Świat

Orlicz coraz szybszy!

Szymon Gagatek 2017-12-08 21:53

Sześć medali, w tym dwa złote, zdobyli w piątek polscy pływacy, startujący w pierwszym bloku zawodów Krajów Europy Środkowej, które odbywają się w Targoviste. Znakomitym wynikiem już na początku popisał się Filip Orlicz, ustanawiając nowy rekord Polski 15-latkówm, a na koniec dzisiejszej sesji najlepszy wynik w historii juniorek 14-letnich ustanowiła sztafeta dziewcząt. Pierwszego dnia lepsi od Polaków okazali się tylko pływacy z Węgier.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa sygnał do walki kolegom z drużyny dał już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia, gdzie dosłownie zdeklasował konkurencję, pokonując 100m stylem dowolnym w czasie 50.97. Dość, że Warszawianin poprawił tym rezultatem swój rekord życiowy, po raz pierwszy w życiu łamiąc granicę pięćdziesięciu jeden sekund, to zrobił to także jako pierwszy zawodnik w historii krajowego pływania wśród 15-latków. Sukces to tym większy, że uzyskany przez niego wynik jest lepszy od poprzedniego rekordowego osiągnięcia Filipa Bujoczka z 2009 roku aż o 0,62 sekundy. Drugi na mecie w tym wyścigu Serb Andrija Petkovic stracił do Polaka sporo ponad sekundę.

Złoty medal ściągała dziś z szyi w Targoviste także Aleksandra Knop, która jako jedyna pływaczka w konkurencji 400m stylem zmiennym, uzyskała wynik poniżej pięciu minut, a zwycięstwo dał jej czas 4:56.16.

Trzykrotnie Polacy stawali w piątek na drugim stopniu podium. Na rumuńskiej pływalni najpierw srebrny krążek wywalczył Jakub Mościcki na dystansie 200m stylem grzbietowym, notując drugi czas w karierze 2:06.23, a na zakończenie dzisiejszej rywalizacji bardzo dobrze radziły sobie polskie sztafety w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, które zameldowały się na mecie na drugiej lokacie. Najpierw do boju ruszyli chłopcy w składzie Mościcki, Jakub Sobiecki, Marcin Goraj i Szymon Leszega,  dając się wyprzedzić na finiszu tylko mocnej ekipie z Węgier o nieco ponad sekundę (3:51.88). Podobnie było w przypadku dziewcząt, którym do pokonania Węgierek zabrakło niecałe 0,7 sekundy. Martyna Piesko, Alicja Wojtkowiak, Daria Zielińska i Maria Murawska dotarły do mety z czasem 4:19.64, a więc o ponad dwie i pół sekundy lepszym niż wynosił dotychczas rekord Polski 14-latek.

Ostatni medal dla naszej ekipy, tym razem koloru brązowego wywalczyła w konkurencji 200m stylem grzbietowym Justyna Traczyk. 13-letnia zawodniczka z Wrocławia poprawiła dziś swój najlepszy wynik w życiu na tym dystansie o ponad pięć sekund - 2:21.41, ale w wyścigu tym wysoko poprzeczkę postawiły jej dwie Węgierki Panna Ugrai i Anna Gyenei, które wyprzedziły naszą zawodniczkę o trzy sekundy.

Po pierwszym dniu zawodów polski zespół zajmuje w rankingu drugie miejsce w sumą 72 punktów i traci do Węgrów dwadzieścia osiem „oczek”.