Świat

NCAA: Ostrowska pieczętuje sukces Drury rekordem ligi!

Szymon Gagatek 2014-03-17 23:15

Uniwersytet Drury obronił wywalczone przed rokiem tytuły mistrzów II Dywizji NCAA, zarówno wśród kobiet, jak i w rywalizacji mężczyzn. Triumf żeńskiej ekipy przypieczętowała Agnieszka Ostrowska. Polka po raz kolejny zaprezentowała rewelacyjną formę, zwyciężając na dystansie 200 jardów stylem klasycznym i bijąc przy okazji rekord ligi w tej konkurencji!

Ostrowska najszybsza była już w kwalifikacjach i swoją dominację potwierdziła również w finale A. Uzyskała czas 2:11.45, który jest lepszy od poprzedniego rekordu drugiej dywizji (również należącego do Polki) o dokładnie 1.35 s! Druga na finiszu była Katharina Fisher (2:12.62), która po zawodach otrzymała tytuł zawodniczki roku. Po tym wyścigu przewaga w klasyfikacji punktowej Uniwersytetu Drury nad Wayne State wzrosła do 61 punktów. Do zakończenia rywalizacji pozostały dwie konkurencje, ale to właśnie w tym momencie najgroźniejsze rywalki ekipy z naszą zawodniczką w składzie straciły matematyczne szanse na zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach. Tym samym Uniwersytet Drury obronił tytuł wywalczony w 2013 roku.

Mistrzostwo NCAA ostatniego dnia rywalizacji wywalczył również Daniel Rzadkowski. Polak wystąpił w konkurencji zamykającej zawody, na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem dowolnym. Wyścig zakończył się zwycięstwem Uniwersytetu Drury, głównie dzięki znakomitemu finiszowi płynącego na ostatniej zmianie Nicolasa McCarthy'ego, który wyprzedził Haydena Kosatera z Queens. Rzadkowski uzyskał najlepszy czas w historii swoich dotychczasowych startów na jardach (44.04 s) i pomógł kolegom w wywalczeniu pierwszego miejsca i poprawieniu rekordu ligi.

Kilkadziesiąt minut wcześniej Polak wystartował indywidualnie w finale A rywalizacji na 100 jardów stylem dowolnym. Popłynął minimalnie wolniej niż w wyścigu sztafetowym (44.24 s) i ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji, tracąc tylko osiem setnych sekundy do trzeciego na finiszu Roberta Swana.

Miłą niespodziankę na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym sprawił natomiast Igor Kowal, który zajął w tej konkurencji drugie miejsce, startując w niej w oficjalnych zawodach NCAA dopiero po raz trzeci w życiu! W kwalifikacjach był siódmy, ale w finale A popłynął na tyle dobrze (uzyskał czas 1:45.23), że wyprzedził go jedynie fenomenalny pierwszoroczniak, Matthew Josa. Amerykanin zdeklasował swoich rywali, pokonując osiem długości basenu w 1:40.74, o niemal trzy sekundy (!) poprawiając rekord II dywizji.

Aż trzech Polaków walczyło o jak najlepsze miejsca w rywalizacji na 200 jardów stylem klasycznym. Najlepiej spisał się Piotr Jachowicz, który był czwarty (1:57.69), na dziesiątym miejscu sklasyfikowany został Kacper Pełczyński (1:58.69), a tuż za nim w finale B finiszował Mateusz Pacholczyk (1:58.72). Ostatniego dnia zmagań w Genewie wystartował jeszcze jeden nasz reprezentant. Sylwester Borowicz-Skoneczny popłynął na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym. Uplasował się na dziewiątej pozycji, z czasem 15:37.75, a więc lepszym o... dwie setne sekundy od swojego poprzedniego rekordu życiowego.

WYNIKI