lat). Najlepszy czas ogółem w tej konkurencji uzyskał specjalista stylu dowolnego, kolekcjoner złotych medali na tych mistrzostwach – Alexander Shimin, a jego wynik to 4:09.10.

Na tym kończy się rywalizacja w mistrzostwach świata Masters w rosyjskim Kazaniu. Polscy pływacy kończą występy z jednym brązowym medalem Andrzeja Skwarły oraz dwoma nowymi rekordami Polski. Całościowe podsumowanie mistrzostw ukaże się już niebawem na naszym portalu, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy!

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za emocje jakich dostarczali nam przez ostatni tydzień na pływalni Aquatics Palace oraz gratulujemy osiągniętych sukcesów!