Polska

OSTROWIEC 2014: KOBIETY W NATARCIU

Joanna Kwatera 2014-12-19 21:24

Kilka dobrych wyników i jeden rekord mistrzostw Polski zdobyły polskie pływaczki w popołudniowych finałach II dnia zmagań Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wśród kobiet najjaśniej błyszczała nasza najlepsza sprinterka Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka wystartowała dziś popołudniu w dwóch konkurencjach: w finale 50m stylem motylkowym oraz półfinale 100m stylem zmiennym. W rywalizacji pierwszej z nich nie miała sobie równych i do mety dopłynęła osiągając rezultat 25.80. Wynikiem tym ustanowiła nowy rekord mistrzostw Polski, a czas jaki uzyskała to szósty najlepszy rezultat w historii Polski na tym dystansie. Za nią na mecie zameldowały się Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław) i Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław). W półfinale 100m stylem zmiennym, który odbył się tuż przed finałem sprintu motylka Urbańczyk wyraźnie oszczędzała siły i do jutrzejszego finału zakwalifikowała się z trzecim czasem (1:03.49).

Bardzo ciekawy przebieg miał też pierwszy finał dzisiejszego dnia w konkurencji 400m stylem dowolnym kobiet. Tam o zwycięstwo „łeb w łeb” walczyły trzy zawodniczki: dwie reprezentujące klub Piątka Konstantynów Łódzki: wczorajsza zwyciężczyni na dystansie dwa razy dłuższym – Justyna Burska oraz finiszująca tuż za nią Milena Karpisz i broniąca barw klubu, który w ostatnich latach stał się kuźnią talentów długodystansowych wśród kobiet – AZS UWM Olsztyn – Monika Czerniak. Ostatecznie najlepszym finiszem popisała się ta ostatnia, uzyskując bardzo dobry czas 4:07.59 (849pkt), wyprzedzając na mecie Burską (4:08.52) i Karpisz (4:08.71). Miejsce tuż za podium zajęła w tym wyścigu Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), a czas 4:13.74 jest lepszy od minimum kwalifikacyjnego na tym dystansie na Igrzyska Europejskie w Baku.

Bardzo zacięty przebieg miał też wyścig żabkarek na dystansie 200m. Prawie w identycznym czasie wpadły na metę dwie pływaczki, a różnica między nimi wyniosła 14 setnych sekundy. Złoty medal zdobyła Agnieszka Ostrowska (AZS PWSZ Racibórz) – czas 2:26.25, srebrny Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), a brązowy Angelika Wikieł (UŚKS Ostrołęka). 

Drugi już złoty medal na tych mistrzostwach zdobyła dziś Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), tym razem na dystansie 100m stylem dowolnym. Co ciekawe na półmetku Wrocławianka zanotowała identyczny czas jak druga w tym wyścigu Nikola Petryka (Śląsk Wrocław), ale na drugiej „pięćdziesiątce” Tchórz była już szybsza i sięgnęła po najwyższy laur. Najszybciej ten wyścig zaczęła natomiast Anna Kawecka (AZS AGH Kraków), która zapłaciła za to na drugiej części dystansu i ostatecznie zajęła trzecią lokatę.

Na dystansie 100m stylem grzbietowym triumfowała Klaudia Naziębło i jako jedyna grzbiecistka złamała w nim granicę jednej minuty. Czas jaki wystarczył jej do zdobycia pierwszego miejsca to 59.59. Drugą lokatę wywalczyła Katarzyna Górniak (AZS AGH Kraków), a trzecią 16-letnia Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz).

Na zakończenie dzisiejszych finałów do rywalizacji przystąpiły sztafety w konkurencji 200m stylem dowolnym. Najszybsze w tym wyścigu okazały się pływaczki AZS UWM Olsztyn w składzie: Monika Czerniak, Manuela Wikieł, Paulina Zachoszcz i Joanna Zachoszcz, uzyskując czas 8:11.01. Za nimi do mety dotarły zawodniczki AZS AGH Kraków (Anna Kawecka, Marcelina Radlińska, Luigia Sirignano i Natalia Pawlaczek), a jako trzecie dopłynęły reprezentantki Unii Oświęcim (Kamila Kunka, Joanna Janiczek, Wiktoria Musioł i Anna Kozłowska).

Jutro też będzie się działo, a sesja kwalifikacyjna startuje już o godzinie 9.00 – bądźcie z nami!