Świat

MŚ Masters: Drużyna z brązu

Szymon Gagatek 2017-08-18 17:52

Piątek na mistrzostwach świata w Budapeszcie to dzień rywalizacji sztafetowej. Na odcinkach pięćdziesięciometrowych w stylu dowolnym, zmiennym oraz zmaganiach łączonych mix wzięły udział również polskie sztafety, najlepiej z nich poradzili sobie zawodnicy Legii Warszawa, którzy swój start okrasili brązowym medalem.

„Aptekarzami” można by nazwać brązowy team ze stolicy, który osiągnął dziś w Budapeszcie wspaniały sukces. Choć w trochę innym składzie niż podczas mistrzostw kraju w Warszawie, w stolicy Węgier zawodnicy stołecznej Legii w konkurencji 4x50m stylem dowolnym, osiągnęli dziś dokładnie ten sam czas, co w czerwcowych zmaganiach dawał im tytuł rekordzistów Polski w kat. 120-159 lat. Zaczynał to wszystko wczorajszy mistrz świata na dystansie 100m stylem motylkowym Marcin Kaczmarek, a za nim do wody wskoczyli: najszybszy z Polaków Mariusz Mikołajewski (23.75) oraz Bartosz Krawczak i Mirosław Kaczyński, osiągając czas 1:36.90. Na mecie okazało się, że tylko o jedną setną sekundy wyprzedzili ich Rosjanie, którzy dzięki temu wskoczyli na drugi stopień podium. Zdecydowanie najlepsi okazali się Brazylijczycy: Lucas Mendes Paulucci, Gustavo Girotto, Rafael Aquino i Adriano Schonenberger, którzy przepłynęli dystans zaledwie 0,22 sekundy wolniej od rekordu świata. Na szesnastej pozycji w tej samej kategorii uplasował się drugi z polskich zespołów – Warsaw Masters Team (Maciej Szymański, Stanisław Kozak, Jan Pfitzner, Piotr Safrończyk) z czasem 1:43.77.

W pierwszej dziesiątce najlepszych drużyn mistrzostw świata w Budapeszcie uplasowały się jeszcze inne polskie ekipy. W konkurencji 4x50m stylem zmiennym kobiet na dziewiątej lokacie swój występ zakończyły pływaczki Towarzystwa Pływackiego z Zabrza: Renata Bastek, Beata Sulewska, Krystyna Fecica i Barbara Brendler, uzyskując czas 2:53.46. Jeszcze wyżej, bo na siódmym miejscu zespół z Zabrza zameldował się na dystansie 4x50m stylem dowolnym mix, a Renata Bastek, Daniel Fecica, Barbar Brendler i Wiesław Kornicki, zapewnili sobie tę pozycję w kat. 280-319 lat dzięki wynikowi 2:27.21. Niesamowitym rezultatem popisali się w tej kategorii wiekowej Amerykanie. Richard Burns, Nancy Ridout, Laura Val i Tate Hole, pokonali dystans w fantastycznym czasie 2:05.58, poprawiając rekord globu o prawie cztery sekundy, a drugich na mecie Węgrów wyprzedzili o niemal dwanaście. Również siódmą pozycję, ale w konkurencji stylem zmiennym sztafet mieszanych zajęli pływacy UTW Zgierz w składzie: Urszula Mróz, Włodzimierz Przytulski, Ewa Stępień i Zbigniew Maciejczyk. Polacy poprawili wyraźnie rekord kraju w kat. wiekowej 240-279 lat, notując wynik 2:24.69. Lokatę niżej zmagania zakończyli pływacy Warsaw Masters Team w kat. 120-159 lat, a ich rezultat 2:00.44 to nowe najlepsze osiągnięcie w historii Polski w tej konkurencji. Osiągnięcie to należy od dziś do Macieja Szymańskiego, Marianny Gajdus, Piotra Safrończyka i Olgi Krysiak.

Nowym rekordem globu popisali się dziś jeszcze Anglicy na dystansie 4x50m stylem zmiennym mix, pokonując cztery długości basenu pierwszy raz w historii poniżej jednej minuty. Michelle Ware, Mike Hodgson, David Bryant i Lynda Coggins zanotowali czas 1:59.99 (kat.200-239 lat). Kolejny rekord świata poprawili dziś Brazylijczycy. Jose Loro, Paulo Motta, Antonio Orselli i Jose Guisard Ferraz triumfowali w konkurencji 4x50m stylem zmiennym mężczyzn z czasem 2:16.15 w kat. 280-319 lat. Rosjanie również zgarnęli miano rekordzistów świata Masters, a w rekordowe tabele na dystansie 4x50m stylem dowolnym mężczyzn w kat. 160-199 lat z wynikiem 1:34.92 wpisali się Aleksandr Shilin, Aleksei Manzhula, Sergei Medvedev i Vladimir Predkin. Wśród kobiet w tej samej konkurencji historyczny wynik osiągnęły zawodniczki z Niemiec. Ruth Stubert, Angelika Radau, Monika Senftleben i Brigitte Merten wyśrubowały rekordowy rezultat w kat. 280-319 lat do wyniku 2:29.53.

fot. Magdalena Drab