Polska

Ostrowiec 2014: Rekord za rekordem

Szymon Gagatek 2014-12-19 09:15

Na zakończenie pierwszego dnia finałów mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie doczekaliśmy się wielu historycznych wyników w wyścigach sztafetowych. Najlepszy czas w dziejach sztafet 4x100 m stylem dowolnym uzyskały zawodniczki Śląska Wrocław, a na dystansie 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn rekordowy rezultat zanotowali reprezentanci AZS AWF Katowice.

Drużyna Śląska Wrocław (Anna Dowgiert, Karolina Dyrda, Julia Nowak, Nikola Petryka) uzyskała czas 3:43.90, lepszy od poprzedniego rekordu kraju o pięćdziesiąt cztery setne sekundy. Najlepiej na ostatniej zmianie spisała się Petryka, która cztery długości basenu pokonała w 55.45 s. Lepszym rezultatem na swoim odcinku popisała się jedynie Alicja Tchórz (54.48 s), której finisz dał Juvenii Wrocław brązowy medal. Obie ekipy z Dolnego Śląska rozdzieliły zawodniczki AZS AGH Kraków.

Tuż za podium znalazły się zawodniczki Unii Oświęcim: Joanna Janiczek, Anna Kozłowska, Joanna Szczepanik i Kamila Kunka, które rezultatem 3:45.68 poprawiły rekord Polski 18-latek. Świetnym występem popisały się również reprezentantki Piętnastki Bydgoszcz. Piętnastoletnie: Roksana Słupek, Wiktoria Tomkowicz, Julia Gus i Natalia Fryckowska ustanowiły nie tylko najlepszy wynik w historii pływania w naszym kraju w swojej kategorii wiekowej, ale także wśród 16-latek (3:53.37).

Podium 4x100 m stylem dowolnym kobiet:
1. Śląsk Wrocław (Anna Dowgiert, Karolina Dyrda, Julia Nowak, Nikola Petryka)   3:43.90 [rekord Polski]
2. AZS AGH Kraków (Anna Kawecka, Luigia Sirignano, Katarzyna Górniak, Natalia Pawlaczek)   3:45.06
3. Juvenia Wrocław (Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Weronika Górecka, Alicja Tchórz)   3:45.16

Rekordów nie zabrakło również rywalizacji mężczyzn na dystansie 4x50 m stylem zmiennym. Już na pierwszej zmianie doczekaliśmy się fantastycznego występu Radosława Kawęckiego w drużynie AZS AWF Warszawa, który uzyskał czas 23.32 s, poprawiając o trzy dziesiąte sekundy najlepszy czas w historii 50 m stylem grzbietowym, który od roku należał do Tomasza Polewki. Taki wynik dałby Kawęckiemu szóste miejsce na świecie na mistrzostwach świata w Dausze! Po pierwszej zmianie zawodnicy ze stolicy prowadzili z przewagą ponad pół sekundy nad AZS AWF Katowice. Przewaga ta powiększała się na kolejnych odcinkach, kiedy to Filip Rowiński okazał się minimalnie szybszy od Mikołaja Machnika w stylu klasycznym, a Paweł Korzeniowski uzyskał lepszy czas od Michała Poprawy w stylu motylkowym. Wtedy do wody wskoczył jednak nowy nabytek katowickiego klubu, Konrad Czerniak i rozpoczął niesamowity finisz. Dwie długości basenu pokonał w czasie 21.01 s (!), wyprzedzając na ostatnich metrach Miłosza Mikicina i zapewniając swojej drużynie nie tylko złoto, ale także nowy rekord Polski seniorów (1:35.20).

Wiele świetnych wyników zanotowali również juniorzy. Już na pierwszej zmianie w młodym zespole Jordana Kraków indywidualny rekord kraju wśród 17-latków ustanowił Dawid Murzyn (24.54 s), notując jednocześnie wynik lepszy od minimum na Igrzyska Europejskie, z którym przyjdzie mu zmierzyć się w marcu przyszłego roku. Na kolejnych zmianach Adrian Rubaj, Dominik Ciężkowski i Maciej Falaciński nie zwolnili tempa i ostatecznie zawodnicy z Krakowa ukończyli wyścig z czasem 1:39.62 i nowym rekordem w kategorii wiekowej osiemnastolatków. Również zawodnicy Olimpijczyka z Aleksandrowa Łódzkiego (Kamil Kaźmierczak, Wojciech Parzynowski, Marcel Wągrowski i Michał Cukanow) zanotowali historyczne osiągnięcie wśród piętnastolatków (1:44.92).

Podium 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn:
1. AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Konrad Czerniak)   1:35.20 [rekord Polski]
2. AZS AWF Warszawa (Radosław Kawęcki, Filip Rowiński, Paweł Korzeniowski, Miłosz Mikicin)   1:35.39
3. AZS UŁ PŁ Łódź (Maksymilian Zgierski, Filip Wypych, Bartłomiej Lassek, Jakub Pasula)   1:36.26