Świat

NCAA: Powrót Wernera, Cieślak już z biletem do Austin!

Szymon Gagatek 2013-11-23 14:57

W piątek w lidze NCAA rozpoczęły się kolejne mitingi zaproszeniowe. Pierwszego dnia Ohio State Invitational minimum A na Mistrzostwa NCAA na dystansie 200 jardów stylem zmiennym uzyskał Marcin Cieślak. Do rywalizacji, po kontuzji i operacji, wrócił natomiast Paweł Werner.

Ohio State Invitational (Marcin Cieślak, Paweł Werner, Jan Daniec)

Bilans Marcina Cieślaka po pierwszym dniu zawodów Ohio State Invitational to trzy zwycięstwa i dwa minima A na Mistrzostwa NCAA. Zawodnik Uniwersytetu Florydy został wczoraj pierwszym Polakiem w tym sezonie, który zapewnił sobie indywidualny występ na czempionacie w Austin (wcześniej w sztafecie minimum A uzyskała Katarzyna Wilk). Na dystansie 200 jardów stylem zmiennym był bezkonkurencyjny. Wygrał w czasie 1:42.69 - trzecim w swojej karierze (do tej pory szybciej pływał tylko na Mistrzostwach NCAA w tym i ubiegłym roku) i najszybszym w sezonie uzyskanym na terenie USA! Jakby tego było mało, poprawił rekord mitingu i zabrakło mu zaledwie jednej dziesiątej sekundy do pobicia najlepszego czasu w historii obiektu w Columbus, należącego od 2010 roku do Ryana Lochte'ego!

Cieślak, wraz ze swoimi kolegami z zespołu Gators, triumfował również w obu konkurencjach sztafetowych. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym wystąpił na pierwszej zmianie i uzyskał najlepszy czas w karierze (20.21 s), gorszy od minimum B na zawody kończące sezon o zaledwie dwie setne sekundy. Dodatkowo ekipa z Florydy okazała się najlepsza na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym, z kolejnym rezultatem lepszym od minimum A na Mistrzostwa NCAA. Polak wystąpił na trzeciej zmianie i w stylu motylkowym uzyskał czas 45.95 s. Po raz kolejny potwierdziło się, że aktualnie nasz zawodnik znajduje się w REWELACYJNEJ formie.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego mitingu jest dla nas powrót do startów Pawła Wernera. Polak spore problemy zdrowotne ma już za sobą i po operacji barku wreszcie może brać udział w sportowej rywalizacji. Pierwszego dnia zawodów wystąpił na dystansie 50 jardów stylem dowolnym i zajął na nim szesnaste miejsce, płynąc dokładnie w takim samym czasie rano i popołudniu (20.81 s). Dołożył też małą cegiełkę do czwartej lokaty sztafety "B" Uniwersytetu Florydy na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym (20.45 s na trzeciej zmianie).

W Columbus startuje również zawodnik Uniwersytetu Wirginia, Jan Daniec, który wczoraj zaliczył udany występ na dystansie 500 jardów stylem dowolnym. Zajął czwarte miejsce w finale A, po raz trzeci w akademickiej karierze łamiąc granicę 4:20. Czas 4:19.44 jest tylko o niespełna pół sekundy gorszy od tego, który uzyskał podczas tegorocznych Mistrzostw NCAA i oznacza wypełnienie minimum B na przyszłoroczny czempionat!

KOMPLET WYNIKÓW

Georgia Tech Fall Invitational (Iwona Lefanowicz)

Po długiej przerwie, trwającej ponad miesiąc, do rywalizacji w lidze NCAA powrócili zawodnicy Florida Atlantic University, wśród których znajduje się Iwona Lefanowicz. W piątek rozpoczęli zmagania w Georgia Tech Fall Invitational. Polka wystartowała pierwszego dnia zawodów w Atlancie aż czterokrotnie. Indywidualnie najlepiej spisała się na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, zajmując czternastą pozycję (czwartą w finale B) i uzyskując czas 2:07.93. W porannej sesji popłynęła również na 50 jardów stylem dowolnym, ale zanotowała trzydziesty czwarty wynik kwalifikacji i nie awansowała nawet do finału C. Trzeba jednak dodać, że Lefanowicz w tej konkurencji wystąpiła dopiero po raz drugi w historii swoich startów w NCAA i czas 24.93 s jest jej nowym rekordem życiowym.

Dodatkowo nasza zawodniczka pomogła koleżankom w walce o jak najlepsze miejsca w obu wyścigach sztafetowych. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym ekipa Florida Atlantic University została jednak zdyskwalifikowane (Lefanowicz na ostatniej zmianie niestety popełniła falstart, choć popłynęła całkiem nieźle; 24.17 s). Lepiej było w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym, w której Polka wystąpiła na zmianie w stylu grzbietowym (57.25 s), a jej drużyna została ostatecznie sklasyfikowana na siódmej pozycji.

KOMPLET WYNIKÓW

TYR Invitational (Michał Bulak)

Pierwszego dnia zawodów TYR Invitational w Evanston na dystansie 200 jardów stylem zmiennym zaprezentował się Michał Bulak. Polak, który w tym roku kończy studia na Uniwersytecie Stanowym Missouri, zakwalifikował się do finału C z czwartym wynikiem w historii swoich akademickich startów w tej konkurencji (1:56.16). Popołudniu popłynął trochę wolniej (1:56.85) i ostatecznie uplasował się na dwudziestej trzeciej pozycji. Zawodnik z Zamościa, wraz z kolegami, zajął również dziesiątą pozycję w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym (20.94 s na trzeciej zmianie).

KOMPLET WYNIKÓW