Świat

NCAA: Kolejne minima na zakończenie

Szymon Gagatek 2013-11-25 22:19

Bardzo intensywny weekend polscy pływacy w Stanach Zjednoczonych mają już za sobą. Zakończyły się ostatnie mitingi zaproszeniowe z udziałem naszych zawodników, którzy przez ostatnie dni spisywali się doskonale. Nie inaczej było w niedzielę, do czego przyczynił się głównie Marcin Cieślak, zapewniając sobie kolejne minimum A na Mistrzostwa NCAA w konkurencji sztafetowej.

Ohio State Invitational (Marcin Cieślak, Paweł Werner, Jan Daniec)

Zanim to się jednak stało, Polak stoczył pojedynek o zwycięstwo na dystansie 200 jardów stylem motylkowym ze swoim kolegą z Uniwersytetu Florydy, Sebastienem Rousseau. Obaj spisali się znakomicie i uzyskali najlepsze czasy w tym sezonie w całej lidze NCAA, ale minimalnie lepszy okazał się zawodnik z Republiki Południowej Afryki. Co ciekawe, Rousseau zanotował wynik 1:42.88, czym wyrównał niemal dwuletni rekord zawodów, należący do... Cieślaka. Nasz olimpijczyk stracił do Południowoafrykańczyka czterdzieści jeden setnych sekundy, ale ze swojego startu mógł być zadowolony.

Już kilkanaście minut później, z rywali, zamienili się w partnerów z jednej drużyny. Kolejną konkurencją z ich udziałem była bowiem, kończąca trzydniowe zmagania, rywalizacja sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym. Cieślak popłynął na ostatniej zmianie i uzyskał czas 43.38 s, co pomogło jego ekipie zająć pierwsze miejsce i uzyskać kolejne minimum A na Mistrzostwa NCAA. W tej konkurencji wystąpił również Paweł Werner. Sztafeta "B" Uniwersytetu Florydy również spisała się nieźle i zajęła czwartą pozycję. Polak wystartował na drugiej zmianie (44.18 s). Werner zaliczył również indywidualny występ na 100 jardów stylem dowolnym, który zakończył się dla niego na siódmym miejscu w finale A (44.97 s).

Jeszcze jednym minimum B na marcowe zawody w Austin może się natomiast pochwalić Jan Daniec, który został sklasyfikowany na trzeciej lokacie w rywalizacji na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym (15:00.90). Jego Uniwersytet Wirginii zajął w końcowej klasyfikacji trzecie miejsce, tuż za ekipą Gators, która musiała uznać wyższość gospodarzy. Zawodnicy Ohio State University wyprzedzili uczelnię Cieślaka i Wernera o zaledwie 46.5 pkt.

KOMPLET WYNIKÓW

Georgia Tech Fall Invitational (Iwona Lefanowicz)

Iwona Lefanowicz indywidualnie na zawodach Georgia Tech Fall Invitational zdobyła aż 47 punktów. Jak się później okazało, była to niemal 1/6 dorobku całej drużyny Florida Atlantic University, która rywalizację zakończyła na siódmej pozycji, gromadąc 310 oczek. Ostatniego dnia Polka znacznie poprawiła stan punktowy swojej ekipy, zajmując czwarte miejsce na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym (2:00.46 w kwalifikacjach i 2:01.24 w sesji popołudniowej). Do tego dołożyła udany występ w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym, która została sklasyfikowana na siódmej lokacie. Popłynęła na pierwszej zmianie i wynikiem 54.70 s poprawiła swój rekord życiowy.

KOMPLET WYNIKÓW

TYR Invitational (Michał Bulak)

Z kolei Michał Bulak wystąpił na zakończenie TYR Invitational w dwóch indywidualnych konkurencjach. Zawodnik Missouri State zdecydowanie lepiej spisał się na 200 jardów stylem motylkowym, zajmując piąte miejsce w finale A (1:51.70). Na czterokrotnie krótszym dystansie został natomiast sklasyfikowany na piętnastej lokacie (23.40 s w kwalifikacjach i 23.33 s w finale B). Uczelnia Polaka zajęła w klasyfikacji punktowej trzydniowych zawodów trzecie miejsce, z dorobkiem 876.5 pkt. Zwyciężyli gospodarze z Northwestern University.

KOMPLET WYNIKÓW