Świat

Kazań 2015: Kawęcki w półfinale w koronnej konkurencji!

Jarek Blazek 2015-08-06 10:06

Tylko jednemu zawodnikowi naszego kraju – Radosławowi Kawęckiemu - udało się przebrnąć przez dzisiejsze wyścigi eliminacyjne. Sztuka ta nie udała się niestety Mateuszowi Wysoczyńskiemu, Katarzynie Wilk oraz Marcinowi Stolarskiemu, którym niestety nie udało się uzyskać w porannych wyścigach rekordów życiowych. Zapraszamy do podsumowania startów naszych zawodników w bloku porannym.

Do półfinałów na 200 m stylem grzbietowym pewnie awansował nasz sztandarowy grzbiecista kraju – Radosław Kawęcki. Polak, trenujący od roku pod okiem Pawła Słomińskiego w klubie AZS-AWF Warszawa, wychowanek Jacka Miciula, zajął 4 miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym a 13 miejsce w podsumowaniu kwalifikacji z rezultatem 1:58,09 s. Polak przez cały wyścig kontrolował wyścig nadrabiając wolniejsze pływanie na dystansie bardzo mocną pracą nóg „delfinowych” po nawrocie. W półfinałach będzie trzeba popłynąć już szybciej, aby awansować do jutrzejszego finału, więc dopiero wtedy zobaczymy w jakiej formie jest Kawęcki – oby jak najlepszej!

Sztuka awansu do półfinałów nie udała się drugiemu Polakowi w tej konkurencji – zawodnikowi AZS-AGH Kraków – Mateuszowi Wysoczyńskiemu. Polak legitymujący się rekordem życiowym 1:59,12 s. z tegorocznym Mistrzostw Polski w Szczecinie, uzyskał wynik 2:00,26 s. i ostatecznie zajął 24 miejsce w ogólnym podsumowaniu eliminacji. Awans do półfinału dał rezultat 1:58,55 s.

Nie udało się także Katarzynie Wilk awansować do półfinałów na 100 m stylem dowolnym. Polka, reprezentująca barwy klubu AZS-AWF Katowice uzyskała 24 wynik eliminacji z czasem 0:55,24 s. Szybciej Kasia pływała w Kazaniu na pierwszej zmianie sztafety 4 x 100 m stylem dowolnym, gdzie uzyskała wynik 0:54,86 s., który od tamtego dnia jest rekordem Polski. Wielka szkoda, że nie udało się tego wyniku powtórzyć, ponieważ wynik ze sztafety dałby awans do sesji wieczornej (16-ta zawodniczka eliminacji osiągnęła rezultat 0:54,90 s.).

W półfinałach na 200 m stylem klasycznym nie wystąpi także Marcin Stolarski. Zawodnik klubu UKS „Żoliborz” Warszawa wyraźnie prezentuje słabszą dyspozycję niż w poprzednim sezonie, kiedy to ustanawiał swój rekord życiowy wynoszący 2:13,48 s. W dzisiejszym wyścigu eliminacyjnym Polak uzyskał wynik 2:15,47 s. i zakończył rywalizację na 35 lokacie. Aby wystartować w półfinale trzeba było przepłynąć ten dystans w czasie 2:11,11 s. Życzymy Marcinowi szybkiej regeneracji i dobrego startu w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym, bo z takim założeniem został ten zawodnik zakwalifikowany do ekipy jadącej do Kazania.

W sesji popołudniowej zatem zobaczymy dwóch Polaków – w finale na 200 m stylem zmiennym wystąpi Marcin Cieślak a w półfinale na 200 m stylem grzbietowym popłynie Radosław Kawęcki. Powodzenia Panowie!!

fot. Jerzy Kowalski