Polska

Konferencja prasowa Polskiego Związku Pływackiego

Aleksandra Nowacka 2014-09-04 17:57

 

4 września 2014 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca postawy polskich pływaków na Mistrzostwach Europy w Berlinie, Mistrzostwach Europy Juniorów w Dordrechcie oraz Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Nenkinie.

Podczas tego spotkania, w którym udział wzięli Prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski, Zawodnicy Kadry Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski, Wojciech Wojdach, Trener Kadry  Robert Białecki i Kierownik Wydziału Szkolenia Jan Wiederek

Przedstawiony został także nowy Oficjalny Partner Polskiego Związku Pływackiego (PZP) firma Malmsten.

Podsumowanie rozpoczął Prezes PZP Andrzej Kowalski, który optymistycznie ocenił występy Polaków w tegorocznych zawodach. Dorobek medalowy świadczy  o bardzo wysokim poziomie polskiego pływania.
Z Mistrzostwa Europy Juniorów wróciliśmy z 5 medalami. Mistrzostwa w Berlinie to 4 krążki, w Nankinie najwyższa, 4 pozycja Wojciecha Wojdaka na 800 m. stylem dowolnym.

O swoich odczuciach po głównych startach w sezonie mówili także nasi kadrowicze. Paweł Korzeniowski podkreślił, że cieszy się z brązowego medalu jaki udało mu się wywalczyć w Berlinie przyznał także, że czuje niedosyt po tym wyścigu i po cichu liczył na złoty krążek. Jego zdaniem przygotowania poszły bardzo dobrze, PZP zapewniło mu wszystko czego potrzebował, nie potrafił jednak powiedzieć co w finale zawiodło, całą winę za finał przyjął na siebie. Podkreślił także, że w przygotowania włożył dużo pracy i liczy na to, że w przyszłości one zaowocują.

Podsumowania startów i całego sezonu dokonał także Konrad Czerniak.
Ten sezon dla niego i jego trenera Barta Kizierowskiego był eksperymentalny, mieli inny plan przygotowań  niż do tej pory. Rozpoczęli przygotowania stosunkowo szybko, już w styczniu. Obaj są zadowoleni z efektów jakie przyniósł ten sezon. Praca owocuje i miejmy nadzieję, ze jest przyszłościowa w kontekście IO w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jak podkreślił Czerniak priorytetem w tym roku było 100 m stylem motylkowym, w ogóle nie myśleli o przygotowaniach do 50 m stylem dowolnym. Wyrównanie rekordu Polski w tej konkurencji należącego do jego trenera bardzo go cieszy, nie raz na treningach słyszał żartobliwe docinki z jego strony. Teraz mogą szczycić się oboje tym samym wynikiem. Wszyscy liczymy jednak, że już niedługo Konrad rekord ten poprawi. Naszych sportowców teraz czekają 2 tygodniowe wakacje.

Kierownik Wydziału Szkolenia  Jan Wiederek w swoim wystąpieniu był  nieco mniej optymistyczny.
Podkreślał, że atmosfera, zwłaszcza w Berlinie była bardzo napięta, a presja wyniku wielka. Bardzo cieszą wyniki trójki naszych czołowych pływaków Czerniak, Kawęcki, Korzeniowski i dwóch młodych juniorów Wojdaka i Hołuba. Jednak martwi fakt, że w polskim pływaniu nie narodziła się jeszcze „druga Otylia”. Kobiecie pływanie  jest na bardzo niskim poziomie podkreślił Wiederek. Szef Szkolenia zauważył  też pozytywne aspekty występów Polaków doceniając sztafety męskie, które zajęły ostatecznie 4, 6 i 8 miejsce poprawiając dwa rekordy Polski.

Polski Związek Pływacki rozważa wprowadzenie w najbliższym czasie szkolenia centralnego, które kiedyś już funkcjonowało. Jednak tym razem szkolenie miałoby dotyczyć tylko zawodników w kategorii junior. Na chwilę obecną nie jest możliwe wprowadzenie tego rozwiązania u seniorów. Trener odpowiedzialny za to szkolenie zostanie wyłoniony w konkursie, który wkrótce zostanie ogłoszony przez Związek.
Władze Związku chciałyby również wypracować  lepszy system szkolenia sportowego na poziomie akademickim, tak aby stworzyć dobre oferty dla zawodników tuż po maturze.

Plany wyglądają dobrze, a co z nich wyniknie? Zobaczymy….

PODSUMOWANIE SUKCESÓW POLSKICH PŁYWAKÓW przez Prezesa Polskiego Związku Pływackiego Andrzeja Kowalskiego (materiał udostępniony z Fb POLSKA KADRA TV)

WYPOWIEDŹ PAWŁA KORZENIOWSKIEGO (materiał udostępniony z Fb POLSKA KADRA TV)

WYPOWIEDŹ KONRADA CZERNIAKA     (materiał udostępniony z Fb POLSKA KADRA TV)

WYPOWIEDŹ WOJCIECHA WOJDAKA    (materiał udostępniony z Fb POLSKA KADRA TV)

WYPOWIEDŹ SZEFA WYDZIAŁY SZKOLENIA JANA WIEDERKA   (materiał udostępniony z Fb POLSKA KADRA TV)