Świat

Osiemnastka na jubileusz

Szymon Gagatek 2016-07-01 23:56

Osiemnaścioro Biało-czerwonych wystąpi w najbliższy weekend w świetnie obsadzonych, corocznych zawodach Open de France w Vichy. To już dziesiąta edycja mitingu, który bardzo szybko zajął ważne miejsce w pływackim kalendarzu. Dla naszych reprezentantów start we Francji będzie ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się wielkimi krokami Igrzyskami w Rio de Janeiro.

Spośród tych, którzy wywalczyli w Londynie i Szczecinie kwalifikację olimpijską, w Vichy nie pojawią się tylko Konrad Czerniak i Paweł Juraszek. W rywalizacji ze światowymi tuzami nie zabraknie więc innych znakomitych polskich pływaków, na czele z medalistami ostatnich wielkich imprez międzynarodowych: Radosławem Kawęckim (którego czekają starty na 100 i 200 m stylem grzbietowym), Tomaszem Polewką (mającym w planie występy na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz dowolnym), Janem Świtkowskim (zgłoszonym na 100 m stylem dowolnym, a także 100 i 200 m stylem motylkowym), Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk (50 i 100 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem motylkowym) oraz Alicją Tchórz (100 m stylem dowolnym, 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym).

[AKTUALIZACJA: Jan Świtkowski wystartuje w Vichy także na dystansie 200 m stylem dowolnym, a więc w konkurencji, w której okazał się najlepszy podczas dziewiątej edycji zawodów w ubiegłym roku.]

ROZPISKA STARTÓW POLAKÓW

We Francji do walki stanie wielu fantastycznych zawodników. Na listach zgłoszeń znaleźć można na przykład czworo aktualnych mistrzów olimpijskich: Ranomi Kromowidjojo, Camerona van der Burgha oraz reprezentatów gospodarzy Florenta Manaudou i Yannicka Agnela. Trójkolorowi, podobnie jak my, zaprezentują się w ten weekend w olimpijskim składzie, z Frederickiem Bousquetem, Jeremy'm Straviusem czy Camille'm Lacourtem.

Skromną, ale bardzo mocną reprezentację wysyłają do Vichy Brytyjczycy. Filip Wypych i Marcin Stolarski będą mieli okazję zmierzyć się z Adamem Peaty'm i Andrew Willisem w stylu klasycznym, Radosław Kawęcki na dystansie 100 m grzbietem dostanie szansę ścigania się z Chrisem Walker-Hebbornem, a wśród pań pokażą się Jazmin Carlin, Georgia Davies i Francesca Halsall. Ważną rolę podczas dwóch dni mocnego ścigania powinni odegrać równiez Węgrzy: rodzeństwo Verraszto oraz Katinka Hosszu, która tradycyjnie zaplanowała sobie bogaty plan startów (15 konkurencji!), nie zgłaszając się jedynie do rywalizacji na 800 m stylem dowolnym. Gwiazdami imprezy mogą zostać także Japończycy: Natsumi Hoshi czy Kosuke Hagino.

To jednak tylko niektóre z nazwisk znanych pływaków sprawdzających swoją formę przed Igrzyskami. Ich zmagania w eliminacjach będą się rozpoczynać o godzinie 10:00, natomiast początek wyścigów finałowych zaplanowano na 18:00. Relację z zawodów znajdziecie oczywiście na naszym portalu!