Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 9.10

Szymon Gagatek 2017-10-09 17:42

Znamy nową datę mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych; najlepsi zawodnicy europejskiego czempionatu w Kopenhadze otrzymają dodatkowe nagrody finansowe; Niemcy mają już bazę treningową na igrzyska w Tokio; ogłoszono nominacje do nagród "Golden Goggles" - przedstawiamy Wam kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Międzynarodowy Komitet Paraolimijski podjął decyzję w sprawie rozegrania tegorocznych mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w pływaniu i podnoszeniu ciężarów. Pierwotnie miały się one odbyć na przełomie sierpnia i września w Meksyku. Kilka dni przed startem imprezy państwo w Ameryce Środkowej zostało jednak nawiedzone przez bardzo mocne trzęsienie ziemi, które pochłonęło wiele ofiar, a także spowodowało liczne zniszczenia. Poważnie uszkodzone zostały niektóre hotele zarezerowane dla sportowców, niewielkie szkody dotknęły również pływalnię, na której miały się odbyć mistrzostwa. Teraz wiemy już, że władze IPC postanowiły nie zmieniać gospodarza zawodów, a jedynie ich datę. Zmagania odbędą się w Mexico City w dniach 27 listopada - 9 grudnia

=====================

We włoskiej Ostii doszło do specjalnego spotkania Biura Europejskiej Federacji Pływackiej, którego wynikiem było między innymi ustalenie dodatkowych nagród dla zawodników mających wystartować w mistrzostwach Europy na krótkim basenie (13-17 grudnia). Władze LEN, na czele z prezydentem Paolo Barellim, doszły do wniosku, że świetna sytuacja finansowa federacji pozwala chociażby na wprowadzenie bonusów za ustanowienie w trakcie zawodów w Kopenhadze rekordu świata (10 tysięcy euro) czy Europy (5 tysięcy Euro). Niemałe pieniądze otrzyma także dwanaście osób z najbardziej wartościowymi rezultatami w punktacji FINA. Dla zwycięzcy tej klasyfikacji przewidziano czek o wartości aż 20 tysięcy Euro.

=====================

Do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku pozostało jeszcze ponad 1000 dni, a Niemcy już wiedzą, gdzie ich najlepsi pływacy będą się przygotowywać do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia. Bazą zawodników startujących w barwach naszych zachodnich sąsiadów będzie Kumamoto. Do podpisania umowy pomiędzy Niemiecką Federacją Pływacka (DSV) i japońską metropolią doszło w Heidelbergu, będącym partnerskim miastem Kumamoto. Na mocy porozumienia reprezentanci Niemiec przylecą do Kraju Kwitnącej Wiśni nie tylko tuż przed igrzyskami. Mają się tam pojawiać również na specjalnych obozach w najbliższych latach. Wielkim plusem decyzji DSV jest fakt, że z Kumamoto do Tokio można się dostać samolotem w zaledwie dwie godziny.

=====================

Amerykańska Federacja Pływacka (USA Swimming) ogłosiła nominowanych w swoim prestiżowym, corocznym plebiscycie "Golden Goggles". Zwycięzców poszczególnych ośmiu kategorii poznamy już 19 listopada podczas gali rozdania nagród, która odbędzie się w hotelu Marriott w Los Angeles. Największy wpływ na nominacje miały oczywiście lipcowe mistrzostwa świata, które odbyły się w Budapeszcie. O miano Pływaka Roku konkurują ze sobą Caeleb Dressel i Chase Kalisz, natomiast o tytuł najlepszej zawodniczki ubiegają się trzy Amerykanki: Lilly King, Katie Ledecky i Simone Manuel. Głosować na swoich faworytów może każdy. Wystarczy do 10 listopada wejść w internetową ankietę zamieszczoną TUTAJ.

Nominacje do Golden Goggles 2017:

Pływak Roku:
Caeleb Dressel
Chase Kalisz

Pływaczka Roku:
Lilly King
Katie Ledecky
Simone Manuel

Odkrycie Roku:
Mallory Comerford
Madisyn Cox
Bethany Galat
Townley Haas

Nagroda za wytrwałość:
Elizabeth Beisel
Matt Grevers
Ashley Twichell

Trener Roku:
Jack Bauerle
Ray Looze
Greg Meehan
Gregg Troy

Wyścig Roku wśród mężczyzn:
Caeleb Dressel (100 m stylem dowolnym; MŚ Budapeszt)
Caeleb Dressel (100 m stylem motylkowym; MŚ Budapeszt)
Chase Kalisz (400 m stylem zmiennym; MŚ Budapeszt)

Wyścig Roku wśród kobiet:
Lilly King (50 m stylem klasycznym; MŚ Budapeszt)
Lilly King (50 m stylem klasycznym; MŚ Budapeszt)
Katie Ledecky (400 m stylem dowolnym; MŚ Budapeszt)
Simone Manuel (100 m stylem dowolnym; MŚ Budapeszt)
Ashley Twichell (5 km; MŚ Budapeszt)

Wyścig Roku wśród sztafet:
4x100 m stylem dowolnym kobiet; MŚ Budapeszt
4x100 m stylem dowolnym mężczyzn; MŚ Budapeszt
4x100 m stylem zmiennym kobiet; MŚ Budapeszt
4x100 m stylem dowolnym mix; MŚ Budapeszt
4x100 m stylem zmiennym mix; MŚ Budapeszt