Świat

Tajpej 2017: Drugie srebro Majchrzaka!

Szymon Gagatek 2017-08-24 14:49

Fantastyczna passa Kacpra Majchrzaka trwa! Dwa dni po pierwszym sukcesie w wielkiej imprezie międzynarodowej Polak podwoił dorobek medalowy polskiej ekipy, ustanawiając swój rekord życiowy na dystansie 100m stylem dowolnym i po raz kolejny mógł cieszyć się drugiego miejsca na podium!

To już drugi medal Kacpra Majchrzaka w Tajpej! I drugi koloru srebrnego, aczkolwiek tym razem do złota zabrakło naprawdę niewiele. Choć zawsze podkreśla, że to nie jest jego koronny dystans to w konkurencji 100m stylem dowolnym spisał się równie znakomicie co na dwa razy dłuższym dystansie. Polak doskonale rozłożył siły w tym wyścigu i o zwycięstwo walczył dosłownie do ostatnich „centymetrów” z członkiem złotej ekipy olimpijskiej USA w sztafecie 4x100m stylem dowolnym z Rio Ryan’em Heldem. Ostatecznie to jednak Amerykanin o dwie setne sekundy szybciej dopadł ściany finiszowej, notując rezultat 48.36. Podopieczny Michała Szymańskiego niemal o trzy dziesiąte sekundy poprawił swój rekord życiowy, a do rekordu kraju Konrada Czerniaka zabrakło mu jedynie szesnastu setnych sekundy. Czas 48.38 to jednak trzeci wynik w historii najlepszych polskich występów na tym dystansie. Trzeci na mecie zameldował się kolejny z pływaków, który złamał w tym wyścigu granicę czterdziestu dziewięciu sekund Japończyk Katsumi Nakamura.

Świetny występ zaliczyła także w półfinale sprintu stylem grzbietowym Alicja Tchórz. Choć Polka znów miała drobne problemy z orientacją w hali, na którą skarżyła się po wyścigach na dystansie dwa razy dłuższym i większą część dystansu płynęła bardzo blisko liny, to wyszła z tych opresji obronną ręką, docierając do mety w swoim półfinale na drugiej lokacie za Amerykanką Ali De Loof. Polka poprawiła swój czas z eliminacji o sześć setnych sekundy, a wynik 28.39 okazał się być czwartym rezultatem półfinałów. Zatem w jutrzejszym finale Tchórz z toru szóstego spróbuje powalczyć o swój pierwszy medal w zmaganiach najlepszych studentów świata.

Spokojny awans do jutrzejszego wyścigu medalowego w konkurencji 100m stylem motylkowym zapewnił sobie Konrad Czerniak. Kontrolując cały czas sytuację Polak pokonał dystans w czasie 52.40 i uzyskał piąty najlepszy wynik zmagań półfinałowych. Nie poprawi natomiast swojej lokaty sprzed dwóch lat drugi z naszych reprezentantów Michał Poprawa, który na Uniwersjadzie w Gwangju wystąpił w finale tej konkurencji. I mimo, że w Tajpej osiągnął lepszy czas niż w Korei Południowej, a rezultat 52.82 jest trzecim wynikiem w jego karierze, zawodnik AZS AWF Katowice zakończył rywalizację w tej konkurencji na dziesiątej pozycji. Najszybszy w półfinałach był Ukrainiec Andrii Khloptsov, który jako jedyny złamał granicę pięćdziesięciu dwóch, osiągając wynik 51.80.

Ciekawą i bardzo wyrównaną rywalizację kibice mogli oglądać na dystansie 800m stylem dowolnym, gdzie w walce o złoto spotkali się medaliści ostatnich mistrzostw świata w Budapeszcie Gregorio Paltrinieri i Mykhailo Romanchuk. Przez cały dystans Włoch utrzymywał przewagę około czterech dziesiątych sekundy nad Ukraińcem i taką właśnie udało mu się dowieźć aż do mety. Reprezentant Italii przepłynął dystans notując nowy rekord Uniwersjady – 7:45.76 i zdobył w Tajpej już drugi złoty medal. Złoty dublet zaliczyła w Tajpej także Japonka Kanako Watanabe, która triumfowała dziś w konkurencji 200m stylem klasycznym z czasem 2:24.15. Niesamowity przebieg miał natomiast finał wyścigu na 100m stylem motylkowym kobiet, w którym murowana faworytka Włoszka Elena Di Liddo nie wytrzymała presji i dała się w końcówce wyprzedzić Amerykance Hellen Moffit, której do złota wystarczył przeciętny wynik 58.75.

Złoci medaliści Uniwersjady w Tajpej, dzień V:

800m stylem dowolnym mężczyzn: Gregorio Paltrinieri (Włochy) 7:45.76 [rekord Uniwersjady]

200m stylem klasycznym kobiet: Kanako Watanabe (Japonia) 2:24.15

100m stylem dowolnym mężczyzn: Ryan Held (USA) 48.36

2. Kacper Majchrzak (Polska) 48.38

100m stylem motylkowym kobiet: Hellen Moffit (USA) 58.75

 

fot. Paweł Skraba