Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 11.10

Szymon Gagatek 2017-10-11 20:14

Zmiany w jednym z najbardziej popularnych cykli zawodów w USA; amerykańska gwiazda długich dystansów zmienia barwy klubowe; prestiżowa nagroda wywołała skandal wśród włoskich pływaków; japoński zmiennista zmienił stan cywilny – oto skrót informacji, które tym razem znalazły się Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Na początku października USA Swimming ogłosiła nowy harmonogram jednej z najbardziej prestiżowych serii zawodów na świecie, zawierający jeden dodatkowy miting, zmiany formuły ich rozgrywania, a także przedstawiła nowego sponsora tytularnego całego cyklu. W 2018 roku TYR Pro Swim Series będzie składał się z sześciu przystanków, które odbędą się:

·         11-14.01 w Austin (Uniwersity of Texas)

·         1-4.03 w Atlancie (Goergia Tech)

·         12-15.04 w Mesie (Skyline Aquatic Center)

·         17-20.05 w Inidianapolis (Indiana Uniwersity Natatorium)

·         14-17.06 w Santa Clara (George F. Haines International Swim Center)

·         6-8.07 w Columbus (Ohio State Uniwersity)

W przyszłym roku zmagania w sześciu zawodach będą miały dwie różne formuły ich rozgrywania. Aby uatrakcyjnić te rozgrywki w Austin, Mesie i Santa Clara rywalizacja odbywać się będzie tylko w finale A i B, ale za to organizatorzy dodali do programu konkurencje sprinterskie we wszystkich czterech stylach, w których zmagania kończyć się będą w tzw. „Superfinale”, dystanse 800m stylem dowolnym mężczyzn i 1500m stylem dowolnym kobiet, konkurencję sztafetową 4x100m stylem zmiennym mix, w której udział wezmą członkowie kadry narodowej oraz „tajemnicze” 200m stylem zmiennym, w którym kolejność stylów będzie ustalana tuż przed wyścigiem. W pozostałych trzech zawodach rozegrane zostaną wyścigi C i D. Podczas tej serii liczyć się będzie także punktacja drużynowa zwana „SwimSquad Battles”. Oczywiście zmagania najlepszych pływaków pokaże telewizja NBC Sports Network oraz amerykański „Olympic Channel”. Podczas każdego spotkania nagradzanych będzie trzech najszybszych we wszystkich indywidualnych konkurencjach olimpijskich, a zwycięzcy zainkasują po 1000$. Za drugą lokatę premia wyniesie 600$, a za trzecią 200$. Ponadto triumfatorzy całego cyklu otrzymają czek na 10.000$. W piątym sezonie z rzędu wieloletni partner USA Swimming BMW ufunduje też nagrodę na roczne wypożyczenie samochodu tej marki dla najlepszego pływaka i pływaczki całego cyklu.

====================

Wicemistrzyni świata oraz brązowa medalistka olimpijska z Rio Leah Smith podjęła decyzję o przeprowadzce do Tucson, aby kontynuować swoją karierę pływacką na Uniwersytecie Arizony. Powodem zmiany barw klubowych były przenosiny jej długoletniego trenera Cory Chitwood’a, który w lipcu rozpoczął pracę właśnie w Arizonie. Wcześniej utytułowana Amerykanka szkoliła się pod jego okien w Virginii, gdzie był asystentem Augie Busch’a i głównym trenerem pływaków długodystansowych. Obaj panowie wspólnie postanowili rozpocząć nowy rozdział w ich karierze trenerskiej w nowym miejscu, a Busch otrzymał nawet stanowisko głównego szkoleniowca. Chitwood natomiast powrócił do miejsca, gdzie jako pływak, zdobywał trzy razy tytuł mistrza NCAA w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Dzięki znakomitej postawie Smith, Chitwood miał też w tym roku okazję podczas mistrzostwach świata w Budapeszcie po raz pierwszy zostać członkiem sztabu trenerskiego amerykańskiej kadry kobiet.

====================

Nagroda przyznawana corocznie dla „Trenera Roku” stała się kością niezgody wśród najlepszych pływaków we Włoszech. Niezależne jury, składające się z trenerów, dziennikarzy, pływackich oficjeli oraz mistrzów olimpijskich zdecydowało, że spośród trójki finalistów po raz czwarty z rzędu otrzyma ją szkoleniowiec Gregorio Paltrinieriego i Gebriele Dettiego, a także do 2011 roku Federicy Pellegrini - Stefano Morini. Mistrzyni świata z Budapesztu na 200m stylem dowolnym, która obecnie współpracuje z Matteo Giuntą wyraziła jednak swoje niezadowolenie z takiego obrotu sprawy, publikując na twitterze swoje ubolewanie, że nagroda ta nie trafiła do rąk jej aktualnego trenera, uzasadniając to faktem, iż była w tym roku jedyną zawodniczką, która zdobyła dwa złote medale mistrzostw świata zarówno na długim jak i krótkim basenie na tym dystansie, a na obiekcie olimpijskim zrobiła to już po raz trzeci i to w wieku 29 lat. Szybko w obronie swojego trenera wstawił się Paltrinieri, a także syn nagrodzonego Tommaso Morini, którego słowa wywołały wojnę w mediach społecznościowych. Zamieścił on na facebooku obraźliwą wypowiedź w kierunku Pellegrini i Giunty, w której w sposób seksistowski odniósł się do komentarza Fede. Włoska pływaczka zagroziła mu nawet procesem, ale później Morini publicznie przeprosił oboje za pośrednictwem facebooka, a także telefonicznie, tłumacząc swój gniew „ciągłymi atakami” skierowanymi w jego ojca. Całą sprawą zainteresował się także prezydent Włoskiej Federacji Pływackiej Paolo Barelli ogłaszając, że prokuratura federalna wszczęła śledztwo wyjaśniające w tej sprawie, która rzuca cień na sportowców, trenerów i menedżerów, a szczególnie tych, którzy powinni być wzorem do naśladowania dla młodzieży.

====================

Po bardzo udanym sezonie letnim brązowy medalista igrzysk w Rio i mistrzostw świata z Budapesztu, a także mistrz Uniwersjady w Tajpej w konkurencji 400m stylem zmiennym Daiya Seto postanowił teraz zająć się swoim życiem prywatnym i w ostatnią sobotę września zmienił stan cywilny. Japoński pływak jednak nawet w bardzo prywatnych chwilach nie zapomniał o pływaniu, zachwycając gości bardzo oryginalnym tortem weselnym, na szczycie którego znalazły się dwie figurki pływaków, a także wodne fale wokół wszystkich trzech jego pięter. Dodatkowo Pan Młody na jedną z ceremonii ubrał koszulę koloru niebieskiego, która miała symbolizować kolor wody.