Świat

Duel in the Pool: Europa osłabiona

Szymon Gagatek 2013-10-03 23:53

Węgierskich gwiazd pływania: Katinki Hosszu, Laszlo Cseha i Daniela Gyurty zabraknie podczas tegorocznego pojedynku zawodników z Europy i Stanów Zjednoczonych w ramach zawodów Duel in the Pool, które pod koniec grudnia odbędą się w Glasgow. Poznaliśmy natomiast kolejnego Brytyjczyka, który zasili skład ekipy ze Starego Kontynentu. Coraz więcej kart odkrywają również Amerykanie.

Troje znakomitych reprezentantów Węgier mogło w tym roku dokonać wyboru zawodów, w których chcieliby uczestniczyć pod koniec grudnia. Wszyscy otrzymali zaproszenia do Glasgow (21-22 grudnia), ale postanowili je odrzucić i przyjąć ofertę startu w corocznym mitingu Salnikov Cup (20-21 grudnia). Na początku października organizatorzy zawodów w St. Petersburgu rozesłali zaproszenia do 225 pływaków. Węgrzy znaleźli się wśród 25 zawodników spoza Rosji, którzy otrzymali propozycję przyjazdu do dawnego Leningradu i uznali, że ten wyjazd będzie dla nich bardziej korzystny (zapewne również finansowo). W Glasgow nie wystartuje niestety także Rikke Moeller Pedersen z Danii. Rekordzistka świata na dystansie 200 m stylem klasycznym na długim basenie skupi się w sezonie zimowym przede wszystkim na starcie na Mistrzostwach Europy, które odbędą się w jej kraju. To spore osłabienie ekipy Starego Kontynentu, która mimo to wciąż prezentuje się naprawdę efektownie, w porównaniu ze składem reprezentacji USA.

Swój udział w mitingu Duel in the Pool potwierdził natomiast drugi reprezentant gospodarzy, niespełna osiemnastoletni James Guy. Jeden z największych talentów brytyjskiego pływania zdążył już zadebiutować na Mistrzostwach Świata seniorów. W Barcelonie zajął piąte miejsce na dystansie 400 m stylem dowolnym, będąc najlepszym europejczykiem. Pod koniec sierpnia, podczas czempionatu globu juniorów w Dubaju, zdobył trzy medale (srebrne na 200 i 400 m stylem dowolnym i złoty w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym).

Po drugiej stronie barykady również robi się coraz ciekawiej. Znamy już ponad jedną czwartą składu Amerykanów, ale w zestawieniu wciąż brakuje największych gwiazd. W ostatnich dniach zaproszenie do wzięcia udziału w zawodach przyjęli: grzbiecista Shane Ryan, żabkarz Cody Miller, Kendyl Stewart, jej koleżanka z Uniwersytetu Południowej Kalifornii Megan Hawthorne, Chloe Sutton (medalistka Mistrzostw Świata na krótkim basenie), a także Breeja Larson (zdobywczyni złotych medali na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym). Pełna lista zawodników reprezentacji Stanów Zjednoczonych ma zostać ogłoszona za niespełna miesiąc, dokładnie pierwszego listopada.

Team Europa:
Mężczyźni (5/22):
*Michael Jamieson (Wielka Brytania)
*James Guy (Wielka Brytania)
*Pal Joensen (Wyspy Owcze)
*Yannick Agnel (Francja)
*Jeremy Stravius (Francja)
Kobiety (2/22):
*Lotte Friis (Dania)
*Jeanette Ottesen (Dania)

Team USA:
Mężczyźni (5/22):
*Conor Dwyer
*Chase Kalisz
*Nic Fink
*Shane Ryan
*Cody Miller
Kobiety (7/22):
*Claire Donahue
*Sarah Henry
*Camille Adams
*Kendyl Stewart
*Chloe Sutton
*Breeja Larson
*Megan Hawthorne