Polska

Łodź 2017: Rekord w żabie, rekord w sztafecie

Szymon Gagatek 2017-12-20 23:41

Dwa rekordy Polski seniorów były ozdobą drugiego dnia rywalizacji najlepszych polskich pływaków w zimowych mistrzostwach kraju, które odbywają się w Łodzi. Kibice znów byli świadkami ścigania na niezwykle wysokim poziomie, a niesamowite wrażenie zrobiła w środę ponownie Aleksandra Knop.

Rekordowe popisy

Środa w łódzkiej Zatoce Sportu obfitowała w kilkanaście rekordów Polski, w tym dwa ustanowione przez seniorów. Autorem pierwszego z nich był specjalista stylu klasycznego Marcin Stolarski, który już wczoraj dawał sygnały, że na finał szykuje coś specjalnego. Rywalizacja żabkarzy na dystansie 100m była niezwykle wyrównana przez cały wyścig, a wynik lepszy od dotychczasowego rekordowego krajowego rezultatu uzyskało dwóch zawodników: Stolarski i Bartłomiej Roguski. Dzięki lepszemu dopłynięciu szybciej na metę wpadł pływak poznańskiej Warty, notując czas 58.48 i wyprzedził swojego rywala o osiem setnych sekundy. Trzecim, któremu udało się złamać barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund w tej konkurencji został Krzysztof Tokarski (58.84) i on zakończył zmagania z brązowym medalem.

Nowego najlepszego osiągnięcia w historii kraju wśród seniorów kibice doczekali się jeszcze w ostatniej konkurencji dzisiejszej sesji finałowej, gdzie o tytuł najlepszej drużyny w Polsce na 100m w stylu zmiennym walczyli mężczyźni. Wczorajsi zwycięzcy na dystansie o połowę krótszym AZS AWF Katowice dorzucili do kolekcji kolejny złoty krążek krajowego czempionatu, a dodatkowo  poprawili własny rekord Polski o ponad sekundę. Tomasz Polewka, Krzysztof Tokarski, Michał Poprawa i Rafał Bugdol przepłynęli w sumie czterysta metrów w czasie 3:26.50, uzyskując niemal dziewięciuset punktowy rezultat (897 pkt). Rywalizacja ta miała jeszcze jeden ciekawy akcent, gdyż kibice mogli oglądać na starcie Pawła Korzeniowskiego. Zespół Legii Warszawa, również dzięki znakomitej postawie w stylu motylkowym kończącego karierę na tych mistrzostwach wieloletniego reprezentanta Polski, uplasował się na trzeciej lokacie. Po zakończeniu wyścigu okazało się jednak, że ostatecznie jego zawodnicy wywindowali się jeszcze pozycję wyżej, gdyż zdyskwalifikowana została drużyna G-8 Bielany Warszawa, która dopłynęła do mety na drugim miejscu. Dzięki temu konto Korzeniowskiego wzbogaciło się o pięćdziesiąty drugi medal wywalczony podczas mistrzostw kraju.

Zaległe porachunki

Rywalizacja na 50m stylem grzbietowym mężczyzn była jednym z najbardziej wyczekiwanych wyścigów wśród środowych finałów w Zatoce Sportu, gdyż na starcie w szranki stanęli broniący tytułu Tomasz Polewka, Radosław Kawęcki, a także mający wielką ochotę pokrzyżować im szyki Kacper Stokowski. I choć  po pierwszej długości basenu na prowadzenie wysunął się reprezentant G-8 Bielany Warszawa to mistrz świata wojskowych z Rio odparł jego ataki, finiszując 0,11 sekundy szybciej od Stokowskiego (23.24 – 23.35). Na trzecim stopniu podium stanął kolejny 18-latek Kamil Kaźmierczak (23.44).

Po wczorajszej porażce na dystansie 50m, dzisiaj Dominika Sztandera chciała koniecznie pokazać wszystkim, że wtorkowy występ był tylko wypadkiem przy pracy. Pływaczka Juvenii Wrocław ambicjonalnie podeszła do startu w konkurencji 200m stylem klasycznym i niemal otarła się w nim o rekord kraju. Do połowy dystansu utrzymywała nawet tempo lepsze niż wynosił międzyczas na historyczne osiągnięcie, na metę wpadła jednak z wynikiem 2:24.92. Sztandera finiszowała niemal półtorej sekundy przed Weroniką Hallmann, rewanżując się młodszej koleżance za dystans sprinterski.

Udana obrona

Poza wspomnianymi Polewką i Stolarskim tytuł sprzed roku obroniło jeszcze pięciu pływaków i dwa zespoły sztafetowe. Najlepsza na 100m stylem dowolnym okazała się Anna Kawecka z AZS AGH Kraków (55.08), w konkurencji 100m stylem grzbietowym Alicja Tchórz (57.93), na dystansie 400m stylem zmiennym Dawid Szwedzki (4:09.48), w sprincie stylem motylkowym Aleksandra Urbańczyk (25.62), a rywalizację 100m stylem motylkowym zwyciężył Michał Poprawa (50.49). W zmaganiach sztafetowych 4x200m stylem dowolnym kobiet bezkonkurencyjne były pływaczki wrocławskiej Juvenii Klaudia Naziębło, Olga Szczotka, Dominika Sztandera i Alicja Tchórz, notując rezultat 8:09.19. Tytuł na 4x100m stylem zmiennym obronili także rekordowi Katowiczanie.

Wykorzystać szansę

Pod nieobecność dwóch najlepszych długodystansowych zawodników w naszym kraju – Wojciecha Wojdaka i Filipa Zaborowskiego otwarła się furtka do wywalczenia tytułu mistrzowskiego w konkurencji 1500m stylem dowolnym dla tych, którzy dotąd ścigali się głównie o brązowy medal. Szansę tę najlepiej wykorzystał 17-letni Bartłomiej Koziejko, który jako jedyny przepłynął dystans w czasie poniżej piętnastu minut, notując znakomity rekord życiowy 14:56.46, lepszy od poprzedniego o ponad pół minuty. Zawodnik Kormorana Olsztyn wyprzedził na mecie Pawła Krawczyka i Mateusza Arndta.

W konkurencji 400m stylem dowolnym Paulina Piechota nie musiała dziś walczyć tylko z czasem, a wręcz przeciwnie rywalki postawiły jej niezwykle wysoką poprzeczkę. W walce o złoto rywalizowały z nią Paula Żukowska i Milena Karpisz. Do trzysetnego metra prowadziła reprezentantka AZS Politechniki Łódzkiej, ale w swoim stylu na końcowych stu metrach mocno tempo przyspieszyła Piechota i to ona dotknęła ściany finiszowej najszybciej, a przed Karpisz zdołała się jeszcze wcisnąć Żukowska. Różnice na mecie były minimalne, a zawodniczka UKS 190 Łódź dołożyła jeszcze do swoich trofeów rekord kraju 18-latek wynikiem 4:07.14.

Czwartą lokatę w tej potyczce wywalczyła Aleksandra Knop, która drugiego dnia mistrzostw Polski seniorów nie zwolniła tempa i znów po każdym swoim występie mogła cieszyć się z juniorskich rekordów Polski. Na 400m stylem dowolnym osiągnęła czas 4.10.66, bijąc najlepsze osiągnięcie w dziejach kraju 14 i 15-latek, a później formą zaimponowała na dystansie o połowę krótszym, gdzie pierwszy raz w historii w swojej kategorii wiekowej pokonała ten dystans w czasie poniżej dwóch minut – 1:59.70, płynąc na pierwszej zmianie sztafety kraulowej 4x200m. Jej zespół UKS 190 Łódź wywalczył w tych zmaganiach trzecią lokatę. Co więcej lepszy wynik od Knop w tej rywalizacji uzyskała tylko Alicja Tchórz (1:59.42 ze startu lotnego), a żadna inna zawodniczka nie złamała już granicy dwóch minut. Rewelacyjnie od samego rana utalentowana Łodzianka spisywała się także w konkurencji 100m stylem zmiennym, gdzie dwukrotnie poprawiała rekord Polski 14-latek, wygrywając zarówno eliminacje jak i półfinały. Wynik z 1:02.90 rano wyśrubowała popołudniu do 1:02.16 i jutro zapewne na drodze do zwycięstwa w rywalizacji zmiennistek stanąć jej może tylko Tchórz.

Juniorzy w natarciu

Podobnie jak wczoraj rekordy kraju w kategoriach juniorskich padały dziś w łódzkiej Zatoce Sportu lawinowo. Jako pierwszy w półfinale 50m stylem grzbietowym swoje wczorajsze osiągnięcie wyśrubował dziś jeszcze Krzysztof Radziszewski, notując wynik 25.19 – najlepszy w historii Polski 15-latków. W końcu z rekordem kraju juniorów 17-letnich na dystansie 100m stylem klasycznym rozprawił się Hubert Szabłowski, który był szósty w finale tej konkurencji z czasem 59.51. Brązowy krążek wywalczyła w rywalizacji sprinterskiej delfinistek 16-letnia Kornelia Fiedkiewicz, a czasem 26.57 wymazała z rekordowych tabel dotychczas najlepszy w historii wynik w tej kategorii wiekowej Aleksandry Urbańczyk, słabszy od rezultatu zawodniczki Juvenii Wrocław o dwie setne sekundy. Dwa rekordowe osiągnięcia zanotowali jeszcze uczestnicy wyścigów półfinałowych na 100m stylem dowolnym mężczyzn Jakub Kraska i Filip Orlicz. Pierwszy z nich uplasował się tylko za Kacprem Majchrzakiem, a wynik 47.87 to najlepszy występ w dziejach kraju wśród 17-latków. Kolejny rekord Polski 15-letków Pawła Wernera, tym razem na krótkim basenie poprawił Orlicz, a od dziś wynosi on 49.53.

Najlepsze czasy w historii kraju ustanawiały również sztafety. Na dystansie 4x200m stylem dowolnym kobiet ekipa G-8 Bielany Warszawa (Klara Bujak, Nikola Jabłonowska, Alicja Pakuła i Julia Szczepek) czasem 8:29.64 wśród 15-latków, a także zespół Polonii Warszawa (Wiktoria Dąbrowska, Daria Zielińska, Julia Wróbel i Maria Murawska) wynikiem 8:33.59 wśród juniorek 14-letnich. Nie zabrakło także najlepszych osiągnięć w historii Polski w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, a rekordy kraju wśród 14 i 15-latków biły drużyny G-8 Bielany Warszawa. Wśród najmłodszych dokonali tego Stanisław Żołądź, Adam Przystał, Paweł Uryniuk i Mikołaj Matuszyński rezultatem 4:03.02, a w kategorii o rok starszej Krzysztof Radziszewski, Jakub Mańczak, Jakub Cheredis i Filip Orlicz czasem 3:48.12.