Polska

Tarnowskie Góry na szóstkę

Szymon Gagatek 2017-10-09 19:28

W sobotę w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach odbył się już VI Międzynarodowy Miting Pływacki z udziałem ponad 300 zawodników, którzy w trakcie rywalizacji o okazałe nagrody dostarczyli kibicom na trybunach niemałych emocji. Najbardziej wartościowe wyniki uzyskali reprezentująca gospodarzy Alicja Wojtkowiak oraz Rafał Bugdol z AZS AWF Katowice. 

Rok temu w swoim rodzinnym mieście Wojtkowiak ustanowiła rekord Polski 13-latek na 50 m stylem klasycznym. Tym razem również fantastycznie spisała się w swojej koronnej konkurencji, sięgając po złoto z czasem 32.58 (679 pkt FINA). W ten sposób już w pierwszym starcie w sezonie zimowym ustanowiła życiówkę, śrubując poprzednią o dziewięć setnych sekundy. Do swojej kolekcji podopieczna Tomasza Pąchalskiego dołożyła też triumfy na 100 m stylem dowolnym, klasycznym i zmiennym oraz zwycięstwa w tzw. Superfinale na dystansie 50 metrów i sztafecie mieszanej 4x50 m stylem zmiennym. 

Najlepszym występem wśród mężczyzn popisał się natomiast Rafał Bugdol. Reprezentant AZS AWF Katowice, który jeszcze pod koniec sierpnia reprezentował nasz kraj na Uniwersjadzie w Tajpej, niedługo po powrocie do treningów zasygnalizował dobrą dyspozycję na 50 m stylem dowolnym. W wielkim finale nie miał sobie równych, notując rezultat 23.01 (682 pkt FINA) i wyprzedzając Michała Kapiasa o ponad półtorej sekundy. Pojedynek dwóch klubowych kolegów był rewanżem za wcześniejszy wyścig na 100 m stylem zmiennym. Emocjonujące zmagania w tej konkurencji po świetnym finiszu wygrał Kapias, uzyskując wynik 57.64. Bugdol dopłynął do mety dwadzieścia sześć setnych sekundy za nim.

Niepokonana z Tarnowskich Gór wyjeżdżała Julia Zaborowicz. Pływaczka Górnika Sosnowiec w trakcie całego dnia aż sześciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce zajmowała bowiem w Superfinale, na 50 i 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem klasycznym i zmiennym oraz 200 m stylem motylkowym. Dzięki swoim wyczynom została najlepszą zawodniczką w kategorii wiekowej "15 lat i starsi".

Zawody zakończyły się wyścigami sztafet 8x50 m stylem dowolnym. Dla zwycięzców - SiKReT-u Gliwice w kategorii "13 lat i młodsi" oraz dla reprezentantów Wisły Kraków wśród starszych pływaków - organizatorzy przygotowali specjalne nagrody w postaci okolicznościowych tortów. Jako ostatni na najwyższym stopniu podium pojawili się natomiast ponownie zawodnicy z klubu z Gliwic, którzy otrzymali wielki puchar za zwycięstwo w klasyfikacji medalowej. Tarnowskie Góry opuścili z dorobkiem aż 40 krążków (21 złotych, 11 srebrnych i 8 brązowych). 

Rywalizacja przebiegała na oczach gościa specjalnego, naszej olimpijki, medalistki mistrzostw świata i Europy, Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka dzieliła się z młodymi zawodnikami swoim doświadczeniem, odpowiadała na liczne pytania, spędziła też sporo czasu na rozdawaniu autografów i dekorowaniu najlepszych w poszczególnych konkurencjach. W Parku Wodnym nie zabrakło też Rafała Domerackiego, szykującego się pod okiem Tomasza Pąchalskiego do pokonania Korony Oceanów. Pływak z Inowrocławia wystartował nawet wraz z drużyną gospodarzy w sztafecie 8x50 m stylem dowolnym. Organizatorzy już teraz rozpoczęli przygotowania do kolejnej edycji imprezy. Zapraszamy więc do Tarnowskich Gór za rok!

foto: FANPAGE ZAWODÓW NA FACEBOOKU

Najlepsi zawodnicy mitingu w 2017 roku w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kobiety:
12 lat i młodsi: Kinga Kempa (Piątka Chorzów)
13-14 lat: Alicja Wojtkowiak (Park Wodny Tarnowskie Góry)
15 lat i starsze: Julia Zaborowicz (Górnik Sosnowiec)

Mężczyźni:
12 lat i młodsi: Bartosz Staniszewski (UKP Ruda Śląska)
13-14 lat: Arkadiusz Czech (Górnik Sosnowiec)
15 lat i starsi: Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)