Wywiady

Bohaterowie 2014: Wywiad z Zawodniczką Roku - Alicja Tchórz w ogniu pytań

Marcin Ryszka 2015-01-14 18:47

Alicja Tchórz jest jak na razie jedyną osobą, której udało się powtórzyć sukces z ubiegłego roku i wygrać w naszym plebiscycie w tej samej kategorii po raz drugi z rzędu. Jak ocenia miniony rok, jakie ma plany na 2015 i o czym pisała pracę inżynierską? Tego wszystkiego dowiecie się z wywiadu z reprezentantką Juvenii Wrocław, którą wybraliście Zawodniczką 2014 roku. Zapraszam do lektury!

Na samym początku naszej rozmowy serdecznie gratuluje Ci zwycięstwa w naszym plebiscycie. Tak jak rok temu, nie dałaś swoim przeciwniczkom szans. Jak ważne są dla Ciebie zwycięstwa w takich zmaganiach poza basenem?

Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, że takie plebiscyty powstają. To na pewno pomoże w popularyzacji pływania w Polsce. Ja osobiście bardzo się cieszę z takiego zwycięstwa. Jak chyba każdy lubię wygrywać i taki sukces bardzo mnie cieszy. Dla mnie wielkim zaszczytem była już sama nominacja, należy pamiętać, że wybrano tylko 3 dziewczyny z całego kraju, więc samo to, to już wielkie wyróżnienie, a zwycięstwo to już w ogóle szok (śmiech).

Reprezentowałaś nasz kraj na mistrzostwach Europy na długim basenie i na mistrzostwach świata na krótkiej pływalni. Jak podsumujesz te starty? Osiągnęłaś to co chciałaś czy miałaś aspiracje na coś więcej?

Na mistrzostwach Europy miałam trochę większy apetyt jeśli chodzi o wyniki. Skończyło się pechowo, na 200 m stylem grzbietowym zajęłam 9. lokatę i zabrakło mi niewiele, żeby wystąpić w finale. Na tych zawodach moja forma była na pewno większa niż mogły na to wskazywać moje rezultaty i na pewno jest niedosyt. Natomiast z mistrzostw świata jestem bardzo zadowolona. Poprawiałam swoje rekordy życiowe ze strojów tekstylnych, także pływałam już na swoim poziomie. Niestety na tej imprezie zajęłam 17. miejsce na 100 m zmiennym, więc znowu brakło jednej lokaty, aby popłynąć w półfinale, ale mam nadzieje, że ten rok 2015 będzie dla mnie bardziej szczęśliwy.

Analizując Twoje starty, dochodzi się do wniosku, że jesteś bardzo uniwersalną zawodniczką. Na mistrzostwach Europy otarłaś się o finał w stylu grzbietowym, na czempionacie globu najlepiej spisałaś się na 100 m stylem zmiennym. Na krajowym podwórku wygrywasz również na sprinterskich dystansach 100m stylem dowolnym i motylkowym. Jaki jest koronny styl Alicji Tchórz? Z jakim dystansem wiążesz największe nadzieje w najbliższym czasie?

To wszystko zależy od długości basenu, na którym startuje. Na długim zdecydowanie najlepiej czuję się w stylu grzbietowym. Z kolei na krótkim basenie nie mam takich dobrych nawrotów jak Radek Kawęcki i nie potrafię wyciągnąć wszystkich nawrotów płynąc grzbietem. Myślę, że właśnie dlatego czegoś w tych moich wynikach tym stylem na pływalni 25m brakuje. Postanowiłam skupić się na zmiennym podczas startów na krótkim basenie. Mam wielką chrapkę na rekord Polski Kasi Baranowskiej na dystansie 200 metrów właśnie tym stylem. W tym sezonie zabrakło mi 0,14 sekundy, więc naprawdę o włos. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się wymazać ten rekord z tablic.

Jakie masz plany i cele na ten 2015 rok?

Na pewno głównym celem są letnie mistrzostwa Polski w Szczecinie. Tam też można wypełniać minima na mistrzostwa świata i na Uniwersjadę. To jest taki mój najbliższy cel, ale na pewno chciałabym poprawiać rekordy życiowe. Wtedy będę bardzo usatysfakcjonowana.

Myślisz już powoli o Igrzyskach w Rio?

Jasne, że tak. Oczywiście największe szanse mam w stylu grzbietowym. Tym stylem wypełniłam również minimum do Londynu. Żałuję jedynie, że polski związek daje tylko jedno miejsce do wypełnienia kwalifikacji. Inaczej człowiek mógłby się czuć pewniej. Super sprawą byłoby pływać już wcześniej poniżej wymaganego czasu, ale zobaczymy jak to wszystko się potoczy.

Odchodząc trochę od basenu i pływania… Co robisz w życiu poza trenowaniem? Gdzie studiujesz? Jakie masz plany na przyszłość?

Studiuję na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Przede mną obrona pracy inżynierskiej 23 stycznia, także proszę mocno trzymać kciuki (śmiech). Później chce rozpocząć studia magisterskie. Niestety studiowanie i pływanie absorbują większość mojego czasu, także niestety nie mogę rozwijać innych swoich pasji. 

Jaki temat pracy inżynierskiej?

„Odżywianie sportowców na przykładzie zawodników Juvenii Wrocław”, także mogłam wykorzystać członków mojego klubu i miałam trochę ułatwione zadanie.

Alicja bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę ci wszystkiego co najlepsze na ten rok. Powodzenia i spełnienia wszystkich Twoich celów w 2015 roku.

Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim za głosy i wsparcie. Jak również gorąco zaprosić na zimowe obozy Juvenia Camp, które rozpoczynają się już 24 stycznia. To naprawdę super opcja dla młodych pływaków. Dziękuję serdecznie za wywiad i również pozdrawiam.:)

 

Honorowy patronat nad plebiscytem "Bohaterowie 2014 roku" objął Polski Związek Pływacki.