Świat

Kazań 2015: Życiowy sukces Czerniaka

Szymon Gagatek 2015-08-02 23:19

Konrad Czerniak po raz pierwszy w karierze awansował dziś do finału rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym podczas mistrzostw świata! Po południu podopieczny Bartosza Kizierowskiego zajął na pływalni w Kazań Arenie czwarte miejsce w półfinałach, ponownie poprawiając rekord Polski.

Nasz reprezentant uzyskał czas 23.07 s i aż o trzydzieści jeden setnych sekundy wyśrubował swoje osiągnięcie z porannej sesji. W klasyfikacji końcowej półfinałów dał się wyprzedzić trójce zawodników. W jego wyścigu minimalnie lepsi okazali się jedynie Nicolas Santos z Brazylii (23.05 s) i Laszlo Cseh z Węgier (23.06 s). To pierwszy awans Puławianina do finału tej konkurencji na mistrzostwach świata. Dwa lata temu był dopiero dwudziesty pierwszy, a w 2011 roku w Szanghaju otarł się o miejsce w ósemce, kończąc rywalizację na dziewiątej pozycji.

Najlepszy czas w półfinałach zanotował Florent Manaudou, który wydaje się być zdecydowanym faworytem rywalizacji o medale. Francuz wyrównał rekord swojego kraju, należący do Fredericka Bousqueta, uzyskując po południu czas 22.84 s. Jego dzisiejsze osiągnięcie to również najlepszy czas w stroju tekstylnym w historii europejskiego pływania.

Sporo działo się też za plecami Czerniaka. Z siódmym czasem do finału wszedł Joseph Schooling z Singapuru, który o jedną dziesiątą sekundy poprawił rekord Azji (23.27 s). Z kolei na ostatnim miejscu dającym przepustkę do walki o medale znalazł się obrońca tytułu, Cesar Cielo. Wynik Brazylijczyka (23.29 s) nie daje mu większych nadziei na trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw świata w tej konkurencji.

Słaba dyspozycja Cielo doprowadziła nawet do tego, że zabrakło go dziś w składzie sztafety 4x100 m stylem dowolnym. To o tyle ciekawa sytuacja, że pływacki gwiazdor był w tym roku w uprzywilejowanej sytuacji i jako jeden z dwojga reprezentantów Brazylii (obok Larissy Oliveiry) nie startował na Igrzyskach Panamerykańskich, spokojnie szykując się do występu w Rosji.

Wystąpią w finale: Florent Manaudou (Francja), Nicolas Santos (Brazylia), Laszlo Cseh (Węgry), Konrad Czerniak (Polska), Andrii Govorov (Ukraina), Benjamin Proud (Wielka Brytania), Joseph Schooling (Singapur), Cesar Cielo (Brazylia).