Psychologia w przygotowaniu sportowców: Pierwsze w Polsce Centrum Psychoedukacji Sportowców STREAMLINE Leadership Academy

Iwona Bohosiewicz 2016-11-03 18:48

Często mamy do czynienia z zawodnikami, którzy świetnie trenują, ale nie potrafią odblokować się na zawodach. Trenerzy i rodzice widzą, że problem jest w psychice, ale nikt nie wie jak go rozwiązać, co gorsza, nikt nie szuka praktycznych rozwiązań.

Nawet jeśli trener wie, że trzeba się skoncentrować i zrelaksować, to zawodnik nie wie jak tego dokonać. Nie jesteśmy świadomi emocji i myśli, które się w nas kumulują w danej sytuacji, więc nie potrafimy ich kontrolować i zamieniać na pozytywne. To są nawyki, które trzeba budować już od najmłodszych lat. Jest to proces – to prawda, ale trening mentalny to proste ćwiczenia, notowanie, powtarzanie, refleksja, wizualizacja i wiele innych, które wykonywane systematycznie pomogą na trwałe zmienić nasze zachowanie i skuteczność w  wymagających sytuacjach. Podstawowe umiejętności psychologiczne są niezbędne w sporcie, po to aby czerpać z niego radość i satysfakcję. Bez nich zawodnicy nie potrafią w pełni wykorzystać swojego potencjału. Elementy rozwijane w treningu mentalnym to m.in.:

•    motywacja i formułowanie celów
•    pewność siebie na zawodach
•    opanowanie stresu przed startem
•    kontrola emocji i pobudzenia
•    koncentracja
•    pozytywne nastawienie
•    radzenie sobie z niepowodzeniami
•    budowanie spójnej drużyny
•    komunikacja i relacja trenera z zawodnikami

Joanna Budzis jest założycielką STREAMLINE Leadership Academy oraz autorką programu szkoleń. Psycholog i absolwentka University of Pittsburgh (USA), olimpijka i v-ce mistrzyni Europy w pływaniu, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, podkreśla jak bardzo rozwinięty jest temat przygotowania psychicznego w amerykańskim sporcie. Jako była kapitan drużyny uniwersyteckiej PITT i zawodniczka I Dywizji Ligi NCAA, wprowadza element „drużyny” w polskim pływaniu:

„Pracowanie nad silną psychiką to uzupełnienie treningu fizycznego. Aspekt psychologiczny pomaga i zwiększa efektywność treningu w wodzie i na lądzie. Błędnie sądzi się, że praca z psychologiem przeszkadza i rozprasza zawodników. Bierzmy jednak przykład z najlepszych. Studiując i trenując w USA zauważyłam jak ważne jest przygotowanie mentalne, atmosfera i współpraca w drużynie, oraz odpowiednia relacja trenera z zawodnikiem. Trenerzy szkolą się w tym zakresie, a zawodnicy mają dostęp do specjalistów i uczestniczą w programach, które pomagają im budować samoświadomość. W moich szkoleniach pokazuję praktyczne zastosowanie psychologii sportu i technik stosowanych w pracy ze sportowcami w USA.  Zawodnicy, wraz trenerem i rodzicami, poznają odpowiednie narzędzia i uczą się ich stosować w codziennych sytuacjach. Rozwijają się i pogłębiają wiedzę aby mogli lepiej spełniać swoją rolę. Zawodnicy uczą się jak odpowiednio postrzegać błędy i porażki, aby nie bać się podejmowania kolejnych wyzwań. To ważne, żeby wiedzieli jak wychodzić ze strefy komfortu, próbować nowych rzeczy, koncentrować się na sobie i wierzyć we własne umiejętności.”

Pamiętajmy, że psychika sportowca nie rozwija się sama. Świadomy trening mentalny i edukacja zawodników już od najmłodszych lat daje im przewagę. Niezależnie czy mówimy o młodzieży czy doświadczonych zawodnikach, budowanie pozytywnych nawyków myślowych oraz kontrola swojego ciała i umysłu to klucz do sukcesu i prawidłowego rozwoju. STREAMLINE Leadership Academy organizuje szkolenia i konsultacje dla zawodników, trenerów i rodziców. Trenerzy uzyskują wiedzę jak skutecznie motywować  i podwyższać efektywność pracy zawodnika, a rodzice jak wspierać optymalny rozwój swoich dzieci. Należy podkreślić, że każdy kto bierze udział w szkoleniu dostosowuje poznane techniki do swoich indywidualnych potrzeb. Misją Joanny Budzis i jej programów pychoedukacyjnych jest rozpowszechnienie narzędzi i metod, które pozwolą sportowcom i drużynom uzyskać maksimum własnych możliwości. Dzięki temu zawodnicy są gotowi budować pozytywne doświadczenia w sporcie, w szkole i w życiu codziennym, a potem także zawodowym.

Zapraszamy!
www.academystreamline.pl
www.facebook.com/academystreamline