Polska

Triumf warszawskich zawodników w ostatniej imprezie sezonu!

Joanna Kwatera 2016-12-04 22:26

Już dwudziesty pierwszy raz odbyły się w stolicy Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Pływaniu w kategorii Masters. Impreza, która od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród startujących, odbyła się w sobotę i niedzielę na pływalni w Parku Wodnym Warszawianka. Na obiekcie o rozmiarach olimpijskich rywalizowało z sobą 360 zawodników i zawodniczek ( a więc niewiele mniej niż na październikowych mistrzostwach Polski Masters w Olsztynie), którzy reprezentowali 52 kluby z Polski,  Ukrainy, Rosji i Białorusi. Jak zwykle ekipa trenera Skorykowa dołożyła wszelkich starań, aby rywalizacja przebiegała sprawnie, spokojnie i perfekcyjnie pod każdym względem.  Warszawskie zawody zamykają w tym roku zarówno sezon jak i zmagania w Pucharze Polski w roku 2016.

Na listach startowych i tutaj pojawiły się nazwiska m.in. znanych topowych polskich pływaków, uczestników imprez międzynarodowych, medalistów i rekordzistów mistrzostw Polski, a także medalistów i uczestników majowego czempionatu Europy w pływaniu Masters w Londynie.

Wielka nieobecna w Olsztynie, na której start czekało zapewne wielu kibiców – Agata Korc, postanowiła w końcu nadrobić październikowe zaległości i zrobiła to w naprawę wielkim stylu! Reprezentantka klubu Legia Warszawa do wody wskoczyła zaledwie trzy razy i trzy razy zachwyciła swoją formą wygrywając rywalizację sprinterek w stylu dowolnym i motylkowym. Zarówno wynik 27.58 uzyskany po przepłynięciu jednej długości basenu stylem dowolnym, jak i rezultat 29.73 jaki wyświetlił się na finiszu rywalizacji w konkurencji 50m stylem motylkowym to nowe rekordy Polski Masters w kat. 30-34 lata (oba odebrała Joannie Gołębiowskiej). Warto też zauważyć, że oba te rezultaty są lepsze niż rekordy kraju w kategorii o pięć lat młodszej. Korc trzeci raz na najwyższym stopniu podium stanęła dzięki startowi na trzeciej zmianie w sztafecie 4x50m stylem zmiennym mix, gdzie wraz z drużyną (Agnieszką Kaczmarek, Mariuszem Mikołajewskim i Jackiem Kaczyńskim) okazała się najlepsza w kategorii 100-119 lat. Te doskonałe starty pozwoliły Agacie Korc na ostateczny triumf w rankingu najlepszych zawodniczek tej imprezy.

Drugie miejsce wśród najlepszych zawodniczek mistrzostw Warszawy w klasyfikacji open wywalczyła Joanna Gołębiowska. Zawodniczka gospodarzy okazała się najlepsza w konkurencji 100m stylem dowolnym, a wynikiem 1:02.00 otarła się o swoje najlepsze osiągnięcie w historii kraju w kat. 30-34 lata. Jeszcze lepiej Gołębiowska zaprezentowała się w wyścigu na dystansie 200m stylem zmiennym, gdzie była klasą dla siebie, śrubując swój rekord Polski Masters (który ustanawiała prawie dokładnie rok temu, podczas zeszłorocznych Mistrzostw Warszawy Masters) do wyniku 2:32.22. Zwycięstwa odniosła także startując w sztafetach 4x50m stylem dowolnym kobiet kat.120-159 lat i 4x50m stylem zmiennym mix kat. 160-199 lat. Ponadto pływaczka Warsaw Masters Team zanotowała drugie lokaty w konkurencjach 50m stylem dowolnym i motylkowym, ulegając w nich jedynie Agacie Korc.

Dwukrotna medalistka czempionatu Europy Masters w Londynie w stylu grzbietowym Daria Fajkowska wygrała w Warszawie klasyfikację multimedalistów (choć takich osób było aż jedenaście), zdobywając cztery pierwsze miejsca na wszystkich dystansach stylem grzbietowym oraz w konkurencji 50m stylem dowolnym w kat. 40-44 lata. Tym razem zawodniczce ze Zgierza nie udało się poprawić rekordów kraju, ale znakomite wyniki wystarczyły jej do otrzymania pucharu za trzecie miejsce wśród najlepszych pływaczek tych zawodów.

Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem tej imprezy okazał się trzeci najlepszy pływak mistrzostw Polski w Olsztynie – Marcin Kaczmarek. Reprezentujący Legię Warszawa olimpijczyk z Sydney doskonale zaprezentował się w konkurencjach 50 i 100m stylem grzbietowym, gdzie „zakręcił się” blisko swoich rekordów Polski. Popłynąć szybciej niż jego własne najlepsze krajowe osiągnięcie w historii w kategorii Masters udało mu się dopiero na dystansie sprinterskim w stylu motylkowym. Kaczmarek o 0,19 sekundy poprawił czteroletni już rekord, który ustanawiał podczas letnich mistrzostw Polski w pływaniu Masters właśnie na tym obiekcie w 2012 roku. Od dziś rekord kraju w kat. 35-39 lat w tej konkurencji wynosi 26.30.

Drugi wśród najlepszych pływaków tych zawodów okazał się autor słynnego bloga na temat treningu pływackiego, były pływak – uczestnik mistrzostw świata w Rzymie i czempionatu Europy w Budapeszcie, obecnie trener pływania – Paweł Rurak. Jako zawodnik niezrzeszony wystartował w dwóch konkurencjach sprinterskich i był to jego pierwszy start od sześciu lat, a zarazem pierwszy w kategorii Masters. W sobotę ściągał się on w konkurencji 50m stylem grzbietowym uzyskując rezultat 28.33. Rurak startował z najlepszym czasem rozstawienia i także zmagania w tym wyścigu zakończył z najlepszym wynikiem. W bezpośredniej walce wyprzedził na mecie Kaczmarka o jedną setną sekundy. W niedziele Rurak wystartował także w sprincie, ale tym razem a stylu dowolnym. Tam również nie miał sobie równych, kończąc wyścig z rezultatem 24.17, a więc jedynie 0,14 sekundy słabszym niż wynosi rekord kraju Jacka Kaczyńskiego w tej konkurencji w kat. 25-29 lat.

Również zdobywcy trzeciego miejsca w tej klasyfikacji Mirosławowi Warchołowi wystarczyły dwa starty, aby wdrapać się na trzeci szczebelek rankingu najlepszych zawodników Mistrzostw Warszawy Masters. Reprezentant gospodarzy zwyciężył w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym, nie mając sobie równych w kat. 60-64 lata, a także wśród wielu młodszych zawodników. Warchoł triumfował też w konkurencji sztafetowej 4x50m stylem dowolnym mężczyzn w kat. 200-239 lat.

 Na czele rankingu multimedalistów oprócz Darii Fajkowskiej, z czterema wygranymi startami w swojej kategorii wiekowej, zameldowali się jeszcze: Anna Duda (RMKS Rybnik), Marta Frank (WKS Śląsk Wrocław), Janusz Golik (Masters Chełm), Kinga Jaruga (Cityzen Poznań), Stanisław Kaczmarek (KS Warta Poznań), Leszek Madej (Warsaw Masters Team), Igor Medvediev (NoStars UKR), Paweł Obiedziński (IKS Konstancin), Stanisław Sikorski (UTW Masters Zgierz) i  Serhiy Simankov (MSC Euro-Lviv UKR).

Ciekawie ukształtowała się klasyfikacja medalowa tych zawodów, na czele której z miażdżącą przewagą uplasowali się gospodarze i organizatorzy tego przedsięwzięcia - klub WARSAW MASTERS TEAM, zdobywając łącznie aż 130 medali!54 złote, 40 srebrnych i 36 brązowych krążków zgromadziła drużyna składająca się z 70 osób. Na drugiej lokacie imprezę tę zakończyli zawodnicy UTW Masters Zgierz z 37 medalami, a trzecie miejsce wywalczyła ekipa z Ukrainy – MSC Euro-Lviv, zdobywając 33 krążki.

Jako, że organizatorzy ze stolicy zawsze bardzo pilnują każdego szczegółu oraz komfortu startu zawodników, aby osłodzić jeszcze wszystkim startującym chwile spędzone na zawodach, oprócz statuetek, dyplomów i pucharów, jeden ze sponsorów przygotował dla wszystkich pływaków nawet cukierki. Tym słodkim akcentem Mastersi zakończyli dziś sezon 2016.