Świat

Tajpej 2017: Polacy walczą dalej!

Szymon Gagatek 2017-08-20 08:18

Szóstka Biało-czerwonych oraz drużyna sztafetowa mężczyzn 4x100m stylem dowolnym powalczy w wieczornych półfinałach i finałach podczas pierwszego dnia rozpoczętej właśnie w Tajpej XXIX Letniej Uniwersjady. Najwyżej z polskich pływaków rano uplasowała się Anna Dowgiert.

Rekordzistka Polski wystartowała w ostatniej serii eliminacyjnej na dystansie 50m stylem motylkowym i do mety dotarła tuż za Kanadyjką Katerine Savard, uzyskując wynik 26.75. Ostatecznie Dowgiert awansowała do wieczornych półfinałów z czwartym czasem eliminacji, bo w tabeli końcowej wyprzedziły ją jeszcze finalistka tej konkurencji z mistrzostw świata w Budapeszcie Aliena Schmidtke, która rano uzyskała najlepszy wynik i Japonka Kaho Okano (zwyciężczynie dówch wcześniejszych serii). W tej samej konkurencji dziewiąty rezultat w porannych zmaganiach wśród mężczyzn uzyskał Konrad Czerniak, któremu przepłynięcie jednej długości pływalni w Tajpej zajęło 23.97. Najszybszy w eliminacjach był brązowy medalista z Budapesztu Andrii Govorov (23.52).

Z siódmego miejsca do półfinałów rywalizacji żabkarzy na dystansie 100m awansował Marcin Stolarski. Polak popłynął w bardzo szybkiej serii z Amerykaninem Andrew Wilsonem, który jako jedyny pokonał dwie długości basenu poniżej minuty (59.69) i dał rywalom wyraźny sygnał, że będzie głównym kandydatem do zwycięstwa w tej konkurencji. Stolarski uzyskał czas 1:01.22.

Dwie reprezentantki naszego kraju zobaczymy także w półfinale konkurencji 200m stylem grzbietowym. Alicja Tchórz i Klaudia Naziębło dość oszczędnie szafowały rano swoim siłami, ale zaliczyły pewny awans do kolejnej rundy, plasując się na dziewiątej i jedenastej pozycji i osiągając odpowiednio rezultaty 2:13.12 i 2:14.18. Mocne tempo od samego początku narzuciła Amerykanka Asia Seidt . Trzecia w tegorocznych mistrzostwach USA, rozpoczęła swoje starty w Tajpej od wyniku 2:10.41, wyprzedzając nieznacznie Australijkę Monique Whittaker oraz Kanadyjkę Alexię Zevnik.

Z czasem 55.72 w półfinałowej szesnastce 100m stylem grzbietowym zmieścił się Tomasz Polewka. Sztuka ta nie udała się natomiast drugiemu z naszych reprezentantów Rafałowi Bugdolowi, który zakończył rywalizację na 33. miejscu (56.87). W naszpikowanej gwiazdami konkurencji znakomitą formą popisał się reprezentant USA Justin Ress, który przebojem wdarł się w tym roku do czołówki najlepszych grzbiecistów na świecie. Rano w Tajpej przepłynął dystans bardzo szybko, notując świetny wynik 53.63 (czwarty w karierze) i jako jedyny złamał barierę pięćdziesięciu czterech sekund w tych zmaganiach.  

Zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn w rywalizacji sztafetowej 4x100m stylem dowolnym wystąpiły polskie ekipy. Znakomitą postawę zaprezentowali rano Panowie: Paweł Sendyk, Rafał Bugdol, Mateusz Wysoczyński i Kacper Majchrzak doskonale poradzili sobie w tych wyrównanych zmaganiach, meldując się w tabeli na piątej lokacie z czasem 3:17.83 i wieczorem zobaczymy ich w walce o medale. Wygrali Włosi, którzy startowali w bardzo mocnym składzie: Lorenzo Zazzeri, Ivano Vendrame, Alex Di Giorgio i Alessandro Miressi (3:16.12). Niewiele do szczęścia zabrakło naszej drużynie kobiecej. Polki w składzie: Dominika Sztandera, Joanna Cieślak, Kalina Gralewska i najszybsza z nich Anna Dowgiert zanotowały wynik 3:46.95, a ten pozwolił im znaleźć się na dziesiątej pozycji. Zapewne niespodzianką jest także brak awansu Australijek, które dopłynęły do mety dopiero z dziewiątym czasem. Wygrały Amerykanki przed Rosjankami i Brazylią.

Przez eliminacje 400m stylem zmiennym nie przebrnęła Paula Żukowska. Polka z czwartym czasem w karierze 4:48.55, uplasowała się na jedenastej lokacie i nie awansowała do wieczornego finału tej konkurencji. Rano najlepsza okazała się wiceliderka rankingów światowych – Japonka Yui Ohashi (4:40.82).

W jedynej konkurencji, w której brakło reprezentantów Polski – 400m stylem dowolnym mężczyznnajszybciej pokonał Brytyjczyk Jay Lelliott – 3:48.30, wyprzedzając dwóch Ukraińców Mykhailo Romanchuka i Sergii Frolova.

foto: Emilia Pluta