Świat

NCAA: Cordes z nowym rekordem, Cieślak w kolejnym finale

Szymon Gagatek 2014-03-28 19:56

Kevin Cordes był największą gwiazdą drugiej sesji kwalifikacyjnej Mistrzostw NCAA, które odbywają się w Austin, w stanie Teksas. Amerykański żabkarz już rano poprawił rekord Ameryki na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. Kolejny udany występ zaliczył natomiast Marcin Cieślak, który zakwalifikował się do finału A na 100 jardów stylem motylkowym. Niewiele do miejsca w pierwszej ósemce tej konkurencji zabrakło Marcinowi Tarczyńskiemu.

Cieślak, który wczoraj po raz pierwszy w karierze został indywidualnym Mistrzem NCAA, dziś w kwalifikacjach 100 jardów stylem motylkowym zajął piąte miejsce. Uzyskał czas 45.52 s, niewiele gorszy od rekordu życiowego. Do najszybszego rano Tima Phillipsa stracił zaledwie trzydzieści cztery setne sekundy. Po raz kolejny rywalizacja o awans do finału A stała na bardzo wysokim poziomie. Marcin Tarczyński również zanotował bardzo wartościowy wynik (46.10 s), ale nie wystarczył on do znalezienia się w najlepszej ósemce. Nasz zawodnik zakończył kwalifikacje na dziesiątym miejscu i popłynie w finale B.

Obaj Polacy wzięli również udział w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym, startując na trzecim odcinku. Cieślak dwie długości basenu w stylu motylkowym pokonał w czasie 20.08 s, a Uniwersytet Florydy awansował do finału A z szóstym czasem. Tarczyński popłynął wolniej, był od swojego rodaka wolniejszy o ponad sekundę (21.21 s), ale Uniwersytet Kalifornijski również wszedł do najlepszej ósemki (z ostatnim czasem). 

Nie powiodło się pozostałym naszym zawodnikom. Virginia Tech, z Janem Świtkowskim w składzie, została zdyskwalifikowana za falstart na drugiej zmianie rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. Nasz zawodnik popłynął na trzecim odcinku, uzyskując 20.84 s. Dodatkowo Polak uzyskał w kwalifikacjach na dystansie 200 jardów stylem dowolnym trzydziesty pierwszy wynik (1:35.79), natomiast Paweł Werner uplasował się w klasyfikacji tej konkurencji na dwudziestej siódmej lokacie (1:35.41). Z kolei Jan Daniec nie wystartował na dystansie 400 jardów stylem zmiennym, skupiając się na występie w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym. Rano odbyły się dwie wolniejsze serie rywalizacji. Daniec popłynął w ekipie Wirginii na ostatniej zmianie, notując czas 1:37.45. Przed sesją finałową jego uczelnia znajduje się na dziesiątej pozycji.

Po zakończeniu kwalifikacji na ustach wszystkich amerykańskich fanów pływania był tylko jeden człowiek. Kevin Cordes spisał się znakomicie na dystansie 100 jardów stylem klasycznym, uzyskując zdecydowanie najlepszy rezultat w porannej sesji i poprawiając rekord Ameryki, który wcześniej również należał do niego i wynosił 50.70 s. Dziś udało mu się popłynąć szybciej o piętnaście setnych sekundy. Drugiego w klasyfikacji Bruno Ortiza wyprzedził o niemal półtorej sekundy i potwierdził, że będzie zdecydowanym faworytem rywalizacji w finale. Sesja popołudniowa rozpocznie się o 1:00 w nocy polskiego czasu. Transmisję z tych wydarzeń przeprowadzi ESPN3.com.

WYNIKI NA ŻYWO

Polacy na Mistrzostwach NCAA 2014:
Marcin Cieślak (University of Florida)
Jan Daniec (Virginia)
Jan Świtkowski (Virginia Tech)
Marcin Tarczyński (California)
Paweł Werner (University of Florida)