Polska

Łódź 2017: Rekord za rekordem

Szymon Gagatek 2017-12-22 01:06

Trzeciego dnia Zimowych Mistrzostw Polski w Łodzi, podobnie jak w dwa poprzednie, tabela najlepszych osiągnięć w historii kraju musiała być kilkukrotnie korygowana. Aż trzy rekordowe rezultaty ustanawiali w czwartek seniorzy, a dwa z nich to dzieło zespołów sztafetowych. Nie próżnowali także młodsi zawodnicy, którzy również zanotowali ich kilka.

Zaciętą i bardzo widowiskową rywalizację kibice mieli okazję śledzić podczas zmagań sztafetowych. Zarówno w konkurencji 4x50m stylem zmiennym kobiet jak i 4x100m stylem dowolnym mężczyzn ich zwycięzcy, kończyli zmagania z najlepszymi wynikami w historii kraju. Najpierw do wody wskoczyły panie, a głównymi faworytkami do złota były niezaprzeczalnie zawodniczki Juvenii Wrocław. Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz czasem 1:48.12, poprawiły swoje najlepsze osiągnięcie sprzed roku o 0,35 sekundy, celując po raz kolejny w zwycięstwo we wszystkich kobiecych zmagań drużynowych. Do  realizacji tego założenia brakuje im jeszcze wygranej na dystansie 4x100m stylem zmiennym, który zostanie rozegrany w dniu jutrzejszym.

Podobnym założeniem kierują się zapewne pływacy AZS AWF Katowice, a ich ciekawa walka z zespołem G-8 Bielany Warszawa tylko dodaje „smaczku” tej rywalizacji. W czwartkowej potyczce tych dwóch zespołów górą byli Katowiczanie, ale zwycięstwo z młodszymi kolegami nie przyszło im wcale łatwo. Na pierwszych dwóch zmianach dość solidną przewagę w zespole ze Śląska wypracowali Tomasz Polewka i Michał Poprawa, a silny opór starali się im postawić Rafał Słowik i Kacper Piotrowski. Następnie do wody wskoczyli Dariusz Puk i Rafał Bugdol, a ten ostatni musiał się nieźle namęczyć, oby odeprzeć ataki szarżującego na ostatniej zmianie w drużynie ze stolicy Kacpra Stokowskiego. Ostatecznie szybciej na mecie pojawili się pływacy z Katowic, poprawiając o dwie setne sekundy rekord Polski wynikiem 3:12.62. Ekipa z Bielan straciła do nich zaledwie 0,35 sekundy, ale ich czas 3:12.97 również okazał się rekordem kraju w kategorii juniorów 18-letnich.

Tylko jednej setnej sekundy brakło do ustanowienia historycznego wyniku pływakom AZS Uł. Pł. Łódź w rywalizacji sztafet mieszanych 4x50m stylem dowolnym. Bartłomiej Lassek, Filip Wypych, Zuzanna Dzwonnik i Aleksandra Urbańczyk przepłynęli dystans w czasie 1:32.52 i triumfowali wyraźnie przed ekipami Warty Poznań i Juvenii Wrocław.

Rekordy juniorskie w tej konkurencji ustanawiali przedstawiciele klubu G-8 Bielany Warszawa. Wśród 15-latków najlepszym rezultatem popisali się Filip Orlicz, Krzysztof Radziszewski, Nikola Jabłonowska i Alicja Pakuła - 1:38.87, a ich wynik okazał się lepszy również od rekordowego osiągnięcia juniorów 16-letnich. Szybciej niż wynosi najlepszy w historii kraju czas wśród 17 i 18-latków wystartowali w czwartek Rafał Słowik, Julia Klonowska, Karol Młynarczyk i Natalia Skibczak, notując wynik 1:37.80.

Na dystansie 4x50m stylem zmiennym kobiet autorem rekordu kraju 14 i 15-latek zostały zawodniczki Polonii Warszawa: Maria Murawska, Agata Russek, Julia Wróbel i Wiktoria Dąbrowska z czasem 1:58.03, a wśród chłopców 4x100m stylem dowolnym najszybciej w historii kraju 14 i 15-latków pokonali pływacy klubu G-8 Bielany Warszawa. Młodszy zespół w składzie: Paweł Uryniuk, Mikołaj Matuszyński, Albert Grzegrzółka i Stanisław Żołądź, uzyskał czas 3:38.73, a rok starszy: Filip Orlicz, Krzysztof Radziszewski, Jakub Cheredis i Kacper Kowalczyk – 3:26.91.

Juniorzy ustanawiali też w czwartek rekordowe rezultaty indywidualnie. Już w sesji eliminacyjnej rekord Polski 14-latków na 200m stylem motylkowym poprawił Paweł Urytniuk, notując wynik 2:02.88, a następne najlepsze osiągnięcia w dziejach Polski osiągali w popołudniowej sesji finałowej: Hubert Szabłowski wśród 17-letków na 50m stylem klasycznym z rezultatem 27.38 i w rywalizacji żabkarek na 100m Aleksandra Kramer wśród 15-latek wynikiem 1:08.99.