Świat

Rio 2016: Zapowiedź 1. dnia

Marcin Ryszka 2016-09-07 17:32

Już dzisiaj odbędzie się uroczysta Ceremonia Otwarcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W polskiej reprezentacji znalazło się ośmioro pływaków, którzy od 8 września rozpoczną walkę o medale pod dachem pięknej areny w Rio de Janeiro. Zapraszamy do przeczytania zapowiedzi tego, co wydarzy się pierwszego dnia igrzysk.

Można powiedzieć, że wśród pływaków zapanowała dokładna harmonia, ponieważ w Rio będą nas reprezentować cztery kobiety oraz taka sama liczba mężczyzn. Wśród pań zobaczymy zawodniczki, które na swoim koncie mają już medale z igrzysk paraolimpijskich. Mowa tu o Joannie Mendak, Oliwii Jabłońskiej oraz Paulinie Woźniak. Kwartet pań uzupełniła Karolina Hamer, dla której są to już czwarte igrzyska.

Wśród mężczyzn próżno szukać zawodnika, który mógłby w swoim sportowym CV pochwalić się krążkiem z którejś z paraolimpiad. Nie oznacza to jednak, że nie mają oni szans na wywalczenie miejsca na podium. Polskę będą reprezentować medaliści mistrzostw świata i Europy: Jacek Czech, Wojciech Makowski oraz Patryk Biskup. Swoje umiejętności zaprezentuje również Kamil Rzetelski, który w ostatniej chwili wywalczył przepustkę do Rio.

Pierwszy dzień zmagań na pływalni w Rio dostarczy nam wiele emocji. Podczas porannych eliminacji w grupie S13, a więc zawodników słabo widzących, zaprezentują się Joanna Mendak i Kamil Rzetelski. Dla pływaka z Wrocławia już sam awans do popołudniowego finału będzie wielkim sukcesem. Wszystkie oczy będą jednak zwrócone na Joannę Mendak, która będzie miała okazję wywalczenia czwartego złota na kolejnych igrzyskach paraolimpijskich w tej samej konkurencji. Stawka zawodniczek jest niezwykle wyrównana, ale znając waleczny charakter podopiecznej trenera Edwarda Deca możemy być pewni ogromnych emocji.

Igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy będą pokazywane w szerokim zakresie w Telewizji Polskiej. Zmagania pływaków będą transmitowane na żywo w bloku transmisyjnym, który codziennie będzie rozpoczynał się o godz. 23:20. Konkretne godziny startów naszych pływaków będziemy podawać na bieżąco. Trzymamy kciuki za Biało-czerwonych!