Świat

NCAA: Wystarczy tych drugich miejsc! Cieślak jak Phelps

Szymon Gagatek 2014-03-28 10:44

Dwa lata temu Marcin Cieślak przegrał walkę o tytuł Mistrza NCAA na dystansie 200 jardów stylem zmiennym tylko z Marcinem Tarczyńskim. W ubiegłym roku był drugi we wszystkich swoich indywidualnych startach. W czwartek wreszcie mu się udało! Polak zaprezentował się znakomicie i wygrał rywalizację na 200 jardów stylem zmiennym. Na najwyższym stopniu podium zawodów w Austin stanął również Marcin Tarczyński!

Cieślak zaimponował już w kwalifikacjach, które wygrał uzyskując nowy rekord życiowy. Wyścig finałowy rozpoczął bardzo mocno i na półmetku jego tempo utrzymywał tylko Ryan Murphy, tracąc do Polaka trzydzieści osiem setnych. Przewaga naszego zawodnika nad pozostałymi rywalami wynosiła już niemal sekundę! W drugiej części dystansu Cieślak utrzymywał prowadzenie i finiszował jako pierwszy. Uzyskał fantastyczny rezultat, gorszy o zaledwie dziewięć setnych sekundy od rekordu ligi, należącego do Bradley'a Allena z Barbadosu! Wyniki 1:40.58 pozwolił mu wywalczyć na ostatnim roku studiów na Uniwersytecie Florydy pierwszy w karierze tytuł Mistrza NCAA. Cieślak wyprzedził Chase'a Kalisza (1:41.19) i Davida Nolana (1:41.38). Rezultat Polaka dał mu miejsce w historii pływania tej konkurencji na jardach. Szybciej od niego pływał tylko wspomniany wcześniej Allen i Ryan Lochte, a dokładnie takim samym rekordem życiowym może pochwalić się sam Michael Phelps. W finale B wystąpił wczoraj Marcin Tarczyński. Zajął w nim siódme miejsce (1:43.57) i ostatecznie został sklasyfikowany na piętnastej lokacie.

Najlepsze wyniki na dystansie 200 jardów stylem zmiennym w historii:
1. Ryan Lochte   1:40.08
2. Bradley Allen   1:40.49
3. Ryan Lochte   1:40.55
4. Marcin Cieślak   1:40.58
4. Michael Phelps   1:40.58

Do tego osiągnięcia Cieślak dołożył wczoraj również znakomity występ w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym. Ekipa Gators zajęła w finale A drugą pozycję, a Polak pokonał swój odcinek w stylu motylkowym w czasie 44.60 s (najszybciej w stawce), który jest bardzo dobrym prognostykiem przed dzisiejszą rywalizacją indywidualną. Zwyciężył Uniwersytet Kalifornijski, w którym na trzeciej zmianie popłynął Tarczyński, uzyskując czas 45.43 s. Tym samym mogliśmy się cieszyć z drugiego polskiego sukcesu w Austin! Kalifornia wygrała też wyścig sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym, otwierający rywalizację w sesji finałowej.

Bardzo ciekawy był wyścig finałowy na 50 jardów stylem dowolnym. Sprinterzy, choć nie zachwycili rezultatami (zwycięstwo dał wynik gorszy niż najlepszy czas z kwalifikacji), to stworzyli widowisko zakończone dwoma zwycięzcami. Najlepsi okazali się Kristian Gkolmeev i Brad Tandy. Obaj uzyskali dokładnie taki sam rezultat, 18.95 s. Pierwszego dnia zawodów Mistrzem NCAA został też Carlos Quintero, wygrywając rywalizację na dystansie 500 jardów stylem dowolnym z czasem 4:10.02.

Zawody potrwają do soboty. Sesje kwalifikacyjne rozpoczynają się o godzinie 17:00 polskiego czasu, a finały o 1:00 w nocy. Podobnie jak w przypadku pań, transmisję z porannych zmagań przeprowadzą organizatorzy na specjalnie przygotowanej stronie. Piątkową i sobotnią sesję popołudniową pokaże ESPN3.com.

TRANSMISJA

WYNIKI NA ŻYWO

Polacy na Mistrzostwach NCAA 2014:
Marcin Cieślak (University of Florida)
Jan Daniec (Virginia)
Jan Świtkowski (Virginia Tech)
Marcin Tarczyński (California)
Paweł Werner (University of Florida)