Polska

KLASYCZNIE W KATOWICACH - II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WYBRANE PROBLEMY TRENINGU PŁYWACKIEGO

Joanna Kwatera 2014-03-23 22:50

Już po raz drugi Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach była gospodarzem Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Wybrane problemy treningu pływackiego”. W murach uczelni gościli nauczyciele, instruktorzy i trenerzy pływania z całej Polski, a także członkowie zarządu PZP na czele z prezesem Andrzejem Kowalskim i wiceprezesem ds. szkoleniowych Kazimierzem Woźnickim, którzy wraz z rektorem AWF prof. dr hab. Adamem Zającem powitali przybyłych i otwarli konferencję.

W tym roku celem konferencji było przedstawienie aktualnych tendencji szkolenia zawodników na różnych poziomach zaawansowania sportowego oraz podniesienie kwalifikacji szkoleniowych z zakresu stylu klasycznego. Konferencja podzielona była na dwie części – dopołudniową – teoretyczną oraz popołudniową – praktyczną. Wielką gratką dla słuchaczy była prelekcja trenera Mistrzyni Olimpijskiej i Rekordzistki Świata Ruty Meilutyte – Jon’a Rudd’a. Scharakteryzował on wyjątkowość litewskiej pływaczki i wyjaśnił powody, dzięki którym osiąga tak wielkie sukcesy w pływaniu. Przedstawił też program przygotowań do igrzysk olimpijskich oraz zasygnalizował na jakie błędy (popełniane również przez Meilutyte) należy zwrócić uwagę w treningu żabkarskim. Popołudniu brytyjski trener poprowadził na pływalni AWF trening techniki stylu klasycznego, prezentując różne ćwiczenia przydatne w celu wyeliminowania błędów popełnianych w tym stylu pływackim. Zawodnicy, którzy prezentowali zadane ćwiczenia to najlepsi polscy żabkarze ostatnich sezonów: Dawid Szulich, Mikołaj Machnik, Dominika Sztandera i Krzysztof Tokarski, a także Patryk Nowak i Marlena Dudek, a do wody wskoczył również syn trenera Thomas.

Swój wykład oraz wizję nowoczesnego zespołu pływackiego przedstawił Szulich Team, czyli: zawodnik Dawid Szulich, trener Rafał Perl, fizjoterapeuta Piotr Potentas i Coach-motywator Tamara Bieńkowska. Przekonywali oni, że sukcesy zawodnika nie są konsekwencja jedynie treningu w wodzie, ale wypadkową treningu ciała, umysłu i duszy. Ci wszyscy ludzie tworzą team, który zapewnia zawodnikowi zarówno trening pływacki, rehabilitację medyczną oraz motywację do treningu i startów, a także buduje więź i wsparcie duchowe. Dziś, aby osiągnąć sukces w sporcie należy szukać nowych rozwiązań i to nie tylko w treningu na pływalni ale głównie poza nim. Przykładem jest tutaj trening na ergometrze czy joga stosowane przez zawodnika. Popołudniu trener Perl i Dawid Szulich zaprezentowali w wodzie szereg ćwiczeń ze sprzętem i bez, przydatnych w celu doskonalenia stylu klasycznego.

Wykład na temat treningu funkcjonalnego wygłosił też Kamil Goleń, a na zakończenie Jon Rudd wystąpił jeszcze raz, omawiając szczegóły mądrego planowania i właściwej zawartości  treningu w stylu klasycznym na przestrzeni sezonu oraz odpowiednio do wieku zawodnika.

Następna konferencja dla trenerów i instruktorów pływania odbędzie się we wrześniu w Krakowie i już dziś wszystkich zainteresowanych serdecznie na nią zapraszamy!

GALERIA ZDJĘĆ